Zanimanje za sončne elektrarne je po izteku obdobja neto meritev precej upadlo. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Kaj sledi obdobju neto meritev

Po izteku neto meritev bo način obračunavanja za nove lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn v rokah dobavitelja električne energije. Preverili smo, kaj pripravljajo za nove lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn.

Kranj – Kot je znano, se je lani izteklo obdobje neto meritev, t. i. net meteringa, po katerem se je na letni ravni obračunala le razlika med proizvedeno in porabljeno električno energijo. Ujeli so ga tisti, ki so vlogo za priključitev oddali še do konca minulega leta, pod pogojem, da bodo do konca letošnjega sončno elektrarno tudi zgradili. Za vse druge je tu nov način obračunavanja električne energije, ki je za lastnike sončnih elektrarn precej manj ugoden. Kot smo v Gorenjskem glasu že poročali, bo namreč moral uporabnik plačati omrežnino za vso elektriko, ki jo prevzame iz distribucijskega omrežja, ne glede na to, koliko jo bo iz lastne naprave vrnil v omrežje. Trajanje obračunskega obdobja in način obračuna dobavljene elektrike pa bo s pogodbo o samooskrbi določal dobavitelj električne energije.

Na kakšen način se bodo dobavitelji tega lotevali, je za zdaj še dokaj neznano. Za odgovore smo se obrnili na največje dobavitelje električne energije na maloprodajnem trgu, ki obvladujejo okoli dve tretjine trga.

Pripravljajo nove produkte

Nov produkt so že vzpostavili pri največjem dobavitelju, družbi GEN-I. Model izravnave viškov in mankov samooskrbne proizvodnje električne energije omogoča ustvarjanje dobropisov za viške električne energije. Te bodo lastniki, ki bodo samooskrbne naprave priključevali po novem sistemu, lahko unovčili za obdobja, ko je bil zaradi pomanjkanja sonca odjem elektrike višji od proizvodnje njihovih sončnih elektrarn. Lastniki bodo vsak mesec prejeli račun za električno energijo, ki jo je GEN-I dobavil v urah, ko je bil odjem gospodinjstva višji od proizvodnje sončne elektrarne. Hkrati bodo prejeli dobropis za viške električne energije, ki so jih oddali v omrežje ob sončnih urah.

Kot dodajajo, konec obdobja neto meritev pomeni le konec ene dobe upravljanja zelene energije, novo obdobje pa bodo zaznamovale nove rešitve, s katerimi bo investicija v sončno elektrarno še naprej ostala privlačna.

V ECE pravijo, da je smiselnost sončne elektrarne odvisna od zneska investicije in prihrankov, ki jih elektrarna omogoči v svoji življenjski dobi, pri tem pa poudarjajo tudi okoljski vidik takšne odločitve. Podrobneje niso odgovorili na vprašanje, na kakšen način bodo postopali po obdobju neto meritev, dejali pa so, da bodo zagotavljali konkurenčne pogoje »ne glede na način obračuna, saj omogočamo celosten pristop k investiciji, ki zajema prihranke pri električni energiji že pred priklopom elektrarne, profesionalno in zanesljivo izvedbo montaže na objektu in prenos viškov proizvedene energije v času delovanja elektrarne«.

Podobno odgovarjajo tudi v Energiji plus, ki je poleg ECE prav tako del skupine Holding Slovenske elektrarne. »Obračun za lastnike sončnih elektrarn, ki niso v sistemu netmeteringa, se izvaja mesečno (vse dajatve in potencialno porabljena električna energija se poračunava na mesečni ravni),« so še zapisali v odgovoru.

V Petrolu ugotavljajo, da trenutne tržne razmere sicer ne spodbujajo prehoda na nov sistem samooskrbe. »V procesu analize in priprave izračunov za naše nove modele samooskrbe smo ugotovili, da se lahko obdobje povračila investicije znatno podaljša v primerjavi z obstoječim sistemom,« pravijo v družbi, kjer so v zadnjih mesecih razvijali nov poslovni model, javnosti pa ga bodo predstavili v prihodnjih tednih.

Zanimanje še zelo majhno

Trenutno je sicer zanimanje za samooskrbo po novi shemi sicer še izredno majhno. To so nam že pred časom potrdili tudi na Elektru Gorenjska, kjer pravijo, da je v začetku leta število oddanih vlog skoraj popolnoma upadlo. Za razliko od zadnjih mesecev lanskega leta, ko so zaradi »lovljenja« stare sheme beležili rekordno rast. Več kot šestdeset odstotkov vseh oddanih vlog v lanskem letu so prejeli v zadnjih treh mesecih.

Zaradi povečanega števila prejetih vlog Elektro Gorenjska obvešča, da se roki za njihovo reševanje podaljšujejo. Po ocenah naj bi vse vloge, ki so jih prejeli do konca leta, zaključili najkasneje do konca junija.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 6. januar 2021 / 11:15

Nove cene tudi za krajše programe v vrtcih

Kranj – Na decembrski seji so kranjski mestni svetniki sprejeli sklep o spremembi sklepa o določitvi cen vzgojno-varstvenih programov v javnih vrtcih na območju občine, saj je bila potrebna še dolo...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / ponedeljek, 23. december 2019 / 23:31

Obnovili bi grad in zgradili apartmaje

Slovenska podružnica podjetja Elements Capital Partners je od dosedanjega lastnika Zavarovalnice Triglav kupila posestvo Podvin, kjer želijo propadajoči dvorec spremeniti v butični hotel, zraven pa zg...

Zanimivosti / ponedeljek, 23. december 2019 / 23:28

Odločili so se za selitev v Avstrijo

»Še šest mesecev nazaj sem bila 'tista s Hruš'ce' ... sedaj sem v Avstriji ...« Takole pravi Brigita Bratkovič Stankić, Jeseničanka, ki je z družino, možem Robertom in hčerkama Bianco in Ruby, pred ne...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. december 2019 / 17:52

Na svojem območju nočejo volka

Na okrogli mizi z naslovom Podeželje na razpotju: zveri ali obdelana krajina so v torek v Gorenji vasi opozorili na porast števila divjih zveri na območjih, kjer jih prej ni bilo, kar bi lahko vodilo...

GG Plus / ponedeljek, 23. december 2019 / 17:48

Duhovnik, ki mašuje tudi za gluhe

Edi Strouhal, župnik v župniji Šmartno v Tuhinju, je edini duhovnik pri nas, ki izvaja maše tudi v znakovnem jeziku. »Bog lahko govori v vseh jezikih, tudi v znakovnem, in mnogi si ne predstavljajo, k...

Kamnik / ponedeljek, 23. december 2019 / 17:45

Proračun brez velikih projektov

Kamniški občinski svetniki so potrdili proračun za leto 2020. Na voljo bo 26 milijonov evrov, a glavni očitek svetnikov je bil, da se občina prihodnje leto ne bo lotila nobenega večjega projekta.