Za trajnostni razvoj alpske regije
Kamniška Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra po devetih letih znova gosti srečanje Mladinskega parlamenta Alpske konvencije (YPAC).
Kamnik – Alpska konvencija je mednarodna pogodba, ki so jo skupaj z EU ustvarile države alpske regije, YPAC pa predstavlja platformo za mlade, v okviru katere se lahko vključujejo v razprave in izmenjavo idej, razpravljajo o okoljskih vsebinah ter si prizadevajo za trajnostni razvoj Alp.
Po devetih letih mlade delegate ta teden ponovno gostijo v kamniški gimnaziji in srednji šoli. Mladinski parlament Alpske konvencije, ki se zaključuje danes, je k nam pripeljal več kot sto srednješolcev iz držav podpisnic Alpske konvencije, v katero je sicer vključenih sedem držav oz. deset srednjih šol. Tokrat pa so mladi delegati prvič razpravljali tudi s člani Mladinskega sveta EUSALP (EUSALP Youth Council) in Mladinskega sveta CIPRA (CIPRA Youth Council), dveh organizacij, ki prav tako povezujeta mlade z območja Alp.
Glavna razprava je v četrtek potekala v državnem zboru. Postulati, ki so jih razpravljavci oblikovali, do zaključka časopisne redakcije sicer še niso bili znani, letošnja tema, okoli katere so potekale razprave, pa so zavarovana naravna območja.
Na uradnem odprtju, ki je v torek zvečer potekalo v prostorih kamniške šole, je kot slavnostna govornica mlade nagovorila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Poudarila je, da smo ljudje, ki živimo v tej regiji, ponosni na Alpe in planinski način življenja, kar se globoko odraža v naših tradicijah in kulturi. »Čeprav ste mladi, vaša udeležba pomeni, da ste pripravljeni dejavno sodelovati pri oblikovanju družbe in zagotoviti, da bo regija postala boljši prostor za življenje in razvoj – za ljudi, živali, drevesa in rastline, za naše okolje. Ste prihodnji voditelji svoje generacije in arhitekti naše prihodnosti. Naj gre za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, kulturno dediščino, mednarodno ali domačo politiko, znanost, finance, gospodarstvo, umetnost, obrt ali šport, imate priložnost, da zaznamujete svojo generacijo in oblikujete boljšo prihodnost,« je povedala predsednica.
Slovenija sicer v lanskem in letošnjem letu tudi predseduje Alpski konvenciji, o čemer je podrobneje spregovoril predsedujoči Stalnemu odboru Alpske konvencije mag. Emil Ferjančič. V imenu dijakov pa je mlade nagovoril Jaka Rudolf Vučković.
Kot je povedala generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj, je YPAC zanjo vselej inspiracija. »Ko se združi energija mladih iz držav Alpske konvencije, se vselej rodi nekaj dobrega,« je povedala na slovesnosti ob odprtju in mlade spodbudila tudi k ustvarjanju povezav in prijateljstev z drugimi udeleženci mladinskega parlamenta.