Odprta delavnica za občane
Občina Kranjska Gora in Turizem Kranjska Gora občane vabita v dvorano Vitranc na odprto delavnico, na skupen pogovor o izzivih turizma in sobivanju z njim.
Danes, v petek, 5. aprila, ob 18. uri bo v dvorani Vitranc v Kranjski Gori odprti dogodek, delavnica Kranjskogorski turizem v ravnovesju z lokalno skupnostjo, ki je namenjena vsem občanom, ki želijo aktivno sodelovati pri procesu in prispevati svoj pogled. Udeležence bodo seznanili z rezultati ankete in razvojnimi trendi turizma Kranjske Gore, pretežni del pa namenili pogovoru na tematskih omizjih.
Kranjska Gora – Občina Kranjska Gora je v partnerstvu s Turizmom Kranjska Gora pristopila k posodabljanju načrta razvoja in upravljanja turizma v destinaciji za naslednje desetletje, saj se čez leto dni izteče veljavnost obstoječi Strategiji razvoja turizma občine Kranjska Gora 2015–2025. »Naš ključni strateški cilj v občini Kranjska Gora je sobivanje. Razvojni koncept turizma, ki bo omogočil prijazno in dolgoročno vzdržno sobivanje občanov in obiskovalcev. Ki bo odgovoren do vseh: do okolja, ljudi oziroma skupnosti, hkrati pa bo tudi ponudil perspektivo za domače podjetnike, kmete in še posebno tudi za mlade,« so sporočili z Občine Kranjska Gora.
Od 5. februarja do 9. marca je potekala spletna anketa o pogledih na ključne izzive, razvojno smer in prioritetne ukrepe na področju razvoja in upravljanja turizma v občini. Odzvalo se je več kot 450 ljudi, v celoti pa jih je anketo izpolnilo 333, od tega slabi dve tretjini občanov, ki se ne ukvarjajo s turizmom, in dobra tretjina turističnih ponudnikov. Med njihovimi ključnimi sporočili je bilo, da turizem prepoznavajo kot najpomembnejšo dejavnost občine, ki pomembno vpliva tudi na druge dejavnosti in prinaša pozitivne učinke za skupnost, pri čemer so občani zelo visoko ocenili problematiko vpliva turizma na povečanje cen nepremičnin, prometnih težav, prevelik obseg dnevnih obiskovalcev v visoki sezoni, ob tem tudi širitev preprostih nastanitev, vpliv čezmernega onesnaževanja ter vpliv turizma na povečanje življenjskih stroškov. Zadovoljstvo z razvojem turizma so ocenili na 2,1 od 4, splošno zadovoljstvo s kakovostjo bivanja v občini pa nekoliko višje, z 2,6 od 4. Kljub temu so prepoznali pozitivne premike v kakovosti turistične ponudbe v primerjavi s tisto pred desetimi leti, najbolj pa so poudarili poslabšanje upravljanja (povečanih) turističnih in prometnih tokov. Med prioritetnimi ukrepi so poudarili urejanje in umirjanje prometa, urejanje javne in turistične infrastrukture, vlaganja v izboljšanje kakovosti ponudbe in upravljanje obiska (geografsko in časovno). Med odgovori je zelo poudarjena tudi vizija dolgoročno vzdržnega ravnovesja med turizmom in lokalno skupnostjo.