Ob jubileju kljekljaric pregledna razstava
V Klekljarskem društvu Deteljica Gorenja vas so dvajsetletnico delovanja zaznamovali z razstavo Naših 20 let, na kateri so predstavili svoje dosedanje delo.
Gorenja vas – Na razstavi, ki so jo pripravili v mali dvorani Sokolskega doma, si je bilo mogoče ogledati najljubše čipke članic klekljarskega društva Deteljica, ki so nastale v preteklih dvajsetih letih, je pojasnila predsednica društva Vida Šubic. Del razstave so zdaj prenesli v prostore knjižnice v Gorenji vasi, kjer si bo čipke mogoče ogledati vse do konca poletja. Vido Šubic veseli, da imajo veliko članic, ki so stare že več kot osemdeset let, pa so še vedno zelo aktivne v društvu, obenem pa se jim vsako leto pridružijo tudi številne mlajše upokojenke. Za to, da ta čudovita rokodelska spretnost ne utone v pozabo, pa skrbijo tudi v klekljarskih krožkih, ki ju pripravljajo v obeh osnovnih šolah v občini in ju obiskuje skupaj okrog štirideset otrok.
Na letošnji razstavi so tako znova domiselno predstavili tudi izdelke otrok, ki so večinoma nastali po živalskih vzorcih. Poseben kotiček so namenili še izdelkom prve in dolgoletne predsednice društva Francke Klemenčič, ki je dodala tudi svoje fotografije, saj je po besedah Vide Šubic s fotoaparatom ovekovečila drobce doživetij iz minulih dvajsetih let društva, ki se jih radi spominjajo. Na razstavi je svoje najlepše čipke predstavilo kar 26 članic društva. Med njimi je bila tudi čipka kmečke žene, ki jo je Vida Šubic naklekljala po sto let starem vzorcu Pavle Mur. Kot posebnost je Vida Šubic poudarila še čipke v obliki majhnih kvadratkov, ki so jih sestavili v veliko tapiserijo kot darilo nekdanjemu egiptovskemu predsedniku Gamalu Abdelu Naserju. »Te čipke sem pomagala klekljati svoji mami, ko sem bila stara dvanajst let. Vzorec smo sicer morali vrniti, a nam je uspelo ohraniti dvojnik.«
Ob jubileju je društvo izdalo tudi brošuro z naslovom Naših 20 let, v kateri so predstavili bogato zgodovino društva in delo posameznih članic. Klekljanje ima namreč v Gorenji vasi in njeni širši okolici že dolgo tradicijo. Pred več kot sto leti so v Gorenji vasi ustanovili tudi čipkarsko šolo, ki je leta 1963 zamrla z odhodom zadnje učiteljice Regine Vrhunc v pokoj. Klekljarsko tradicijo so potem ohranjali prek krožkov v šoli, v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pa so se ob punklju začele srečevati ženske iz občine, ki so deset let kasneje, februarja 2004, ustanovile društvo. Članice se od začetka jeseni pa do konca pomladi redno srečujejo v društvenih prostorih v nekdanjih prostorih knjižnice v Sestranski vasi. Tu nastajajo tudi čipke za vsakoletno razstavo, s svojimi izdelki pa se predstavljajo tudi na razstavah drugod po Sloveniji in v tujini.