Za več zelenega v mestu
Več urejenih dostopov do vodnih površin in zelenih koridorjev od mesta do okoliških gozdov sta le dva od številnih predlogov, ki so jih Kranjčani podali na Kavarni idej za zeleno prihodnost Kranja.
Dr. Lučka Kajfež Bogataj je med drugim poudarila, da mesto potrebuje več ozelenitve oziroma zelene
infrastrukture.
Kranj – V soboto se je v Kranju končal četrti Eko teden, s katerim so se osem dni posvečali predvsem zeleni infrastrukturi v mestu. Osrednji dogodek je bila Kavarna idej za zeleno prihodnost Kranja, na kateri so občani predstavili svoja razmišljanja in predloge za izboljšanje zelene infrastrukture v občini. Pridružila sta se jim tudi klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj in dr. Andrej Verlič, vodja službe Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani.
Dr. Andrej Verlič, ki ima dolgoletne izkušnje z upravljanjem gozdov, parkov in rekreacijskih površin, je predstavil primere dobre prakse upravljanja gozdnih površin, usmerjanja obiska, ureditve pešpoti in vzpostavitve drevoredov na zasebnih zemljiščih znotraj krajinskega parka, dr. Lučka Kajfež Bogataj pa je predstavila izsledke z nedavnega urbanega sprehoda za bolj zeleni Kranj, na katerem so pregledali stanje zelene infrastrukture v mestu. Med drugim je poudarila, da mesto potrebuje več ozelenitve oziroma zelene infrastrukture, ki »ni pomembna samo za blaženje podnebnih sprememb, ampak tudi za prilagajanje nanje«. »Kranj je pred izzivom, da postane ogljično nevtralno mesto. Ko se sprejemajo odločitve od mini parka do večjega prostorskega posega, je nujno, da se sliši glas ljudstva,« je še opozorila.
Prav Kavarna idej je bila povabilo občanom k dialogu, kar je razveselilo tudi kranjskega podžupana Janeza Černeta, ki je tudi nagovoril udeležence. Ti so med drugim poudarili skrb za ohranjanje rekreacijskih površin ob širjenju prometnic in predlagali vzpostavitev kolesarskega obroča okrog Kranja, izboljšave voznih redov javnega prometa ter več urejenih dostopov do vode, še posebej ob reki Savi in Kokri ter Bobovških jezerih, za sprostitev in rekreacijo. Občani si želijo tudi več zelenih koridorjev od mesta do okoliških gozdov in javnih (zelenih) površin za prosti čas, ki niso le površine za šport.
V Kavarni zbrane ideje in predloge bodo v MOK upoštevali pri pripravah strokovnih podlag za zeleni sistem občine, upravljanje s primestnimi gozdovi in kakovostnejše upravljanje varovanih in zavarovanih območij narave, smo izvedeli. Nekatere ideje pa so oblikovali tako, da bodo primerne za oddajo predlogov za izvedbo v okviru participativnega proračuna 2025–2026.