Kondorjev letnik
Zbirka Kondor založbe Mladinska knjiga je najstarejša slovenska knjižna zbirka za odrasle. Zadnji letnik prinaša štiri nove naslove, delo domačega avtorja in tri dela prevodne literature, ki jih povezuje rdeča nit kratke forme, naj gre za kratke zgodbe, eseje ali pesmi.
Zbirka Kondor izhaja od leta 1956 in se vsako leto poveča za nekaj novih knjižnih naslovov, tako domače kot prevodne literature. Skupaj s štirimi novimi izdajami, ki so jih predstavili pred nedavnim, ima zadnja knjižica, o kateri bo tu tekla beseda, že številko 375. Rdeča nit tokratnega letnika je kratka avtorska forma, kratka proza, poezija, eseji, tu pa je še roman, ki je deloma napisan v obliki pisem.
V obratni smeri
Pisatelj, pesnik, prevajalec, publicist in dolgoletni urednik kulturno-umetniškega programa na nacionalni televiziji Jani Virk je doslej objavil deset romanov in pet knjig kratke proze, dve esejistični deli in pesniško zbirko. Knjiga Metulj v jantarju: zgodbe z roba vesolja je izbor zgodb iz preteklih zbirk, oblikovan kronološko, a v obratni smeri. Začne se z zadnjo Obletnica (2021), 14. pa je zgodba Smrt v hiši (1987), ki zagotavlja svojevrsten bralski užitek. »Enako kot za roman je tudi pri kratki zgodbi treba napisati zgodbo,« pove Virk in izbor, ki ga je pripravila Julija Uršič, označi za zelo relevanten. Avtorica izbora in spremne besede poudarja, da sta v Virkovem opusu dva značilna motiva, eden je eros – tanatos, drugi pa motiv vesolja. V tokratnem izboru se skozi zgodbe prepletata oba.
Skozi kontekst časa
Dogodek in druga besedila je naslov knjige štirih kratkih zgodb Annie Ernaux, Nobelove nagrajenke za književnost leta 2022. V prevodu Suzane Koncut je to po njenem najbolj znanem romanu Leta (Didakta, 2010) šele druga knjiga te avtorice v slovenščini. Kot pove prevajalka, je ena značilnosti njenih besedil približevanje k eseju, saj v pisanju ne gre le za fikcijo, ampak za komentar, refleksijo ter postavljanje zgodbe v kontekst nekega časa. »Književnost je prostor emancipacije, pravi Annie Ernaux, je delo na problematičnih družbenih temah, ne le prostor osebnih zgodb in avtorjevega odnosa do sveta.« Gre za štiri besedila, ki se ukvarjajo izključno z intimno izkušnjo ženske in nobeno ne govori o materinstvu. Dve zgodbi, Dogodek in Gola strast, sta doživeli tudi filmsko upodobitev.
Eseji iz življenja
Naslednja Kondorjeva izdaja vsebuje dve besedili italijanske pisateljice in urednice Natalie Ginzburg (1916–1991), ki je leta 1963 zaslovela z avtobiografskim romanom Družinski besednjak, za katerega je prejela najuglednejšo italijansko literarno nagrado strega. Pretežno pisemski roman Dragi Michele, ki je izšel desetletje zatem, sicer ni avtobiografski, a v ospredje znova postavlja družino. »Dobra polovica romana je zapisana v pismih. Razbite in razpršene družine višjega meščanskega sloja si dopisujejo med seboj, v središču pa je sin Michele, ki čez noč izgine. Vsebina je zelo živahna, a iz pisanja ves čas seva neka melanholija,« pove prevajalka Anita Jadrič. Druga knjiga Male Vrline – prav tako v dveh delih – zajema 11 esejev, ki so nastajali od leta 1944 do izida 1962. Eseji so si med seboj zelo različni iz zajemajo od oddaljenega povojnega časa do avtoričinega življenja v Angliji, izstopa zgodba Prijateljev portret o njenem bližnjem prijatelju, pisatelju Cesareju Paveseju, a v zgodbi nikoli ne omeni njegovega imena, v Človeških odnosih piše o različnih odnosih, ki so jo spremljali v življenju. Piše iz sebe, a ne o sebi.
Razlagalec svojega časa
Kondorjeva izdaja s številko 375 pa ima naslov Za družbo, v samosti angleško-ameriškega pesnika W. H. Audna (1907–1973). Knjiga prinaša izbor pesmi iz Audnovega celotnega pesniškega opusa, nekaj značilnih primerov dramatike, kot jo je pisal v 30. in 40. letih, knjigo pa zaokroži izbor kritičnih esejev, v katerih se pesnik izkaže za zelo izvirnega in pretanjenega poznavalca in razlagalca svojega časa. Gre za izjemno pomembnega pisca 20. stoletja, saj je v svojem delovanju raziskoval vlogo ideologije, zlasti v obdobju recesije in druge svetovne vojne, naravo ljubezni in erotičnih razmerij ter težave pri duhovnem iskanju.