Dan za žensko refleksijo
Ob dnevu žena se spomnimo na pogum, vztrajnost in neomajno predanost žensk skozi zgodovino. Ženske so se vedno borile za svoje pravice, enakost in možnost udejstvovanja v vseh družbenih sferah. V preteklih stoletjih so mnoge stopile iz cone udobja tradicionalnih vlog mater in gospodinj, da bi spreminjale tok zgodovine in da njihov intelekt ne bi bil zanemarjen. Borile so se za osnovno pravico izražanja volje skozi volitve, kar je pripeljalo do pomembnih sprememb v družbeni dinamiki. Vseeno pa so bile soočene z neštetimi izzivi, ki so segali od omejenega dostopa do izobraževanja do diskriminacije na delovnem mestu.
Danes živimo v času, ko imajo ženske možnost, da postanejo gonilna sila sprememb. Njihova prisotnost in vpliv se širita v politiki, znanosti, umetnosti, gospodarstvu in drugih področjih. Mnoge so se zavihtele med vrhunske mislece, umetnike, aktiviste in voditelje, številne ženske so danes vodilne v svojih poklicih, njihovi prispevki pa so ključnega pomena za dinamičnost in raznolikost družbe. V Sloveniji je bilo lani po podatkih Statističnega urada Slovenije skoraj 1.054.000 žensk, njihova povprečna starost je bila 45,4 leta. Podatek, da je med delovno aktivnimi prebivalci 45,3 odstotka žensk, priča o njihovi dejavni vlogi v gospodarskem in družbenem kontekstu.
Opažam, da se pogosto pozablja pravi pomen dneva žena. To bi moral biti dan, namenjen refleksiji o dosežkih žensk, premisleku o neenakosti in priznavanju njihove vloge v družbi, vse bolj pa ga prekriva preproga komercialnih kampanj in marketinških trikov. Komercializacija tega praznika vodi k izgubi osrednje teme – potrebe po nadaljnjih prizadevanjih za enakost spolov, boju proti diskriminaciji in spoštovanju raznolikosti.
Prav tako je ključno, da se praznik žensk ne omeji na en dan v letu, temveč postane del trajnega prizadevanja za spremembe. Čeprav je pozitivno, da se ženskam posveča pozornost vsaj ob tej priložnosti, moramo hkrati delati na odpravljanju vsakodnevnih ovir, ki jih doživljajo v družbenih vlogah. Ob dnevu žena se torej spominjajmo ne le dosežkov, temveč tudi izzivov, s katerimi so se ženske soočale skozi zgodovino. Le tako lahko praznik žensk postane resnična priložnost za premik k bolj enakopravni družbi. Vsak dan naj bo priložnost za učenje iz zgodovine, da bomo lahko soustvarjali bolj enakovreden in vključujoč svet za prihodnje generacije. Dan žena naj ne bo namenjen postopanju po trgovini in iskanju popolnega šopka. Raje se na pomembne ženske v naših življenjih spomnimo tako, da jim namenimo svoj čas in podporo.