Pravosodna ministrica Golobu ponudila odstop
Černe: Vodstvo SD naj preveri zaupanje
Zaradi afere, povezane s spornim nakupom stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, je v torek odstopil generalni sekretar SD Klemen Žibert, dan prej pa je po daljšem obotavljanju svoj odstop predsedniku vlade Robertu Golobu ponudila ministrica za pravosodje iz vrst SD Dominika Švarc Pipan, k čemur jo je že pred časom pozvala njena stranka. Premier je že sporočil, da bo njen odstop sprejel, se je pa z ministrico dogovoril, da ga predvidoma v tednu dni seznani z njenimi končnimi ugotovitvami glede spornega nakupa sodne stavbe. Švarc Pipan, ki je prevzela objektivno odgovornost, sicer vztraja, da so jo pri tem nakupu zavajali in da so bili dokumenti, s katerimi je bila seznanjena, potvorjeni.
Odstopa Žiberta in Švarc Pipanove pa nista dovolj, kolektivno objektivno odgovornost naj prevzame tudi vodstvo SD, pravi predsednik SD Kranj in kranjski podžupan Janez Černe: »Zadeve okoli nakupa sodne stavbe težko komentiram, ker jih ne poznam, imamo pa organe, ki jo bodo preučili. Lahko pa povem, da je pretežni razmislek članstva SD v Kranju v okolici, takšen sklep je namreč sprejela območna organizacija, da bi bilo najbolje, da vodstvo prevzame kolektivno objektivno odgovornost in da na izrednem kongresu stranke zopet preverimo zaupanje v to vodstvo. Menimo, da je v politiki najbolj pomembno, da ima funkcionar integriteto, in ko pade neka senca dvoma, da se to čim prej razčisti. Hkrati pa, če gre za večjo zadevo, da se da zopet v preverjanje svoje imenovanje na funkcijo. Tu ne gre za noben osebni napad na ministrico, na predsednico ali na glavnega tajnika. Če stranka hoče imeti čisto vest, je treba zadeve čim prej razčistiti in si ponovno pridobiti zaupanje.«
Kot je še dejal Černe, so bili pred letom in pol, ko je (neuspešno) kandidiral za glavnega tajnika SD, njegovi glavni poudarki, da se mora stranka vrniti k socialnim vrednotam, k bistvu socialdemokracije. »Poudarjal sem, da naša stranka nikoli ni znala primerno opraviti z aferami, ampak so vedno obvisele v zraku. Ob zdajšnji aferi, ki se kaže kot najbolj javna za našo stranko do zdaj, je priložnost, da začnemo tudi na tem področju več delati. Nismo vsi isti in nimamo vsi istega razmišljanja, verjamem pa, da imamo iste vrednote. Če torej hočemo, da nam ljudje verjamejo, moramo take stvari čim prej razčistiti in jih ne pomesti pod preprogo. Potrebna je samorefleksija, ki nam je do zdaj manjkala,« je povedal Černe.
Predsednica SD, zunanja ministrica in podpredsednica vlade Tanja Fajon je predvčerajšnjim napovedala, da bo o nadaljnjih korakih v ponedeljek razpravljala konferenca SD. Pri tem je ocenila, da je stranka v najtežji situaciji, odkar je sama prevzela njeno vodenje. »Stranka je v zadnjem času pod hudim pritiskom, letijo obtožbe, kritike na račun mnogih ljudi, odpirajo se številna vprašanja, tu so pristojni organi, ki raziskujejo,« je povedala na novinarski konferenci. Negospodarni nakup sodne stavbe terja vrsto odgovorov, ki si jih želi tudi sama, je dodala. »Vsi tisti, ki so bili politično ali krivdno vpleteni v nakup, verjamem, da bodo tudi odgovarjali.«
Fajonova se je v sredo zvečer skupaj z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom sestala s predsednikom vlade, na katerem so ugotovili skupen interes, da se kljub načetemu zaupanju koalicija obdrži.
Vroče tudi v Levici
Vroče je ta teden postalo tudi v Levici. Njena poslanska skupina je na mandatno-volilno komisijo državnega zbora poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z vseh mest v vseh delovnih telesih, v katerih je bil član, tudi preiskovalne komisije, zaradi »zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini«. Kot je v torek pojasnil vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec, je Kordiš skušal izsiliti zaposlitev določene kandidatke v poslanski skupini s pritiski na ostale poslance, organe stranke, njemu pa naj bi grozil s posledicami. Kordiš, ki ga tudi pozivajo, naj odstopi kot poslanec, če bo tudi stranka podprla poslansko skupino, je bil nad predlogom ostalih poslancev Levice presenečen. Po njegovih besedah ga skušajo na ta način utišati zaradi njegovih dosedanjih političnih stališč. Za zdaj tudi ne vidi razloga, da bi odstopil kot poslanec. Koordinatorica Levice Asta Vrečko je že podprla stališče poslanske skupine in njenega vodje. »Takšna razdiralna dejanja, postavljanje posameznika pred kolektiv, niso dopustna. Nespoštljiv dialog, grožnje in neprimerno obnašanje do vodje poslanske skupine Mateja T. Vatovca, do koordinatorice sveta stranke in poslanke Nataše Sukič niso sprejemljivi,« je med drugim dejala.