Mrtvo morje; kopanje v njem je posebna izkušnja, saj je voda desetkrat bolj slana od običajne in tako gosta, da v njej ni mogoče potoniti. Turizem je zelo razvit tudi na nasprotni, izraelski strani.

Čudežna narava

Dva tedna Jordanije (3)

Ko pri nas govorimo o naravi, imamo običajno v mislih gozd. V Jordaniji je drugače, saj gozd prekriva komaj dva odstotka površine države. In čeprav ima tako kot najin voznik v Amanu ob imenu Srednji vzhod večina v glavi podobo puste peščene pokrajine, narava tam ni nič manj pestra in zanimiva kot pri nas – samo drugačna je.

Mrtvo morje

Jordanci pa, čeprav so polja v okolici velikih mest posejana s tisoči in tisoči pisanih plastičnih vrečk, kar nekaj skrbi in denarja namenjajo tudi ohranjanju svojih naravnih bogastev. Zavedajo se jih tudi zato, ker jih vedno bolj vključujejo v svojo turistično ponudbo, prav turizem pa je panoga, ki je eden od temeljev jordanskega gospodarstva.

Proti eni od dveh najbolj izpostavljenih turističnih znamenitosti, Mrtvemu morju, sva se peljala po široki in skoraj prazni hitri cesti, poimenovani tako, kot so jo že pred stoletji, ko je povezovala kraje na pomembni trgovski poti med Afriko in Mezopotamijo.

Morje je v bistvu slano jezero, ki leži štiristo metrov pod morsko gladino in je najnižja kopenska točka na zemlji. Vanj teče reka Jordan, a njena vodnatost v zadnjih desetletjih ne zadostuje več za ohranjevanje stalnega nivoja vode, zato gladina Mrtvega morja stalno upada. Je desetkrat bolj slano od navadnega morja in tudi zato, ker se zaradi gostote tople vode v njej ni mogoče potopiti, atrakcija, ki privablja številne turiste. Sicer pa je Mrtvo morje tudi naravno zdravilišče, saj je voda bogata s številnimi zdravilnimi minerali.

Naravni rezervat Dana

Na poti proti Petri in Rdečemu morju na jugu sva se ustavila v biosfernem rezervatu Dana, največjem naravnem rezervatu v državi.

Razprostira se na okoli 350 kvadratnih kilometrih razgibanega gorskega sveta, prepredenega s skrivnostnimi soteskami. Prav slednje tudi v ta del Jordanije privabljajo vedno več obiskovalcev, pohodnikov, je pojasnil lastnik majhnega kompleksa apartmajev na samem robu vasice z enakim imenom, Dana. Biolog po poklicu je povedal, da je kot naravovarstvenik zaposlen v bližnjem kompleksu vetrnih elektrarn, kjer skrbi za spremljanje in zmanjševanje negativnih vplivov elektrarne na občutljivo naravno okolje.

Vas, ki so jo v preteklosti zapustili že skoraj vsi prebivalci, v zadnjem obdobju postopno obnavljajo v turistične namene. Divja in mirna hkrati je privlačna že sama po sebi, obenem pa je tudi odlično izhodišče za pohode po rezervatu, kjer so urejene številne pohodniške poti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 25. november 2014 / 10:54

Stane Zore na nadškofovskem sedežu

Frančiškanski pater Stane Zore je z nedeljsko škofovsko posvetitvijo in umestitvijo na nadškofovski sedež kot sedmi ljubljanski nadškof po letu 1961 tudi uradno prevzel vodenje ljubljanske nadškofije....

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / sreda, 7. februar 2024 / 23:00

Muzej preteklosti

Zabreznica – V Zabreznici se skriva edinstvena zbirka starih predmetov, orodij in pripomočkov, ki so jih nekoč uporabljali pri kmečkih opravilih. Ta zakladnica preteklosti je delo ljubiteljskega zb...

Nasveti / sreda, 7. februar 2024 / 22:59

Narastki iz kaš

Kaše so izredno hranljivo in uporabno živilo. Iz njih lahko naredimo narastke, tako na slan kot tudi sladek način. Take jedi so še posebej priročne, saj se naredijo v večji količini in do naslednje...

GG Plus / sreda, 7. februar 2024 / 22:59

Montaignovi Eseji končno vsi v slovenščini

Eseji I–III so svetovna filozofska klasika, v stolpu svojega gradu v Akvitaniji jih je v 16. stoletju spisal francoski renesančni humanist Michel de Montaigne (1533–1592). Zdaj smo jih končno dobili t...

Nasveti / sreda, 7. februar 2024 / 16:22

Tanja odgovarja

Pozdravljeni, Tanja! Zanima me, ali bom kdaj babica. Imam sina in hčerko, oba imata partnerja, hčerka tudi živi pri fantu, sin je še doma, in kot kaže, bosta s »ta mlado« skupaj zaživela v...

Kronika / sreda, 7. februar 2024 / 16:21

Raziskava: upad pripetosti otrok

Tudi letos projekt Pasavček: slovenski policisti so lani ugotovili 4020, v letu 2022 pa 4701 kršitev, povezanih z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih.