Program farmacevtski tehnik prvič na Gorenjskem
Srednja gostinska in turistična šola Radovljica s prihodnjim šolskim letom širi svoj program izobraževanj za storitvene dejavnosti. Po programu kozmetični tehnik, ki ga imajo na šoli že tretje leto, v prihodnjem šolskem letu kot edini na Gorenjskem uvajajo tudi program farmacevtski tehnik.
Radovljica – V zadnjem času je šola, doslej znana predvsem na področju izobraževanja za poklice gostinstva in turizma, dodala nov poudarek izobraževanju na področju storitvenih dejavnosti in varovanja zdravja. Že nekaj let tako na šoli izvajajo program kozmetični tehnik, novost, ki jo uvajajo v prihajajočem šolskem letu, pa je program farmacevtski tehnik. Gre za program, ki ga na Gorenjskem in v zahodni Sloveniji kljub povpraševanju po poklicih s tega področja doslej še ni bilo.
Prav zato njegovo vzpostavitev podpirajo številne zdravstvene ustanove na Gorenjskem, pa tudi zgornjegorenjski župani, je povedal ravnatelj Damijan Ivan Mašič, ki poudarja, da so storitvene dejavnosti, za katere izobražujejo, zagotovo poklici prihodnosti. »Farmacevtski tehnik je poklic, po katerem je vse več povpraševanja. Po eni strani zato, ker se družba stara in je potreba po kadrih na področju zdravstva in nege vse večja. Po drugi strani pa v zadnjem obdobju farmacevtske tehnike kot pomoč na področju zdravil uvajajo na bolnišničnih oddelkih, prav tako jih že zaposlujejo v domovih starejših občanov.«
V programu farmacevtski tehnik bodo dijaki pridobili temeljno znanje o zdravilih, farmakologiji in farmacevtskih procesih. S praktičnimi izkušnjami v laboratoriju se bodo učili pripravljati zdravila, svetovati strankam in sodelovati s farmacevti, je pojasnila pomočnica ravnatelja Anita Arh. »V času štiriletnega šolanja pri strokovno-tehničnih modulih spoznajo anatomijo in fiziologijo človeškega telesa, mikrobiologijo in epidemiologijo, medicinske pripomočke in njihovo uporabo. Naučijo se analizirati in oblikovati zdravila ter svetovati uporabniku. Spoznajo tudi zdravilne rastline, prehranska dopolnila in kozmetične izdelke ter njihovo uporabo.« Praktični pouk bo potekal v opremljenem farmacevtskem laboratoriju, v tretjem in četrtem letniku pa bodo dijaki opravili še praktično usposabljanje pri delodajalcih v lekarnah in galenskih laboratorijih. Ker programa doslej na Gorenjskem in Primorskem ni bilo, računajo tudi na dijake iz bolj oddaljenih krajev, je povedala Anita Arh, zato je ena pomembnih prednosti šole tudi ta, da dijakom omogočajo bivanje v dijaškem domu.