Do kdaj še stavka zdravnikov
Nekatere bolnišnice so medtem že napovedale, da bodo svojim zdravnikom, ki so umaknili soglasja za nadurno delo, preklicale soglasja za delo pri drugih izvajalcih.
Ljubljana – Po podatkih ministrstva za zdravje in poročanju STA je v slovenskih bolnišnicah soglasja za nadurno delo med stavko zdravnikov in zobozdravnikov, ki jo vodi njihov stanovski sindikat Fides, skupaj umaknilo približno 33 odstotkov, v zdravstvenih domovih pa okoli 17 odstotkov zdravnikov. Preklici soglasij večinoma v veljavo stopijo v začetku marca, a vodstva zdravstvenih ustanov po navedbah ministrstva že preigravajo različne scenarije ukrepov, ki bi lahko sledili.
Glavni stavkovni odbor Fidesa je namreč konec januarja po pogajanjih z vladno stranjo, ki po njihovih besedah niso prinesla napredka, sklenil, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Predsednik sindikata Damjan Polh je takrat celo podal oceno, da je soglasja umaknila več kot polovica vseh zdravnikov.
Sindikat Fides je stavko začel že 15. januarja, trajala naj bi do preklica in vsaj do včeraj do zaključka naše časopisne redakcije še ni bila končana. Kar že pomeni, da gre za najdaljšo stavko zdravnikov v zgodovini samostojne Slovenije. Informacije z obeh pogajalskih strani so bile v zadnjem tednu tudi skope, ker so se, tako so se dogovorili, odločili za medijski molk. Nekatere bolnišnice so medtem že napovedale, da bodo svojim zdravnikom, ki so umaknili soglasja za nadurno delo, preklicale soglasja za delo pri drugih izvajalcih. To pa skrbi direktorje zdravstvenih domov, saj nekateri specialisti iz bolnišnic občasno delajo tudi v zdravstvenih domovih, je prejšnji teden za STA opozorila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.