Letos zbornične volitve
Od odločitve ustavnega sodišča bo odvisno, ali bodo na letošnjih volitvah v organe Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije lahko kandidirali tudi (nekdanji) funkcionarji in politiki.
V vladajoči koaliciji želijo s spremembo zakona zmanjšati vpliv politike na delovanje zbornice. Po njenem mnenju javni funkcionarji in politiki nimajo kaj početi v organih zbornice.
Kranj – Letos bodo volitve v organe Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije – v svet zbornice in v svete njenih območnih enot, med katerimi je tudi enota Kranj, ki pokriva območje Gorenjske. Ker sedanjim organom zbornice poteče mandat 31. oktobra, bo upravni odbor zbornice moral začeti postopke za izvolitev novih organov že maja, najkasneje takrat pa bi morala biti znana odločitev ustavnega sodišča o spremembah zakona o zbornici, ki so začele veljati 11. novembra lani.
Kot je znano, je vladajoča koalicija uzakonila, da v obvezne organe zbornice in njenih območnih enot – to je v svet zbornice, upravni odbor, za predsednika in podpredsednika zbornice, v svet območne enote ter za predsednika in podpredsednika enote – ne morejo biti izvoljeni ljudje, ki so bili ob izvolitvi ali dve leti pred tem člani organov političnih strank na državni ravni, poslanci Evropskega parlamenta in funkcionarji v Evropski komisiji in v Evropskem svetu, predsedniki republike in vlade, ministri in državni sekretarji, poslanci, poklicni župani, generalni direktorji in generalni sekretarji ministrstev, direktorji organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, generalni direktorji in direktorji generalnih direktoratov v Evropski komisiji, direktorji občinske uprave ali tajniki občine.
Državni svet je po sprejetju zakonskih sprememb najprej izglasoval odložilni veto, po ponovni potrditvi sprememb v državnem zboru pa še zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti spornega zakonskega člena, za začasno zadržanje tega člena in za absolutno prednostno obravnavo zahteve. Ustavno sodišče je pozval, da preuči, ali je sporni zakonski člen skladen z ustavnimi določbami glede načela pravne države, načela enakosti pred zakonom in glede pravice do sodelovanja pri javnih zadevah. Ustavno sodišče je ob koncu lanskega leta zahtevo za začasno zadržanje spornega člena že zavrnilo.
Po noveli zakona, ki je zdaj v ustavni presoji, naj bi spremembe prvič uporabili že pri letošnjih zborničnih volitvah.