Primerjava stroškov košarice plačilnih storitev

V Banki Slovenije vsako leto analizirajo, kolikšna nadomestila plačujejo potrošniki za najpogostejše plačilne storitve v bankah in hranilnicah. V analizi za lani ugotavljajo, da so za košarico plačilnih storitev, ki odraža plačilne navade tipičnega komitenta, morali v povprečju nameniti 70,22 evra. Primerjava kaže, da so med bankami in hranilnicami glede stroškov košarice precejšnje razlike. Na zadnji lanski dan so se gibali v razponu od 35,88 do 97,68 evra. Strošek košarice se v zadnjih letih ni bistveno spremenil, predlani je znašal 70,71 evra, leto prej 69,40 evra in leta 2020 70,47 evra.

V Banki Slovenije so košarico plačilnih storitev določili leta 2020 na podlagi posveta s predstavniki bank in hranilnic, njeno ustreznost za lani so ponovno preverili in ugotovili, da še vedno odraža plačilne navade reprezentativnega oziroma tipičnega komitenta. Košarica zajema najpogostejše plačilne storitve, ki jih potrošniki uporabljajo pri večini slovenskih bank in hranilnic. Vključuje storitve, vezane na plačilni račun: vodenje transakcijskega računa, vključno z debetno kartico (12 storitev na leto), spletno oziroma mobilno bančništvo (12), kreditna (elektronska) plačila (48), direktne obremenitve (36) in dvig gotovine z debetno kartico na bankomatu, tudi na bankomatu druge banke ali hranilnice (36).

Banka Slovenije zagotavlja na svoji spletni strani tudi brezplačen pregled nadomestil bank in hranilnic za pakete storitev, ki so vezane na plačilni račun, in sicer za vodenje računa, spletno in mobilno bančništvo, izdajo debetne in kreditne kartice, prekoračitev na računu, kreditno plačilo, trajni nalog, dvig gotovine, varnostni SMS in takojšnje plačilo. Poleg pregleda nadomestil omogoča tudi uporabo primerjalnika, ki ga Zveza potrošnikov Slovenije daje na voljo potrošnikom za izračun in primerjavo stroškov plačilnih storitev. S pomočjo primerjalnika lahko potrošnik oceni, kateri paket je zanj najprimernejši.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 28. julij 2008 / 07:00

Iz opozicije predvsem kritike

Delo vlade v iztekajočem se mandatu so ocenili tudi štirje gorenjski poslanci - dva iz vrst koalicijskih strank in dva iz opozicijskih.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 22. september 2021 / 21:55

Čeh kradel na Jezerskem

Jezersko – Kranjski kriminalisti so minuli konec tedna pridržali češkega državljana, ki ga sumijo, da je prejšnji teden na območju Jezerskega izvedel najmanj štiri tatvine. Prijeli so ga na podlagi...

Šport / sreda, 22. september 2021 / 21:52

Jeseničani dvakrat zapored zmagali

Kranj – V četrtek so hokejisti v Alpski hokejski ligi odigrali druge tekme rednega dela. Hokejisti HDD SIJ Acroni Jesenice so gostovali v avstrijskem Linzu in tekmo s hokejisti Steel Wings Linz dob...

Šport / sreda, 22. september 2021 / 21:52

Za slovo srebrn v 'brzincu'

S srebrnim odličjem na svetovnem prvenstvu v balinanju v Franciji se je od reprezentančnega dresa poslovil Aleš Borčnik s Sela pri Vodicah.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 22. september 2021 / 21:50

Smajna nedelja na vasi

Na ljudskem večeru Smajna nedelja na vasi so člani etnološkega krožka Lahovče, ki deluje pod okriljem Ljudske univerze Kranj, predstavili zgodovinski pomen in razvoj t. i. smajne nedelje.

Zanimivosti / sreda, 22. september 2021 / 21:48

Predstavili nov kruh z drožmi

Lesce – V Žitu so na trg poslali novo vrsto kruha, pripravljenega z v zadnjem času vse bolj priljubljenimi drožmi, to je aktivnim kislim testom, ki nastane po daljšem naravnem postopku fermentacije...