Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit
Mednarodno društvo za varstvo okolja in narave Alpe Adria Green je konec marca podalo kazensko ovadbo na Policijsko postajo Kamnik zoper izvajalca in investitorja energetskega objekta na območju naselij Mala in Velika planina v občini Kamnik, ker naj bi med gradnjo nezakonito posegel v prostor.
Kamnik – Kot navajajo v Alpe Adria Green (AAG), naj bi investitor, ki naj bi bil hkrati tudi izvajalec del, konec lanskega oktobra oziroma novembra pristopil h gradnji elektro kabelske kanalizacije in uvleki srednjenapetostnega kablovoda med obstoječima transformatorskima postajama TP Gradišče in TP Mala planina na območju naselij Mala in Velika planina v občini Kamnik, ki je pod varstvenim režimom. »Kablovod dolžine približno 2,6 kilometra je položen na globino 1 meter, na posameznih odsekih neposredno v zemljo brez zaščitnih cevi. Po celotni trasi je položen ozemljitveni valjanec na globini 0,6 metra,« ugotavljajo v društvu.
Zapisali so, da je omenjeni gradbeni poseg, za katerega trdijo, da je nezakonit in naj bi bilo zanj treba pridobiti gradbeno dovoljenje, opazil naključni obiskovalec sredi novembra lani med zasebnim gorniškim izletom po območju. »Med drugim je opazil odstranjeno, narinjeno, izkopano, odloženo in degradirano površje na območju Male in Velike planine v širini od šest do deset metrov,« so poudarili. Pojasnili so, da naj bi gradbeni poseg v prostor potekal od transformatorske postaje Mala planina, mimo Domžalskega doma na Mali planini. Prečkal naj bi ograjo oz. mejo med Veliko in Malo planino, čez Poljane in po sredini pastirskega naselja Veliki stan proti Gradišču. »Nelagodje je vzbujalo dejstvo, da je gradbeni poseg potekal v neposredni bližini Preskarjeve, ki je kulturni spomenik lokalnega pomena, in Zabrške bajte, ki je registrirana nepremična kulturna dediščina.«
Pričakujejo odziv policije
Opozorili so še, da gradbišče ni bilo označeno in ne zavarovano, zaradi česar naj bi bila po njihovem mnenju ogrožena varnost obiskovalcev zlasti v pogojih slabše vidljivosti. Delavcev naj ne bi bilo na gradbišču, gradbeni stroji brez oznak pa naj bi bili parkirani na različnih delih gradbišča in naj ne bi imeli nameščenih posod za lovljenje olja in naftnih derivatov. »Gradbeni materiali so bili prosto in nezavarovano odloženi na različnih delih odprtega gradbišča. Gradbeni pesek, ki lahko vsebuje različne nečistoče biološkega izvora, je lahko posrednik vnosa tujerodnih invazivnih vrst na biotsko območje Velike planine,« še menijo v društvu, kjer pričakujejo čim hitrejši odziv Policijske postaje Kamnik.
Na Policijski postaji Kamnik so zaradi varstva osebnih podatkov in interesa preiskave le potrdili, da na podlagi v prejšnjem tednu prijete prijave v zadevi preverjajo razloge za sum morebitnih uradno pregonljivih kaznivih dejanj. »O vseh ugotovitvah pa bo obveščeno pristojno državno tožilstvo,« so sporočili.
Gradnja v korist prebivalcev obeh dolin
Kdo naj bi bil investitor in izvajalec del, v Alpe Adria Green niso navedli. Znano je sicer, da je na Veliki planini sredi novembra lani Elektro Ljubljana začel graditi povezovalni kablovod med dolinama Črne in Kamniške Bistrice, o čemer smo v Gorenjskem glasu že poročali. Izkopani jarki in delovni stroji so tedaj razburili dobršen del pohodnikov in vzbudili zanimanje javnosti. Na Elektru Ljubljana so nam že konec lanskega leta pojasnili, da je bila gradnja nujna in v korist prebivalcev obeh dolin. Avgustovske poplave so namreč odnesle del omrežja, zaradi česar so imeli na tem območju dlje časa težave z oskrbo z elektriko. Odločili so se, da s srednjenapetostnim kablom čez Veliko planino povežejo obe območji. »Rešitev je tehnično preprosta, razdalja 2,5 kilometra pa premostljiva. Ideja hkrati prestavlja trajno možnost rezervnega napajanja obeh območij,« so tedaj navedli na Elektru Ljubljana, ob tem pa zagotovili, da je gradnja potekala v skladu z zakonodajo. »Gradbeni zakon jasno določa, da v primeru naravnih nesreč, ko je nekaj argumentirano treba narediti, ni treba upoštevati vseh rednih postopkov, ki sicer ščitijo javni interes (projektiranje, dovoljevanje itd.),« so še zapisali.
S kazensko ovadbo niso seznanjeni
Ni jasno, ali je v primeru, ki ga navaja Alpe Adria Green, vpleten Elektro Ljubljana ali gre za drugega investitorja. Na naša vprašanja glede navedb Alpe Adria Green so se v Elektru Ljubljana pred kratkim odzvali, da s kakršno koli kazensko ovadbo niso seznanjeni, zato je ne morejo komentirati. »Če je bila kazenska ovadba podana, bodo pristojni organi izpeljali ustrezen postopek,« pa so še odgovorili na Elektru Ljubljana in zatrdili, da ravnajo zakonito ter v interesu prebivalcev dolin Črne in Kamniške Bistrice in njihove pravice do nemotene preskrbe z električno energijo.