Slabi učenci zgodovine
Občina Žiri in Krajevna organizacija ZB NOB Žiri sta minulo soboto s slovesnostjo v dvorani DPD Svoboda Žiri zaznamovali osemdeseto obletnico umika okupatorja iz Žirov in ustanovitve prvega narodnoosvobodilnega odbora na Gorenjskem.
Žiri – V Žireh so minulo soboto pripravili Dan spomina, s katerim ohranjajo spomin na 24. oktober 1943, ko so Žiri sredi vojne vihre med prvimi kraji na Gorenjskem postale osvobojeno ozemlje. Na ta dan se je namreč iz Žirov umaknila nemška vojska, že dan po odhodu nemških vojakov pa so na Ledinici kot prvi na Gorenjskem ustanovili narodnoosvobodilni odbor za občino Žiri in vzpostavili zametke oblikovanja narodne oblasti.
Ta dan je župan Občine Žiri Franci Kranjc označil za enega najsvetlejših dni v žirovski zgodovini. »Dan, ko je okupator zapustil Žiri, je bil obetajoč dan, čeprav je vojna vihra še trajala.« Spomnil je, da je bila to prva vojna, v kateri so se Slovenci borili za svojo zemljo, obstanek in boljši jutri. »V prvi svetovni vojni so se namreč Slovenci borili za tuje gospodarje.« Poudaril je tudi, da si danes težko predstavljamo, kaj pomeni vojna ter koliko strahu, trpljenja in žalosti prinaša. »V manjšem obsegu smo to občutili v vojni za Slovenijo, ki pa se je na srečo končala v desetih dneh. Tudi k tej zmagi smo Žirovci dali svoj doprinos. Danes zato živimo v svobodni državi in se veselimo mnogih dosedanjih uspehov in zmag na različnih področjih.« Slavnostni govornik Miran Hladnik pa je poudaril, da radi rečemo, da je zgodovina naša učiteljica, a smo po njegovem očitno slabi učenci. »Namesto da bi v kali zatrli vsako pozivanje na vojno, poslušamo slovenskega generalmajorja, kako je po vojni zakonodaji normalno pobijati otroke, če jih vzamejo za živi ščit,« je poudaril in pozval vse »svobodne, čuteče in odgovorne ljudi, da bodimo aktivni državljani in uporabimo spoznanja iz zgodovine, zdravo pamet, pogum in srce, da na vsakem koraku pozivom na vojno rečemo ne, prav tako pa trgovcem z orožjem in vsem, ki hujskajo k vojni«.
Osemdesetletnice umika okupatorja iz Žirov so se spomnili tudi z zgodovinsko razstavo Maje Vehar z naslovom Žiri in narodnoosvobodilno gibanje v času druge svetovne vojne, ki so jo minuli četrtek odprli v Mali galeriji Muzeja Žiri. Ob tej priložnosti so podelili tudi priznanja učencem Osnovne šole Žiri, ki so sodelovali na literarnem in likovnem natečaju. Med učenci osmih razredov je nagrado za prvo mesto v kategoriji poezija prejel Vid Kokalj s pesmijo Osvobojena srca Žirovcev, med učenci devetih razredov pa Lana Mlinar za pesem z naslovom Čas, ki ga ne smemo pozabiti. Med osmošolci si je nagrado za prvo mesto v kategoriji proza prislužila Jona Kristan, med devetošolci pa Kristina Cankar, ki je prejela še posebno nagrado za svojo likovno stvaritev. Delček svoje literarne ustvarjalnosti so žirovski učenci predstavili tudi na sobotni prireditvi.