Prihodnje leto je za upravičenca dolgotrajne oskrbe, katerega oskrbovalec bo šel na »dopust«, predvidena nadomestna oskrba. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Kdo je lahko oskrbovalec

S 1. januarjem so v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi urejene pravice oskrbovalcev družinskih članov. Vendar vsakdo ne more biti oskrbovalec, kakor tudi vsakdo ni upravičen do oskrbovalca.

»CSD Gorenjska trenutno v okviru ugotovitvenega postopka pridobiva različna dokazila in podatke ter pošilja zaprosila za izdelavo izvedenskega mnenja glede priznanja pravice do oskrbovalca družinskega člana in psihofizičnih sposobnosti kandidata za oskrbovalca družinskega člana na Invalidsko komisijo na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,« je trenutno situacijo orisala Brenkuševa.

Kranj – Z novim letom je začela veljati prva pravica iz zakona o dolgotrajni oskrbi, preostale se bodo postopoma vpeljevale v naslednjih dveh letih. V skladu z novo zakonodajo se status družinskega pomočnika prevede v status oskrbovalca družinskega člana. »Na Centru za socialno delo (CSD) Gorenjska imamo trenutno v obravnavi 27 zadev, ki čakajo na prevedbo iz pravice do družinskega pomočnika po Zakonu o socialnem varstvu v pravico do oskrbovalca družinskega člana po Zakonu o dolgotrajni oskrbi. Od 1. decembra do 31. januarja smo prejeli 40 vlog za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana. Izdali nismo še nobene odločbe, saj nam informacijski sistem tega še ne omogoča,« je pojasnila Branka Brenkuš, strokovna delavka za področje dolgotrajne oskrbe s CSD Gorenjska.

Prednosti, ki jih nudi zakon

Novi zakon prednostno krepi oskrbo na domu in tako omogoča posameznikom, da ostanejo čim dlje v domačem okolju. Upravičenci in njihovi zavezanci za preživljanje niso več dolžni doplačevanja k pravici. Prav tako ne bo več določene zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini, ki je v lasti upravičenca, in nadaljnjih omejitev dedovanja v zapuščinskem postopku. Po novem bo oskrbovalec družinskega člana deležen delnega plačila za izgubljeni dohodek v višini 1,2-kratnika minimalne plače v Republiki Sloveniji, če pa bo skrbel za dve osebi, potrebni dolgotrajne oskrbe, pa bo prejemal 1,8-kratnik minimalne plače. Oskrbovalec bo vključen v sistem obveznih zavarovanj, od 1. decembra 2025 pa bo za čas trajanja načrtovane odsotnosti oskrbovalca družinskega člana upravičenec dolgotrajne oskrbe deležen nadomestne oskrbe.

Kdo je lahko oskrbovalec

Vsekakor pa je za oskrbovalca družinskega člana treba izpolnjevati določene pogoje. Oskrbovalec je lahko polnoletna oseba, ki je psihofizično sposobna opravljati naloge, je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno bivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam tudi dejansko biva, v preteklosti ni bila pravnomočno obsojena zaradi kaznivega dejanja, poleg tega pa je treba tudi zapustiti trg dela ali nastopiti delovno razmerje s polovičnim delovnim časom, če ima uporabnik dva oskrbovalca družinskega člana, ter opraviti ustrezna usposabljanja.

Vprašanja ostajajo

V povezavi z zakonom se med ljudmi pojavljajo različna vprašanja. Kot je dejala Branka Brenkuš, se na CSD Gorenjska vsakodnevno obrne veliko svojcev, ki bi želeli oddati vlogo za oskrbovalca družinskega člana za svojega bližnjega. »Največ nejevolje se pojavi, ko jim natančno razložimo pogoje za pridobitev pravice, saj ugotovijo, da niso vsi, ki potrebujejo pomoč druge osebe zaradi starostne oslabelosti ali bolezni, že primerni upravičenci oz. da niso vsi svojci primerni kandidati za oskrbovalca družinskega člana,« je razložila in poudarila, da je veliko oseb, ki bi želele postati oskrbovalci, v pokoju ali pa imajo priznano invalidnost prve, druge ali tretje kategorije po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. »Poleg tega pa je tudi veliko klicev brezposelnih svojcev, ki bi želeli preko skrbi za svoje bližnje urediti tudi svoj finančni status, kar pa ni namen dolgotrajne oskrbe.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 9. januar 2019 / 15:04

Filmi, šport in narava

V Bovcu se je uspešno zaključil dvanajsti mednarodni filmski festival BOFF, ki predstavlja filme o športih in avanturah v naravi.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.