Dvanajst vrhunskih predstav na 54. Tednu slovenske drame / Foto: Maša Pirc

Zgodovina za prihodnost

S slovesnim odprtjem in premierno uprizoritvijo črtice Prežihovega Voranca Boj na požiralniku v režiji Jerneja Lorencija se bo v sredo začel 54. Teden slovenske drame. Do 9. aprila se bo v tekmovalnem in spremljevalnem programu po izboru selektorice Alje Predan zvrstilo dvanajst predstav.

V času Tedna slovenske drame so na ogled štiri razstave: v Mestni hiši Gorenjskega muzeja je razstava The Freedom Theatre – podobe svobode v sodelovanju s The Freedom Theatre (Palestina), Fragmenti ljubezni, fragmenti v času so na ogled na Slovenskem trgu, v Galeriji na mestu je predstavljenih 24 na TSD nagrajenih uprizoritev, pred gledališčem pa podobe uprizoritev na letošnjem festivalu.

Kranj – Najprej torej k Tednu slovenske drame (TSD), ki se bo tudi letos začel 27. marca, na svetovni dan gledališča, in sicer kot veleva tradicija z gostujočim dogodkom, podelitvijo nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije. Igralsko nagrado Marije Vere za življenjsko delo letos prejme Željko Hrs, nagrado Poldeta Bibiča za življenjsko delo pa Draga Potočnjak, oba iz Slovenskega mladinskega gledališča. Podelili bodo tudi tri nagrade za dveletno obdobje, in sicer bosta igralski nagradi Duše Počkaj prejela Jernej Gašperin, Radovljičan, ki živi v Ljubljani in deluje v Mestnem gledališču ljubljanskem, in Saša Tabaković iz ansambla SNG Drama Ljubljana, gledališka režiserka Nina Šorak pa bo prejela nagrado Marka Slodnjaka.

Mladi zahtevajo prihodnost

Kot je zapisano v uvodu, si boste do 9. aprila v tekmovalnem in spremljevalnem festivalskem programu, ki ju je oblikovala selektorica Alja Predan, lahko ogledali dvanajst vrhunskih predstav, ki so nastajale na odrih številnih slovenskih gledališč, ena med njimi pa je bila po slovenski dramski predlogi ustvarjena v Celovcu. Selektorica festivala je v program uvrstila tudi tri predstave za mlade ter ekskluzivni preddogodek, ki so si ga gledalke in gledalci že lahko ogledali v začetku meseca na skupnem izletu Tedna slovenske drame v Residenztheatru v Münchnu.

Jure Novak, direktor Prešernovega gledališča, osrednjega organizatorja TSD, je v uvodu novinarske konference dejal, da je slovensko gledališče v odlični formi, saj se z vrhunskimi predstavami v delu programa obeh največjih festivalov, TSD in Borštnikovega srečanja, celo prekrivata. Hkrati je vesel, da bosta v programu kar dve predstavi domačega gledališča, in sicer Deževen dan v Gurlitschu in Pesem ptic v drevesnih krošnjah.

Ob tem je selektorica Alja Predan poudarila, da je bil njen izbor predstav v javnosti objavljen že precej prej kot izbor Borštnikovega srečanja, v primerjavi s selekcijo pred 15 leti, ko je selektorsko delo za TSD opravljala prvič, pa se je ob takrat ogledanih 35 predstavah, nastalih na podlagi slovenskih besedil, letošnje število skoraj podvojilo, saj si je ogledala kar 66 predstav. »Gre torej za kvantitativni porast, ob tem pa je zanimivo tudi, da so bila takrat vse predstave podpisane z imenom in priimkom dramatika ali dramatičarke, danes pa je teh individualnih podpisov zgolj za četrtino, vsaj petdeset uprizoritev je plod kolektivnega avtorstva, različnih adaptacij in dramatizacij proznih del, ki niso le rezultat nekega izpisanega dramskega besedila,« pojasni selektorica in hkrati dodaja, da se uprizoritve na letošnjem festivalu večinoma tematsko neposredno ali posredno dotikajo druge svetovne vojne.

