Zavarujte svoj denar
V ponedeljek se začne svetovni in hkrati tudi evropski teden denarja, ki bo letos potekal pod geslom Zavarujte svoj denar, zaščitite svojo prihodnost. Tudi pri nas pripravljajo vrsto izobraževanj za dvig finančne pismenosti.
Število spletnih prevar narašča. Leta 2020 so jih obravnavali 2775, lani pa že 4280.
Kranj – Letošnjemu tednu denarja, ki bo potekal med 18. in 24. marcem, se pridružujejo tudi nekatere slovenske finančne organizacije. Tokrat bo pozornost namenjena predvsem ozaveščanju o prevarah, ki tudi v slovenskem prostoru predstavljajo znatno tveganje. Po podatkih Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost (SI-CERT) so lani obravnavali 4280 incidentov, kar je štiri odstotke več kot leta 2022. V zadnjih letih se število incidentov precej povečuje, leta 2021 so jih zabeležili 3177, leta 2020 pa 2775.
Združenje bank Slovenije (ZBS) s članicami tako že drugo leto pod imenom Pazi.se izvaja celoletno kampanjo ozaveščanja glede tveganja spletnih prevar. Opozarjajo, da se spletne prevare ves čas spreminjajo, njihova žrtev pa je lahko vsakdo. V porastu je phishing oz. ribarjenje, s katerim goljufi poskušajo pridobiti gesla za dostop do spletnih bank, kreditne kartice, e-pošte ali družbenih omrežij, pozorni pa moramo biti tudi na lažne spletne trgovine in druge sumljive ponudbe.
V Združenju bank Slovenije poudarjajo, da so spletne prevare resen družbeni problem, zato ni dvoma, da bi se morala v sistematično ozaveščanje vključiti tako vlada, pristojna ministrstva, institucije kot podjetja, telekomunikacijski operaterji, ponudniki spletnih platform, ponudniki programske opreme …, saj smo tovrstnim tveganjem izpostavljeni vsi. Kot pravijo, bi morali vsebine za dvig splošne digitalne pismenosti vključiti tudi v osnovne in srednje šole v obliki obveznega učnega predmeta.
V Izobraževalnem centru ZBS bodo tako že danes izvedli nacionalno tekmovanje Evropski denarni kviz, v prihodnjem tednu pa bodo najprej v torek pripravili izobraževalni program za učence zadnje triade osnovne šole, v sredo za srednješolce, v četrtek pa bo potekal še program za odrasle pod naslovom Prevare in zaščita pri digitalnem poslovanju.
Tednu denarja se letos četrtič zapored pridružujejo tudi v Banki Slovenije, kjer bodo pripravili več izobraževanj za mlade, tudi preko spleta. Za učence tretje triade osnovnih šol ga pripravljajo v četrtek, za srednješolce pa v petek. Na izobraževanja se lahko prijavijo celotni razredi ali posamezniki še do torka (osnovnošolci) oz. do srede (srednješolci). Podrobnejše informacije o ostalih dogodkih, ki jih pripravljajo, so na voljo na spletni strani Banke Slovenije.