Kamničani jasni: Sanacija poteka prepočasi
V Samostanu Mekinje so gostili srečanje občanov, prizadetih v poplavah, s predstavniki klicnega centra za obnovo in Občine Kamnik. Na največ kritik med občani je naletelo počasno urejanje vodotokov.
»Preveč strojev je v strugah nižje po dolini. Sanacija bi se morala začeti na vrhu, tako kot se na vrhu začnejo pometati stopnice,« je menila ena od krajank Bistričice.
Mekinje – Polna dvorana občanov, ki so v lanskih poplavah utrpeli škodo, je pokazala na to, da je na prizadetih območjih še precej izzivov in da se tamkajšnji prebivalci še naprej srečujejo s težavami in strahovi.
Vodja državnega klicnega centra 114 za obnovo po poplavah Andrej Šter je skupaj s sodelavci predstavil ključne informacije v zvezi z izplačilom akontacij in popisano škodo ter drugimi oblikami pomoči po poplavah. Prav v teh dneh namreč poteka še izplačilo četrtega paketa izplačil akontacij za občane, ki so v poplavah utrpeli več kot šest tisoč evrov škode.
Tempo je prepočasen
Dogajanje v času avgustovskih poplav in stanje sanacije v občini sta s sodelavkami podrobneje predstavila župan Matej Slapar in podžupan Uroš Pirc, ki je zadolžen za obnovo. Pirc je med drugim opozoril na bližajoča se spomladanska deževja, ko se situacija lahko ponovi, saj obnova vodotokov poteka prepočasi. Slapar pa je znova poudaril, da bi urejanje vodotokov morale prevzeti občine, saj je sedanja ureditev neučinkovita. »V kamniški občini imamo uničenih za okoli šestdeset kilometrov vodotokov, v zadnjih desetih letih pa so se uredili trije kilometri. Če bomo nadaljevali s takšnim tempom, bomo za sanacijo potrebovali dvesto let,« je bil jasen Slapar.
Občani razočarani zaradi neodzivnosti
Prav v zvezi z urejanjem rečnih strug in delom koncesionarja za vode, družbe Hidrotehnik, je bilo slišati največ pripomb tudi med prisotnimi. »Od leta 2017 sem opozarjal, naj sanirajo strugo potoka Črna, pa kljub številnim pozivom niso naredili nič. Takrat bi lahko strugo sanirali z minimalnim posegom, danes je škoda 15-krat večja,« je o razmerah v okolici svojega doma povedal eden od prisotnih. Da je podobnih izkušenj z državnim koncesionarjem še več, so se strinjali tudi drugi. »Preveč strojev je v strugah nižje po dolini. Sanacija bi se morala začeti na vrhu, tako kot se na vrhu začnejo pometati stopnice. Potem bi se uredile težave tudi v nižinskih delih,« pa je menila ena od krajank Bistričice, ki je bila v lanskih poplavah med najbolj prizadetimi dolinami.
Področje voda smo predolgo zanemarjali
»Nikogar ne zagovarjam, a te službe so bile dolgo podhranjene in danes imajo premalo znanja, premalo ljudi in premalo mehanizacije,« je že uvodoma povedal Andrej Šter, ki se je zavezal, da bo težave in pritožbe občanov prenesel do pristojnih na državni ravni, obljubil pa je tudi, da se bo po odgovore obrnil tudi na direkcijo za vode in ministrstvo za naravne vire in prostor. Kot je še dodal, se s podobnimi težavami srečujejo tudi drugod in tudi v drugih lokalnih okoljih prebivalci menijo, da bi bili vodotoki urejeni, če bi jih upravljala lokalna skupnost. Predstavniki družbe Hidrotehnik so bili sicer po besedah podžupana Uroša Pirca vabljeni na srečanje z občani, a se ga zaradi drugih obveznosti niso mogli udeležiti.
»Hvaležen sem, da ste prišli k nam in da slišite naše težave. Če bo država sanirala s takšno intenziteto, bo to trajalo predolgo, nas pa lahko že aprila ali maja doleti močno deževje,« je sklenil župan in znova poudaril, da je treba takoj začeti delati.