Takole so pred tremi leti iz obore na Pokljuki v gorenjske gozdove izpustili enega od risov, ki so jih k nam preselili iz Slovaške. / Foto: Gorazd Kavčič

Z naselitvijo so preprečili izumrtje risov

Spomladi se je zaključil mednarodni projekt reševanja risov pred izumrtjem. V dobrih šestih letih so v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali osemnajst karpatskih risov, šest tudi na Gorenjsko, in zabeležili več kot trideset mladičev doseljenih risov.

V Sloveniji imamo zdaj okoli 50 odraslih risov, približno 40 v južnem delu populacije in vsaj 10 v slovenskih Alpah.

Bohinj – Da bi preprečili ponovno izumrtje risov v Sloveniji, na Hrvaškem in v Italiji, je zadnjih sedem let potekal velik naravovarstveni projekt doselitve risa, LIFE Lynx, v sklopu katerega so na ozemlje Slovenije in Hrvaške doselili 18 risov.

Pet risov, ujetih v Romuniji in na Slovaškem, so pred tremi leti izpustili tudi v gorenjske gozdove, dva na Jelovico in tri na Pokljuko, in tako vanje spet naseliti to plašno veliko mačko. Šestega, Lukaša, naslednika Zoisa, za katerim se je pred tem izgubila sled, so na Jelovico pripeljali lansko pomlad.

Od vseh priseljenih se jih je sicer kar 14 vključilo v populacijo, to pomeni, da so vzpostavili teritorije na območju, kjer so prisotni risi nasprotnega spola in bili tam v času parjenja, navajajo strokovnjaki z Zavoda za gozdove Slovenije in Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, ki so vodili projekt.

Tudi pet risov, doseljenih v slovenske Alpe, je vzpostavilo svoje teritorije na širšem območju izpusta in imelo potomce, ki tudi že vzpostavljajo svoje teritorije, kar daje zelo dobre obete za prihodnost, ugotavljajo.

»Zabeležili smo že več kot trideset potomcev doseljenih risov, kar je optimistično sporočilo za prihodnost. Predvsem je pomembno, da se je v alpskem delu vzpostavila t. i. povezovalna populacija, s katero bo omogočena povezava z Avstrijo in dolgoročno čez Italijo s Švico, saj samo večje povezane populacije omogočajo ustrezen pretok genov in risom zagotavljajo dolgoročen obstoj.«

V zadnjem desetletju se je tako število odraslih risov v Sloveniji z roba izumrtja, ko jih je bilo samo še dvajset, dvignilo na okoli petdeset, je zadovoljen Miha Krofel z Biotehniške fakultete. »Populacija se tudi prostorsko širi, kar daje upanje, da se v prihodnje poveže s katero od sosednjih risjih populacij in omogoči naravni pretok genov.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 26. december 2008 / 07:00

Anketa: Bolje v lastni državi

Dan samostojnosti mnogim pomeni zgolj še en prost dan več v decembru, ki je po mnenju nekaterih v vsej noriji nakupovanja daril mogoče celo malce spregledan. A večino kljub temu navdaja s ponosom, da...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Iščejo najemnike iz Bohinja

Podjetji Alpinum in Dunis naj bi v Bohinjskih novicah objavili razpis, s katerim želijo najti najemnike iz lokalnega okolja za tri hotele in kamp ob obali jezera.

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Dragoceni kranjski rokopisi

Župnijska cerkev sv. Kancijana in tovarišev v Kranju, ki stoji na mestu starejših predhodnic, je eden osrednjih spomenikov poznogotske arhitekture na Slovenskem. Prezbiterij oziroma t....

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Avstrija, priložnost in vzgled za Slovenijo

»Slovenija - danes in jutri« je bil naslov pogovora, ki ga je v torek v Celovcu organizirala Slovenska gospodarska zveza in na katerem je želela iz prve roke predstaviti sedanji g...

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vse naše družine!

Naši otroci ne gredo na referendum o družinskem zakoniku, čeprav jih ta še najbolj zadeva.