Mateja Zore / Foto: Alenka Brun

Glasbena sladka piščančja stegna

V soboto se je končal deveti subkulturni Kavč festival. Na Gorenjskem smo se udeležili etno koncerta, ki ga je v Kranju gostila literarna kavarna Fragmenti – books & coffee. Nastopil je duo Cukros Csirkecomb.

Vsako prvo soboto v mesecu ob 19. uri v Fragmentih gostijo improvizacijsko muziciranje oziroma t. i. džem sešne. Vsak je drugačen. Bistvo rednega dogodka je, da Kranj postane mesto, kamor turisti in glasbeniki lahko pridejo in igrajo z lokalnimi prebivalci.

V okviru Kavč festivala se srečajo različne žanrske zvrsti, gre za neformalno druženje umetnikov.

Nastopi dua Cukros Csirkecomb niso samo koncerti, ampak so poglobljene izkušnje, ki poslušalce vabijo k povezovanju z različnimi kulturami in tradicijami.

Kavč festival 2024 se je tako poslovil. Zavzel je 150 nekonvencionalnih prizorišč v vseh večjih slovenskih mestih, kot tudi na podeželju. V domove ter druge prostore, kjer umetnost navadno ni prisotna, je pripeljal ogromno skupin z vsega sveta.

V okviru Kavč festivala se srečajo različne zvrsti, gre za čas neformalnega druženja umetnikov. Gre za projekt, ki briše četrto steno in umešča umetnost tja, kamor spada – k nam domov, pojasnjujejo njegovi organizatorji.

V Kranju je tako knjigarna Fragmenti – books & coffee – prostor, kjer si knjige podajajo roke s kavo ali čajem in je prepleten z duhom literature iz preteklosti – v soboto zvečer gostila Cukros Csirkecomb, kar v prevodu pomeni sladka piščančja stegna. Gre za ženski duet, ki je glasbeno globoko zakoreninjen v prepletu tradicij Balkana. Bori Malyi in Annabella Raiona, obe izkušeni pevki in instrumentalistki, sta združili svoja različna ozadja in ustvarili edinstveno glasbeno izkušnjo. Ena je Madžarka, druga Avstrijka, njuno popotovanje pa se je začelo, ko sta se srečali med študijem tradicionalne turške glasbe na priznani umetniški univerzi Codarts v Rotterdamu na Nizozemskem.

Občinstvo je tako z njuno pomočjo popotovalo skozi madžarske balade, bolgarsko polifonijo in armenske ljubezenske pesmi. S kombinacijo tradicionalnih instrumentov, kot so koboz, violina, baglama, bendir in lavta, duo ustvarja zvočno tkivo, ki presega kulturne meje. Njuna glasba bogato glasbeno dediščino Balkana prežema tudi z lastnimi inovativnimi barvami.

Nastopi dua Cukros Csirkecomb niso samo koncerti, ampak so poglobljene izkušnje, ki poslušalce vabijo k povezovanju z različnimi kulturami in tradicijami. Zanimiva in prepričljiva fuzija njune glasbe in petja je očarala tudi lepo število poslušalcev v intimnem okolju kranjskih Fragmentov. Glasbenici sta sicer v sklopu letošnjega Kavč festivala v Sloveniji nastopili štirikrat, pred Kranjem trikrat v Ljubljani.

