Odprli prizidek zdravstvenega doma
Na Bledu so ob občinskem prazniku odprli prizidek zdravstvenega doma, v katerem so urejeni prostori službe nujne medicinske pomoči z dežurno službo ter ambulante za otroke in mladostnike.
Bled – Zdravstveni dom Bled je s prizidkom, katerega gradnja je stekla oktobra leta 2022, pridobil skoraj osemsto kvadratnih metrov novih površin. Naložbo v skupni vrednosti nekaj manj kot 2,5 milijona evrov so finančno podprli ministrstvo za zdravje, Osnovno zdravstvo Gorenjske ter občini Bled in Gorje. »Sodobna urgenca z reševalno službo bo prebivalcem tega območja, turistom in pomembnim gostom nudila varnost za oddih in druge dejavnosti,« je poudaril direktor doma Leopold Zonik.
Objekt Zdravstvenega doma Bled, ki je bil zgrajen leta 1967, je po Zonikovih besedah postal pretesen in nefunkcionalen. Med epidemijo covida-19 so zato začeli načrtovati prizidek k obstoječi stavbi, ki bi omogočal nov pristop k razporeditvi zdravstvenih služb. V pritličju prizidka so tako uredili prostore službe nujne medicinske pomoči z dežurno službo, ki ima dovoz s Prešernove ceste, v nadstropjih pa ambulante za otroke in mladostnike s podpornimi službami, ki imajo ločen vhod na severni strani stavbe s parkirišča. »Na ta način smo prostorsko ločili urgentno medicino, pediatrijo in storitve za drugo odraslo populacijo, ki ostaja v centralni stavbi,« je pojasnil Zonik in dodal, da jih zdaj čakata še selitev v nove prostore in preureditev izpraznjenih prostorov v tri nove ambulante družinske medicine ter v prostor za sestre referenčne ambulante.
Celotna vrednost naložbe z gradnjo, gradbeno dokumentacijo, nadzorom in opremo znaša slabega 2,5 milijona evrov. Od tega so gradbena in obrtniška dela, ki so bila izvedena v letu in pol, stala 1,72 milijona evrov. Na razpisu ministrstva za zdravje so dobili dobrih 850 tisoč evrov, za preostala sredstva pa je bil z občinama podpisan sporazum o delitvi sredstev. Osnovno zdravstvo Gorenjske je prispevalo polovico oziroma dobrih 800 tisoč evrov, drugo polovico Občina Bled v deležu 74 odstotkov oziroma slabih 600 tisoč evrov in Občina Gorje v deležu 26 odstotkov oziroma dobrih 200 tisoč evrov.
Poleg tega, da Zdravstveni dom Bled nudi 24-urno nujno medicinsko pomoč za občini Bled in Gorje, ponoči opravlja urgentno službo tudi za Zdravstveni dom Bohinj vse dni v letu, dvakrat tedensko pa tudi v popoldanskem času, ko v Bohinju ni zdravnika. Z reševalno službo opravljajo nujne, nenujne in sanitetne prevoze za celotno upravno enoto Radovljica, torej občine Bled, Bohinj, Gorje in Radovljica. Zonik ob tem ocenjuje, da so tako prostorsko kot kadrovsko dobro pripravljeni na prihajajoče izzive, saj imajo dovolj zaposlenih, da vse dejavnosti osnovnega zdravstva delujejo v polnem obsegu. »Sedaj sta na potezi ministrstvo za zdravje in država, da v prihodnosti uvrsti urgentno in dežurno službo Zdravstvenega doma Bled v sistem bodoče mreže urgence in nujne medicinske pomoči ter za to delo zagotovi tudi priznan kader in sredstva,« je opozoril Zonik.
Zbrane so ob odprtju nagovorili še blejski župan Anton Mežan, gorjanski župan Peter Torkar, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar in direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Matjaž Žura. »Zavedamo se, da je zdravje največja vrednota, zato se v vseh organizacijskih enotah, to so vsi gorenjski zdravstveni domovi, trudimo, da bi bili uporabniki deležni celovite in kakovostne primarne zdravstvene oskrbe,« je poudaril Žura.