Pust in zima
Imate kaj za pusta hrusta? To vprašanje bomo v prihodnjih dneh večkrat slišali, ko bomo odpirali vrata otrokom, ki se bodo našemljeni v pustne oprave odpravili od vrat do vrat. Prvič že jutri, na pustno soboto, maškare pa bomo nato srečevali še vse do torka, ko bo pust. Prihodnji dnevi bodo tako zaznamovani s pustnimi rajanji, karnevali in povorkami. Maškare naj bi po tradiciji odganjale mrzlo zimo in klicale pomlad, kot kaže, pa letos s tem ne bodo imele prav veliko dela.
Temperature v preteklih dneh so bile (znova) daleč od zimskih. V gorenjski prestolnici, denimo, so se v ponedeljek približale 15 stopinjam. Ponekod so se na ceste že vrnili kolesarji. Previsoke temperature za zimski čas tudi v minulih dveh mesecih niso bile redkost. Če znova pokukamo v Kranj: nekaj dni pred božičem, ki ga po nižinah že vrsto let nismo videli v pravljični zasneženi podobi, se je živo srebro dvignilo na skoraj 18 stopinj.
Ko se je januar prevesil v drugo polovico, se je starka zima vendarle usmilila ljubiteljev snega ter ga nasula tudi po nižinah, in to niti ne tako malo. Vendar pa s snegom povezano veselje za ene, za druge pa težava in nadloga, ni trajalo dolgo. Že po nekaj dneh je zima postregla še s temperaturami krepko nad lediščem in sonce je neusmiljeno tanjšalo snežno odejo, od katere so po tednu dni ostale bolj kot ne zaplate.
Segrevanje ozračja je vse bolj izrazito. Lansko leto je bilo tako v Sloveniji kot tudi na svetovni ravni najtoplejše v zgodovini meteoroloških meritev. V Sloveniji so zabeležili že trinajsto zaporedno leto s pozitivnim temperaturnim odklonom, v tem tisočletju pa je zgolj pet let imelo rahlo negativni odklon. Snega je bilo – razen v visokogorju – malo. Z nadaljnjim višanjem temperature se bo število dni s snežno odejo drastično zmanjševalo, opozarjajo meteorologi. Če kdaj, bi vsaj nekaj malega snega otrokom privoščila v prihodnjih dneh, ko bodo uživali v zimskih počitnicah. Smo v prvi polovici februarja in zima bržkone še ni rekla zadnje. Če nas bo še presenetila, naj nas seveda v pozitivnem smislu, in ne s kakšnimi ekstremnimi vremenskimi pojavi, ki jih je čedalje več.
Kljub vsemu upam, da bodo tudi maškare v prihodnje še izpolnjevale svoje poslanstvo in odganjale mrzle dni. Kot vidimo, pomlad že sama od sebe pozimi vse večkrat trka na vrata. V pretoplih zimskih dneh znajo znanilci pomladi pokukati na plan že decembra, narava se začne prebujati veliko prezgodaj. Da se le ne bi ponovil lanski scenarij, ko je po zelo toplem začetku leta sledila konkretna ohladitev, aprila pa je pridelovalce prizadela pozeba.