Festival gorniškega filma
Že 18. Festival gorniškega filma letos svojo polnoletnost slavi z najnovejšo domačo in svetovno gorniško filmsko produkcijo, spremljevalni program pa bodo obogatili zanimivi gostje, predavanja, pogovori, razstava in aktualna gorniška literatura.
Festival gorniškega filma bo v ponedeljek, 12. februarja, ob 20. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani slavnostno odprl domači celovečerni alpinistični film Viharnik z roba, 100 let Skalašev avtorja Igorja Vrtačnika. Biografski, gorniški, zgodovinski in avanturistični film pripoveduje zgodbo o začetkih slovenske športne elite, oblikovanju samozavesti in krepitvi narodnega ponosa. Osrednji lik filma je Joža Čop, »mali človek, velik alpinist«, ki si je s svojo požrtvovalnostjo, neustrašnostjo in vztrajnostjo pridobil globoko spoštovanje, zaupanje in poklon svojih sodobnikov, pa tudi vseh kasnejših generacij Slovencev.
Ljubljana – Med 12. in 17. februarjem poti ljubiteljev gora vodijo v Cankarjev dom v Ljubljani, Mestni kino Domžale, Linhartovo dvorano v Radovljici in Kino Metropol v Celju. Ob predstavitvah gorniških filmov bo bogat tudi spremljevalni program. Ob obletnici prvega zimskega vzpona na Everest bosta spomine na zgodovinski 17. februar 1980 obudila velikana poljskega alpinizma Krzysztof Wielicki in Leszek Cichy. Svojo alpinistično pot bo orisal v Sloveniji živeči ukrajinski alpinist Mikhail Fomin, prejemnik dveh zlatih cepinov – za novo smer na Talung v masivu Kangčendzenge in za vzpon v jugovzhodnem grebenu Anapurne III. Španski alpinist Edu Marin bo predstavil drugi prosti vzpon v kultni smeri Eternal Flame v Karakorumu, ki ga je opravil z bratom in očetom, Italijan Matteo Della Bordella, tudi protagonist filma Pajek v Patagoniji, pa bo spregovoril o minimalističnih kajakaških odpravah na Grenlandiji, izzivih na Bagiratiju IV in v zanj najlepših gorah – Patagoniji.
Nekdaj najuspešnejša slovenska športna plezalka Mina Markovič po koncu skoraj 20-letne vrhunske mednarodne tekmovalne kariere združuje svojo ljubezen in poklic – skalo in psihologijo športa. Dušan Škodič, avtor knjige Triglav je naš, na podlagi nepričakovano odkritih arhivov na novo vznemirljivo osvetljuje začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem. Večkrat nagrajeni snemalec, fotograf in filmski režiser Rožle Bregar je na Islandiji našel svoj drugi dom, kotiček za raziskovanje ter dokumentarno in komercialno ustvarjanje. Eden najboljših plezalcev osemdesetih let Rado Fabjan, član znamenite postojnske četvorke, navdušuje s svojo iskrenostjo, globino in preprostostjo. V Cankarjevem domu v Ljubljani pa bo na ogled tudi fotografska razstava enega glavnih akterjev zlate dobe slovenskega alpinizma – Silvo Karo: Od lesenega do zlatega cepina.
Na letošnji festival, ki ga organizira domžalsko Društvo za gorsko kulturo s pomočjo številnih podpornikov, je bilo prijavljenih kar 78 filmov, v tekmovalni program pa izbranih 35. Od tega osem alpinističnih, devet plezalnih, devet filmov o gorah, športu in avanturi in prav toliko o gorski naravi in kulturi. Filme bo ocenjevala mednarodna strokovna žirija.