Stečajni upravitelj terja odškodnino
V Kranju je zoper zadnja direktorja Adrie Airways Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha stekla pravda za plačilo 78 milijonov evrov. Toliko škode naj bi nastalo upnikom, ker nista ukrepala, ko je Adria postala insolventna.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v torek začeli obravnavati 78 milijonov evrov vredno odškodninsko tožbo Adrie Airways v stečaju zoper Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha, ki sta zadnja vodila letalsko družbo pred njenim propadom. Toženih na sodišču ni bilo. Kot vsaka pravda se je tudi ta začela s poravnalnim narokom, na katerem pa do poravnave med tožečo in toženo stranjo ni prišlo. Prvi narok za glavno obravnavo je tako sodišče razpisalo za 12. julij.
Država je leta 2016 Adrio Airways prodala nemškemu finančnemu skladu 4K Invest, slovenski letalski prevoznik pa je oktobra 2019 pristal v stečaju. Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik je na podlagi forenzične revizije, ki je ugotavljala potencialno oškodovanje, leta 2022 vložil tožbo po 42. členu zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki govori o odškodninski odgovornosti članov poslovodstva, če to ne ukrepa, ko je podjetje insolventno. Revizija naj bi namreč pokazala, da je nekdanje poslovodstvo kršilo insolvenčno zakonodajo, ker naj bi vedelo, da je Adria insolventna, a ni ukrepalo.
»Tožeča stran meni, da poslovodstvo v času pred začetkom stečajnega postopka ni izvedlo tistih opravil, ki bi jih moralo, ampak je nasprotno izvajalo določene aktivnosti, za katere stečajni upravitelj meni, da jih ne bi smelo in da je z njimi upnikom povzročilo škodo. Zato je vložena tožba,« je pojasnil pooblaščenec tožnika Blaž Štumpfl iz Odvetniške pisarne Kos, Štumpfl in partnerji. Kot je dodal odvetnik, je 78 milijonov evrov vredna tožba posledica zakonske domneve, da se za škodo, ki je nastala upnikom, šteje razlika med zneskom ugotovljenih terjatev v stečajnem postopku in med ocenjeno vrednostjo stečajne mase.
Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik je v stečajnem postopku priznal za 88 milijonov evrov terjatev. Iz njegovega zadnjega rednega letnega poročila januarja letos je razvidno, da unovčena stečajna masa znaša okoli deset milijonov evrov. Od tega so bili upniki poplačani v višini 5,5 milijona evrov, tri milijone evrov je stečajni upravitelj namenil plačilu stroškov stečajnega postopka, 1,4 milijona evrov pa bilo tedaj še na računu.
Pravdo na kranjskem sodišču na podlagi sklepa ljubljanskega višjega sodišča vodi tričlanski senat, ki mu predseduje okrožna sodnica Jasna Levc Uršič. Ta je na pripravljalnem naroku obe strani pozvala k dopolnitvi dokaznih podlag. Tožeča stran mora med drugim časovno opredeliti, kdaj bi moral vsak od tožencev izvesti ukrepe po zakonu o insolventnosti, tožena stran pa morata podati dokazne podlage o izvedenih ukrepih zadnjih dveh direktorjev Adrie.
Prvotno je odškodninska tožba doletela tudi Estonca Svena Kukemelka, izvršnega direktorja v zadnjih štirih mesecih pred začetkom stečaja Adrie. Postopek zoper njega je bil kasneje ustavljen. Zaradi domnevno spornih poslov nekdanjega poslovodstva Adrie je bila vložena tudi kazenska ovadba zaradi zlorabe položaja in poslovne goljufije. Po naših podatkih predkazenski postopek še vedno poteka.