Kako so nastali Fragmenti

Mateja Zore, direktorica Zavoda Fragmenti, pravi: »Korona je imela zanimiv vpliv name, saj me je odprla temu, da sem se lotila dela, v katero zares verjamem. Čeprav se zdi komu pozabljena in nepomembna, je zame knjiga vedno predstavljala osnovno vrednoto in najpomembnejši element. Imeti knjige, jih posojati, se z njimi ukvarjati in jih spet odlagati, preživljati čas z njimi – ves ta vidik fizične knjige me je vedno navduševal in mi odpiral vrata v svet, kjer posameznik raste, razmišlja zase in odkriva misli ter ideje drugih in sveta.« Med bivanjem v tujini je vedno iskala antikvariate. »Te posebne, majhne, magične prostore, ki so s svojim dizajnom in konceptom delovali kot portali v druge svetove, kjer si lahko popil kavo ali čaj, se vpletel v zanimive pogovore ter vedno imel občutek, da si odkril nekaj posebnega.« V času epidemije, ko se je vse zapiralo, je tako ustanovila zasebni zavod in v Kranju odprla literarni prostor ter antikvariat, čeprav je bila osnovna ideja literarni lokal. »S partnerjem, nekaj prostovoljci, predvsem pa sama s svojo mamo, ki je prav tako strastna ljubiteljica knjig in branja, smo ustvarili Fragmente. Fragment označuje delček in tako s prostorom, dogodki in knjigami ponujamo mestu te delčke, ki jih vsak posameznik nato sestavlja na svoj način naprej,« pojasni Kamničanka, ki se je v Kranj zaljubila pred časom in zdaj v njem tudi živi.

Fragmenti gostijo številne dogodke – lastne in tuje, za Kavč festival, ki je del festivala Plavajoči grad (Floating Castle), pa Mateja Zore meni, da jim je bil pisan na kožo, in tako so z njim že od začetka, odkar imajo Fragmente – books & coffee. »Torej letos tretje leto. Prvič smo gostili Shamaniko, lani Bossanogo ter letos madžarsko-avstrijsko fantastično tradicionalno navezo Cukros Csirkecomb,« našteje. »Izredno smo hvaležni za takšen koncept, ki mehča ustaljene predstave o tem, kako naj bi bila umetnost videti in kje naj bi se odvijala.« S Fragmenti želijo postati točka, kjer ni treba razmišljati o tem, kdaj se kaj dogaja, ampak bi preprosto vedeli, kaj je na sporedu prvo soboto v mesecu, kaj drugo, tretjo ... Zato vsako prvo soboto v mesecu ob sedmih zvečer v Fragmentih gostijo improvizacijsko muziciranje oziroma t. i. džem sešne, ponosno zaključi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / petek, 29. december 2006 / 06:00

Veselo bo tudi brez snega

Med novoletnimi prazniki bo le z veliko težavo mogoče najti prosto sobo v Bohinju, na Bledu in v Kranjski Gori, kjer pa pripravljajo bogat praznični program tako za goste kot domačine.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 21. januar 2013 / 07:00

Mangov motovilec

Zelena sladkost ali sladkobnost Sergeje z Jesenic je novodobni frutek z okusom manga in dodanega motovilca. Na nekdanji TV3 so začeli predvajati nov kuharski ´šov´, Jasmina, Francka in Anita pa imajo...

Humor / ponedeljek, 21. januar 2013 / 07:00

Ta je dobra

Ni vsaka krava samo krava Komunizem: Imaš dve kravi; vlada ti vzame obe in ti da nekaj mleka. Fašizem: Imaš dve kravi; vlada ti vzame obe in ti proda nekaj mleka....

GG Plus / ponedeljek, 21. januar 2013 / 07:00

Življenje, kot ga ni imel vsak (3)

Maks je že kot otrok spremljal tudi gradnjo bunkerjev Rupnikove linije. Povedal je, da so delavci – rezervisti, prihajali od blizu in daleč. Veliko je bilo tudi Dolenjcev. Maks si je – dosti pozn...

GG Plus / ponedeljek, 21. januar 2013 / 07:00

Leto 2013 je leto sodelovanja

Sodelovanje je lepa beseda. Predvsem zato, ker kaže na delovanje vsaj dveh ljudi. Je pa sestavljena prebrisano. So- delovanje bi lahko obrnili na pogosto dejstvo, da ne delujejo vsi ljudje. Nekat...

GG Plus / ponedeljek, 21. januar 2013 / 07:00

Selška dolina zanimiva za antropologe

Vasi Selške doline so zaradi svoje neokrnjenosti še zlasti v zgornjem podratitovškem predelu že vrsto let zelo zanimive za biološko-medicinske antropologe. Med drugim so ugotovili, da so tam prebivalc...