Kulturni utrinki koroških Slovencev
Do nedelje, 14. aprila, se bo v slovenskem glavnem mestu predstavljala kulturna dejavnost Slovencev na Koroškem. Začeli so se namreč 46. Koroški kulturni dnevi v Ljubljani pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar. Dnevi vsako leto pokažejo izjemno kakovost, pestrost in tudi množičnost kulturnega delovanja in ustvarjanja Slovencev na Koroškem.
Prva iz niza prireditev je bila v sredo, 6. marca, v Galeriji Družine na Krekovem trgu v Ljubljani. Osrednja osebnost je bil pisatelj, urednik in novinar ter izvrsten fotograf verskega tednika Nedelja iz Celovca, ki ga za slovensko govoreče izdaja celovška škofija, Vincenc Gotthardt. Vendar tokrat ne kot časnikar ali fotograf, ampak kot slikar. Odprli so namreč razstavo njegovih slikarskih del z naslovom Na robu barve. Velja povedati, da je bil Vincenc ali kar Cenc za prijatelje pred tremi leti med nominiranci na nagrado Kresnik. Razstavo je odprla veleposlanica Republike Avstrije v Ljubljani Elisabeth Ellison - Kramer. Razstava bo na ogled do ponedeljka, 18. marca.
V prihodnjih dneh se bodo nadaljevale predstavitve kulturnih dosežkov ali presežkov koroških Slovencev. Jutri, 9. marca, ob 11. uri se bodo v Mini teatru na Križevniški ulici z igro Kakodolgoše predstavili lutkarji s Šmihela pri Pliberku. V torek, 12. marca, ob 11. uri bo v dvorani Slovenske matice v Ljubljani predstavitev slovenske in nemške spletne strani SloGled o gledališki dejavnosti Slovencev na Koroškem, v sredo, 13. marca, ob 17. uri pa bo prav tako v dvorani matice predstavitev spominsko-zgodovinskih knjig Mohorjeve: Spomini Antona Urschitza in romana Kamnik Felixa Kucherja. V petek, 15. marca, ob 11. uri bo znova zanimivo v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu. O delovanju treh slovenskih prosvetnih društev bodo pripovedovali Willi Ošina (SPD Zarja Železna Kapla), Anica Lesjak Ressmann (SPD Jepa – Baško Jezero) in dr. Silvester Jernej (Katoliško prosvetno društvo Šmihel pri Pliberku).
Manjšine, okno v svet
Mohorjeva iz Celovca je v sredo, 6. marca, začela nov ciklus aktualnih pogovorov Manjšine – okno v svet. V Mohorjevem knjižnem središču v Celovcu je o Slovenskih sledeh v Gradcu govoril Simon Ošlak Gerasimov, ki je izdal tudi knjigo s tem naslovom. Na naslednjem pogovoru 21. marca ob 18. uri pa bo o položaju slovenske skupnosti v Italiji govoril Marko Pisani, deželni svetnik v parlamentu dežele Furlanije - Julijske krajine.