Povezali umetnost in znanost
V torek, ob mednarodnem dnevu knjige in svetovnem dnevu pravljic, so v Galeriji Šivčeva hiša v Radovljici odprli razstavo del priznanega in priljubljenega slovenskega ilustratorja Marjana Mančka.
"Mračilo se je že in namenil sem se pobožati Mačka. Ko sem ga pogladil, se je njegov hrbet močno zaiskril, in to tako glasno, da se je slišalo po celem prostoru. Moj oče je bil učen mož in je imel odgovor na vsako vprašanje, toda v tem primeru je tudi on ostal brez besed. Po kratkem razmisleku je dodal, da je to lahko edinole elektrika, kot jo vidiš na drevju med nevihto ..."
Odlomek je del zgodbe, ki jo je pred stoletjem in pol zapisal veliki izumitelj Nikola Tesla, v začetku letošnjega leta pa je pod naslovom Kako sem odkril elektriko izšla v slikanici. Besedilo je prevedel in slikanico v svoji založbi Poantika tudi izdal Radovljičan Ažbe Toman, ilustracije v njej pa so delo priljubljenega in cenjenega ilustratorja Marjana Mančka.
V Šivčevi hiši je ves april na ogled izbor ilustracij in stripov iz Mančkovega izjemno bogatega in raznolikega likovnega opusa, ki je nastajal več kot petdeset let. Posebej pa so na razstavi poudarili prav 19 popolnoma novih ilustracij, ki jih je ustvaril za knjižico Kako sem odkril elektriko.
V galeriji sicer že pet desetletij posebno pozornost posvečajo prav ilustraciji; rezultat njihovega strokovnega dela je edinstvena zbirka originalnih ilustracij vseh vidnejših slovenski avtorjev. Med njimi je tudi Marjan Manček, ki je leta 1974 je za Čebelarski muzej, ki prav tako kot Šivčeva hiša sodi v okvir Muzejev radovljiške občine, ustvaril priljubljeno avtorsko slikanico z naslovom Iz dnevnika čebelice Medke, ki danes v angleškem, slovaškem in nemškem prevodu nagovarja najmlajše bralce.