Nova sedežnica na Veliki planini lahko v eni uri prepelje 1450 potnikov. / Foto: Aleš Senožetnik

Za razvoj turizma na Veliki planini

Na Veliki planini so v petek tudi uradno odprli novo šestsedežnico, ki z desetimi milijoni evrov predstavlja eno največjih investicij v razvoj turizma na Kamniškem.

Sedežnica in kontrolne postaje so sive barve, da čim bolj sovpadajo z naravnim okoljem, vse tri postaje ob sedežnici pa so iz naravnega lesa in zasnovane po viziji očeta arhitekture na planini Vlasta Kopača. Deske so navpične in brez utora, na strehah pa skodle, s čimer so se približali prvotni estetiki.

Velika planina – Sedežnica je sicer začela delovati že konec lanskega leta, prejšnji petek pa so jo s prerezom traku tudi uradno predali namenu. S tem so odprli še zadnjo izmed novih pridobitev v devetih slovenskih smučarskih centrih.

»Kljubovali smo vsem izzivom, kljubovali smo poplavam, izpolnili tesne časovne roke in konec lanskega leta je za najširšo javnost z vsemi dovoljenji lahko začela obratovati naša šestsedežnica Šimnovec,« je povedal direktor družbe Velika planina Tomaž Štefe, ki je mandat nastopil prav v času, ko so prejeli pozitivno odločbo o sofinanciranju projekta. Investicijo je namreč kot eno od devetih naložb v gorske centre podprlo ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v višini sedem milijonov evrov. Družba je najela tudi 2,4 milijona evrov dolgoročnega posojila, preostanek desetmilijonske investicije pa so predstavljala lastna sredstva podjetja.

»Ta sedežnica je dokaz, da se dobri projekti prejšnjih vlad zaključujejo, tudi ko se vlade menjajo. Projekti turistične ponudbe v naših gorskih turističnih destinacijah so lahko vzor, kako se dela,« pa je na odprtju povedal minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek. »Če nastopijo ljudje, ki znajo in imajo voljo, potem se vse da,« je še dodal.

Sodobna šestsedežna naprava 1341 metrov dolgo razdaljo ter 258 metrov višinske razlike med Šimnovcem in Zelenim robom premaga v štirih minutah in pol, na uro pa lahko prepelje 1450 potnikov. Prejšnja dvosedežnica Šimnovec, ki bi ji letos poteklo obratovalno dovoljenje, je za enako razdaljo potrebovala okoli dvajset minut.

Kamniški župan Matej Slapar je novo pridobitev na Veliki planini označil kot projekt sodelovanja med občino in družbo Velika planina, pa tudi sodelovanja med prejšnjo in sedanjo vlado in vsemi deležniki, ki so pripomogli k njegovi uresničitvi. »Brez vseh ljudi, ki so prispevali in v realizacijo vložili svoje delo, tega ne bi bilo,« je povedal Slapar, ki je dodal, da šestsedežnica pomeni tudi nov začetek in nadgradnjo razvoja v prihodnje.

Poudarek na varnosti in ohranjanju narave

Sedežnico odlikujeta dve tehnični posebnosti. Odklopljivost omogoča, da potniki potujejo z večjo hitrostjo, medtem ko se vožnja pri prestopu vseeno znatno upočasni in omogoči varen in preprost izstop, t. i. direct drive pa omogoča delovanje brez uporabe olja, ki je tudi prijazno do narave.

Kot zagotavljajo investitorji, so tudi sicer pri gradnji spoštovali naravovarstvene zakone in tako niso začeli delati pred prvim junijem, s čimer so zaščitili še zlasti ruševca in koconoge kure, ki so še vedno del naravnega habitata Velike planine. Vso gradbeno mehanizacijo so pred prihodom tudi temeljito očistili, s čimer so preprečili, da bi v krhko naravno okolje prinesli tujerodne in invazivne rastline.

Sedežnica in kontrolne postaje so sive barve, da čim bolj sovpadajo z naravnim okoljem, vse tri postaje ob sedežnici pa so iz naravnega lesa in zasnovane po viziji očeta arhitekture na planini Vlasta Kopača. Deske so navpične in brez utora, na strehah pa skodle, s čimer so se približali prvotni estetiki.

Sedežnica šele začetek

S precejšnjo finančno injekcijo v žičniške naprave je država želela spodbuditi preoblikovanje smučarskih središč v celoletne gorske centre, kar je še posebno pomembno z vidika podnebnih sprememb, ki kažejo na vse bolj mile zime. Na Veliki planini bo, kot kaže, tokratna zimska sezona minila brez smučanja, a kot je opozorila direktorica direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dubravka Kalin, je za razliko od drugih gorskih centrov planina že zdaj pomembno poletno letovišče, ki ga z veseljem pokažemo tudi tujcem.

Idej za razvoj imajo v Kamniku sicer še veliko, na kar je opozoril tudi predsednik nadzornega sveta družbe Velika planina Uroš Rak. »Mislim, da je to začetek novega zagona na planini. Izvedli smo že natečaj za obnovo objektov na spodnji in zgornji postaji nihalne gondole ter na Zelenem robu,« je povedal Rak, ki sicer dodaja, da bo prvi na prednostnem seznamu objekt na spodnji postaji, kjer je treba urediti tudi poslovne prostore za družbo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 8. januar 2014 / 13:02

Povej, kaj sanjaš ...

»Pred kratkim mi je umrl prijatelj. Do sedaj sem ga že dvakrat sanjal. V sanjah sem šel na pokopališče in videl, kako so izkopavali njegovo belo krsto, ker so jo hoteli prestaviti na drugo...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Po Kamniku brezplačno s kolesi

Kamniški župan Marjan Šarec je izpolnil obljubo, ki jo je občanom izrekel na lanskem festivalu Kamfest.

Slovenija / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Veliko zanimanja za Razkrita telesa

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so prejšnjo sredo odprli razstavo Razkrita telesa, ki si jo je že v prvih treh dneh ogledalo pet tisoč ljudi.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Razstava ročnih del

Adergas - Člani KUD Pod lipo Adergas so minuli konec tedna v svoji dvorani pripravili razstavo ročnih del, na kateri je sodelovalo trinajst posameznikov in družin. »Podobno razst...

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Tržič v cvetju

V soboto je bil Tržič v znamenju cvetja, saj je tam potekala Cvetlična tržnica, ki je ponujala marsikaj za dom in vrt, podelili pa so tudi nagrade lastnikom najlepših hiš v občini.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Avsenikov spomin na prednike

Na novo odprta muzejska zbirka o skoraj 200-letnem bivanju Avsenikove rodbine pri Jožovcu v Begunjah kaže na skrben odnos sedanjih lastnikov domačije do prednikov.