Nasilje kibernetskih prostorov
Danes je dan varne rabe interneta, ki opominja na pomembnost ozaveščanja o spletnih nevarnostih. Dan poudarja skrb vzbujajočo problematiko spletnega nasilja, še posebno med mladostniki.
Anketa Safe.si med mladostniki iz leta 2022 je razkrila, da sta najpogostejša razloga za negativna čustva na spletu izključenost iz skupine sošolcev na družbenih omrežjih in norčevanje.
Ljubljana – Točka ozaveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, opozarja, da je medvrstniško spletno nasilje izjemno razširjeno in predstavlja velik izziv za mlade.
V skladu z ugotovitvami Safe.si so mladostniki pogosto vpleteni v spletno nasilje, pri čemer se medvrstniško nasilje pojavlja v različnih oblikah. Pomembno je omeniti, da so raziskave, kot je Odklikni! iz leta 2018, pokazale, da je skoraj polovica osnovnošolcev in več kot polovica srednješolcev doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Pandemija je še poslabšala razmere, saj je raziskava TRACeD iz leta 2022 pokazala močno povečanje spletnega nasilja med mladostniki. Anketa Safe.si med mladostniki iz leta 2022 je razkrila, da sta najpogostejša razloga za negativna čustva na spletu izključenost iz skupine sošolcev na družbenih omrežjih in norčevanje. Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da 64 odstotkov srednješolcev meni, da so ljudje na internetu bolj nesramni in zlobni kot v resničnem življenju.
Na delavnicah Safe.si ugotavljajo, da mladi včasih blažje oblike spletnega nasilja normalizirajo, a kljub temu občutijo negativne posledice. Povzročitelji pogosto ne prepoznajo, da izvajajo nasilje, saj svoja dejanja dojemajo kot šalo, kar kaže na pomanjkanje empatije. Prav tako se med mladostniki vzpostavlja stališče, da je žrtev sama kriva za nasilje, ki se ji dogaja. Vloga staršev je ključna pri preprečevanju spletnega nasilja. Rezultati raziskave iz leta 2023 kažejo, da je več kot polovica slovenskih staršev zaskrbljena zaradi možnosti, da bi njihov otrok postal žrtev spletnega nasilja. Pomembno je, da starši svoje otroke učijo prepoznavanja spletnih tveganj.
Šole in učitelji imajo prav tako pomembno vlogo pri obravnavi spletnega nasilja. Safe.si je za šole pripravil priročnik o spletnem nasilju z naslovom Spletno nasilje: prepoznavanje, obvladovanje in ukrepanje, ki bo predstavljen na konferenci 14. februarja. Priročnik zajema praktične nasvete o tem, kako šole lahko obravnavajo posamezne primere spletnega nasilja in sodelujejo s policijo, centri za socialno delo ter starši.