Stara in nova spoznanja o pasijonih
Publikacija Pasijonski doneski s svojim izhajanjem bogati tako slovenski kot mednarodni prostor, njihovemu rojstvu v letu 2006 pa je botrovala želja ponesti pomembno vest in spoznanja o Škofjeloškem pasijonu v svet.
Pasijonske doneske pripravlja Muzejsko društvo Škofja Loka skupaj s Kulturno-zgodovinskim društvom Lonka Stara Loka, izdajo pa omogočata Zavod 973 in Občina Škofja Loka. V njih najdemo strokovne prispevke o pasijonskih temah, ki se dotikajo tako Škofjeloškega kot tudi drugih slovenskih in evropskih pasijonov. Letošnja, že 19. številka na dobrih dvesto straneh prinaša tradicionalna poglavja: Pasijonska beseda, Pasijonski doneski, Pasijonski razgledi in Pasijonske podobe, uvodni nagovor pa je napisal brat Jožko Smukavec.
»Glas pasijonskim besedam je tokrat dal Vladimir Kos, pesnik in esejist, ki bi letos dopolnil sto let, njegov v verze stkan Križev pot prosečih pa je nastal v tujini, kjer je preživel veliko večino svojega življenja. Spremljajo ga podobe križevega pota iz slovenske cerkve sv. Rafaela v Sydneyju, katerega avtor je pred 110 leti rojeni arhitekt in slikar Robert Cveto Mejač. Barvit in sodoben križev pot je nastajal v času vojne za Slovenijo. O njem piše pater Ciril Božič, ki je bil tudi pobudnik nastanka tega križevega pota,« je povedala urednica Pasijonskih doneskov in predsednica Muzejskega društva Škofja Loka Helena Janežič.
Rubrika Pasijonski doneski prinaša šest prispevkov. Dr. Ana Lavrič se posveti motivu upodobitev Kristusa v stiskalnici, dr. Matija Ogrin in dr. Luka Vidmar pa pišeta o svetih stopnicah pri Sv. Joštu nad Kranjem. Urša Kocjan iz NUK je skrbnica slikovne zbirke v naši narodni knjižnici. Ta hrani številne nenavadnosti, med drugim bogato zbirko podobic. V prispevku se osredotoča na podobice z motivi Kristusovega pasijona.
»Pater dr. Andraž Arko nadaljuje s predstavljanjem filmov s pasijonsko tematiko. Iz obdobja nemega filma, ki smo ga spoznali že v prejšnjih številkah, se podamo v svet zvoka. V prispevku piše o filmu Golgota iz leta 1935,« je povedala Helena Janežič in pojasnila, da sta Alojzij Pavel Florjančič in dr. Andrej Misson združila moči in pišeta o prvih povojnih uprizoritvah Škofjeloškega pasijona v letih 1981, 1987 in 1992, ki jih je režiral domačin Peter Jamnik.
V Pasijonskih razgledih se je moč razgledati po lanskoletnem pasijonskem dogajanju v Škofji Loki in Sloveniji. Ema Nunar je predstavila lanskoletne Dneve Škofjeloškega pasijona, dr. Urška Florjančič Pasijonski večer v Stari Loki, skupaj z Agato Pavlovec pa še razstavo v Galeriji Cngrobsk turn.
O uprizoritvi pasijona po Mateju, ki ga že vrsto let na cvetno nedeljo uprizarjajo v župniji sv. Vida pri Ptuju, piše Jožef Kozel, v prispevku Franza Miehla, pasijonca iz Avstrije, pa je moč izvedeti, kako so v čeških Horicah na Šumave tudi s pomočjo evropskih pasijoncev ponovno obudili tradicijo uprizarjanja, ki je bila prekinjena po koncu druge svetovne vojne.
Zanimivi sta tudi poročili s konference združenja Europassion in delovnega obiska Vatikana, ki se ju je udeležila mag. Andreja Ravnihar Megušar, koordinatorica pasijonskega združenja Pasijonski veter in članica predsedstva mednarodnega združenja Europassion. Jernej Tavčar je predstavil lani izšlo delo Alojzija Pavla Florjančiča Iz paradiža – Tri stoletja Škofjeloškega pasijona.
Rubrika Pasijonske podobe je v letošnji izdaji namenjena grafiku in slikarju Črtomirju Frelihu. Predstavlja se s ciklom Križev pot, monotipijami na papirju, ki so od minulega torka pa do 21. aprila na ogled tudi v Galeriji Sokolskega doma.