V sliki in besedi z gostjama
V Domu Petra Uzarja v Tržiču so gostili slikarko Tatjano Ferengja in kot slavnostno gostjo Vlasto Nussdorfer, tokrat kot publicistko in pisateljico. Dogodek z noto dobrodelnosti je privabil tudi obiskovalce iz lokalnega okolja.
Tržič – Dom (starejših) Petra Uzarja Tržič povezuje ljudi, pravi direktor Domen Rakovec. Dom živi za svoje stanovalce in je odprt za zunanje obiskovalce, ki jim polepšajo vsakdan, pred dnevi tudi z lepo obiskanim dogodkom, na katerem so gostili slikarko Tatjano Ferengja, skorajda sosedo doma, in Vlasto Nussdorfer, nekdanjo vrhovno državno tožilko in varuhinjo človekovih pravic, zdaj predsednico programskega sveta Festivala za tretje življenjsko obdobje. Tokrat so jo udeleženci od blizu spoznali kot publicistko in pisateljico.
V slikah veliko simbolike
Stene na oddelku z demenco v Domu Petra Uzarja so samevale in tako sta se Tatjana Ferengja in Domen Rakovec domenila, da jih popestrijo z njenimi slikami. Slikarka jih je naslikala pet in jih podarila domu, vse skupaj so še uradno zabeležili z nedavnim dogodkom. »Tatjana Ferengja ni aktivna samo v dobrodelnosti, ampak tudi pri delu z ranljivimi skupinami. Točno je vedela, kako pristopiti k osebam z demenco; s pomočjo psihologinje je bila v svojih delih tudi strokovna in jim dodala še svoj umetniški pogled,« je dejal Rakovec. V slikah se zrcali simbolika različnih obdobij življenja, zelo močan lik je metulj, ki pomeni preobrazbo.
Kar tri knjige v enem letu
Da so dogodek še obogatili, so medse povabili Vlasto Nussdorfer, ki je do zdaj izdala 14 knjig, samo lani tri. S slednjimi – Moj pogled, Tanka črta in V vrtincu pogledov – je nagovorila zbrane v avli prvega nadstropja Doma Petra Uzarja. »Prva lani izdana knjiga Moj pogled je zbirka kolumn iz Vzajemnosti, revije za starejše. V njen so zbrani moji pogledi na aktualne teme, človeške zgodbe, ki se dotikajo tako mladih kot starejših ljudi, predvsem pa težkih časov zdravstva.« Knjiga Tanka črta predstavlja njenih 35 let dela v tožilstvu, od pripravnice do vrhovne državne tožilke. »V knjigi je tudi nekaj primerov iz prakse, takih, ki so bili medijsko odmevni in tudi pravnomočno končani. Pravzaprav je prvič predstavljeno, kako težko delo opravlja tožilec. Ogledi, dežurstva, pisanje obtožnih aktov, glavne obravnave ... Naslov Tanka črta pa kaže, kako tanka črta je med dovoljenim in prepovedanim, med življenjem in smrtjo, med tem, kar želimo in kar nam uspe narediti v življenju.«
Vlasta Nussdorfer je 17 let pisala tudi kolumne za pravniški portal IUS INFO, v knjigi V vrtincu pogledov so izbrali trideset najodmevnejših. V njih se avtorica dotika raznolikih področij in tem iz vsakdanjega življenja najrazličnejših ljudi, žal pa so stična točka številnih zgodb poteptane pravice in krivice, ki jih pogosto trpijo prav najranljivejši.
Podobna čmrlju
Ko pogleda nazaj, pravi Nussdorferjeva, ne ve, ali bi še enkrat zmogla opravljati delo tožilke. A dodaja, da je verjetno podobna kar čmrlju. »Za čmrlja je znano, da glede na svojo pojavo, torej telesce in krila, po zakonih aerodinamike ne bi smel biti sposoben leteti. Ampak on tega ne ve in leti. Tako se mi je zdelo, da tudi jaz.« Ravnovesje ob zahtevni službi je iskala z dobrimi deli. »Kakšni dogodki so tako lepi, pozitivni, da ti malček omilijo vse tiste grozote.«
Lep dogodek, ki ga je s svojim plesnim nastopom obogatila Eva Pirnat, je bil prav ta v Domu Petra Uzarja. Tečejo, tečejo nitke življenja ... – kot jo je v plesni korak potegnila pesem Tržičanke Marije Ahačič Pollak.