»Njihove izpovedna, estetska in idejna dimenzija pa neizpodbitno pričajo o izjemni zrelosti najmlajše in zgodnje srednje generacije avtoric in avtorjev ter režiserk in režiserjev, ki sta z velikim zamahom prevzeli vajeti tradicionalno izvrstnega slovenskega gledališča,« poudarja Alja Predan in dodaja: »Mladi nam dajejo zelo močne signale, da spoštujejo zgodovino in jo razumejo, a hkrati zahtevajo prihodnost.«

Obsežen dodatni program, namenjen tako strokovni kot širši javnosti, je predstavil pomočnik direktorja Prešernovega gledališča Rok Bozovičar. »Pripravili smo zares prekipevajoč in raznolik dodatni program s posebno pozornostjo na vključevanju mlajših ustvarjalcev in razvoju dramske ustvarjalnosti ter mednarodnega sodelovanja – letošnja izvedba je tako zaokroženo zasnovana, od vsebin za mlajša občinstva, delavniških izpopolnjevanj in strokovnih srečanj do koncertnega druženja.« Temeljiteje je predstavljen v programski knjižici in na spletni strani Tedna slovenske drame.

Boj za preživetje

Ob slovesnem odprtju Tedna slovenske drame bodo v sredo premierno uprizorili gledališko črtico Boj na požiralniku v režiji Jerneja Lorencija, ki je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj. »Gre za izjemno kombinacijo Vorančevega besedila, ki je eno temeljnih del slovenske kulturne identitete, režiserja, ki vedno poglobljeno raziskuje mit in transcendentno, ter izvrstne avtorske in igralske ekipe,« je pred premiero napovedal direktor Prešernovega gledališča Jure Novak.

»Ko je Jure Novak predlagal režijo Vorančevega Boja na požiralniku, sem bil naslednji dan zjutraj prvi v Knjižnici Otona Župančiča, šel v lokal Vesolje, prebral črtico in ob 8.30 sporočil, da sem za,« je dejal režiser Jernej Lorenci in poudaril, da je takoj vzpostavil osebno vez z besedilom. »Voranc je slovenski Hemingway, je brezkompromisen in neusmiljen v pisavi. Dihurjevo družino stisne v kot, stiska jo narava, stiska jo družba, institucije, kapital – in ta primež je vse močnejši. Oni pa še kar vztrajajo, rezultati so katastrofalni, uničujoči.«

»Pretresljiva zgodba Dihurjeve družine, ki bije boj za preživetje na težki, blatni zemlji, je tako rekoč zapisana v naših genih. V današnjem času iz te kultne zgodbe razbiramo tudi tiste 'spregledane', še ne do konca razkrite plasti. Spregovori nam o krutosti, ki je posledica stiske in nemoči in se kot zla usoda prenaša iz roda v rod. Tako ni le zgodba iz neke daljne ruralne preteklosti, ampak zgodba, ki jo še kako živimo tudi danes, ob socialnih stiskah zmeraj in vsak dan bolj in bolj,« je povedala dramaturginja uprizoritve Marinka Poštrak.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 21. april 2021 / 10:31

Dodatna sredstva za gradnjo na Mlaki

Kranj – Kranjski mestni svetniki so odobrili prerazporeditev 110 tisoč evrov v občinskem proračunu, ki jih bodo dodatno porabili za dokončanje javne razsvetljave v okviru gradnje komunalne infrastr...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 12. maj 2021 / 20:47

Padci kolesarjev

V nedeljo so gorenjski policisti obravnavali štiri prometne nesreče s telesnimi poškodbami, v vseh pa so bili udeleženi kolesarji.

GG Plus / sreda, 12. maj 2021 / 20:45

Pospravljanje po duši

Klemen je odraščal v številni družini. Ko mu je pri sedmih letih zaradi hude bolezni mama umrla, sta z bratom čez kakšno dobro leto dobila mačeho. Oče jo je našel kar znotraj družine: mamino sestri...

Razvedrilo / sreda, 12. maj 2021 / 20:45

Visoki jubilej mame Helene

Da je življenje borba, so besede, ki jih Helena Zaplotnik, Klemenčeva z Letenic, mnogokrat izreče, pravijo njeni domači. Konec letošnjega  aprila je  mama Helena, kot jo kličejo sorodniki pa tudi drug...

Gorenjska / sreda, 12. maj 2021 / 15:59

V Sloveniji potrjen primer indijske različice novega koronavirusa

Ljubljana – V Sloveniji so potrdili primer indijske različice novega koronavirusa, je razvidno s portala GISAID, ki ponuja odprt dostop do genomskih podatkov novega koronavirusa. Potrdili so jo v I...

Razvedrilo / sreda, 12. maj 2021 / 15:33

Z jedmi sta najbolj navdušila Bašljana

V nedeljo smo dobili zmagovalca tretje sezone priljubljene kulinarične oddaje Mali šef Slovenije. Pokal in denarna nagrada sta šla na Gorenjsko. Zmagal je kuharski par Janez Zibelnik in Žan Kern z Osn...