V prihodnjih letih upajo na boljši zrak
Škofjeločane onesnaževanje zraka s formaldehidom in fenolom zaradi izpustov iz Industrijske cone Trata skrbi že dlje časa. Tako je Civilna iniciativa Moja Škofja Loka o tej temi v torek zvečer na Godešiču pripravila javno tribuno.
Godešič – Skoraj sto ljudi se je v torek zbralo v dvorani Krajevne skupnosti Godešič na javni tribuni z naslovom Zlo formaldehida in fenola – kako do rešitve? in zaznati je bilo optimističen pogled na to, da bi se v prihodnjih letih onesnaževanje zraka zmanjšalo. Ustanovni član Civilne iniciative Moja Škofja Loka Rolando Krajnik je povedal, da so se za pripravo torkove tribune odločili, da širši javnosti osvetlijo težavo dveh zelo strupenih spojin. »O njih se v Sloveniji premalo govori, čeprav jih več tovarn v državi izpušča v zrak v velikih količinah, žal tudi Knauf Insulation v Škofji Loki,« je opozoril.
Na javno tribuno se je v sredo odzvalo tudi podjetje Knauf Insulation. Poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje vodili odprt in argumentiran dialog z vsemi deležniki v smeri doseganja konkretnih in merljivih izboljšav.
Optimizem je med drugim zavel iz informacije, da so tako občini kot civilni iniciativi (CI) v podjetju na zadnjem sestanku obljubili, da bodo do konca leta postavili filtrno komoro, ki naj bi zelo zmanjšala onesnaževanje. Obljubili so tudi uvedbo trajnih meritev in da bodo v petih do šestih letih na dveh linijah, ki še delujeta na koks, prešli na elektriko. »Tako upamo, da bomo v Škofji Loki v petih letih imeli od sedemdeset do osemdeset odstotkov boljši zrak, v tem smo si enotni tako občina kot civilna iniciativa,« je dejal Krajnik.
Krajnikovim besedam in željam se je pridružila tudi podžupanja Tina Teržan. »Tako občina kot civilna iniciativa si prizadevata za to, da bi Ločani dihali svež zrak. V zadnjem letu smo intenzivirali pogovore s podjetjem Knauf Insulation, ki je prepoznan kot največji onesnaževalec zraka. Na zadnjem sestanku pred nekaj tedni smo se z zagotovili, kakšne tehnične izboljšave bodo uvedli, strinjali. Na občini predlagamo, da civilna iniciativa izvaja pritisk na svoj način, občina pa ga bo prav tako z vsemi pravnimi in formalnimi sredstvi, ki so ji na razpolago,« je zagotovila.
Članica CI Ana Frelih Larsen živi v Virmašah od avgusta 2022. »V Slovenijo smo se vrnili po 25 letih življenja v tujini, dolgoletno hrepenenje, da se vrnemo, se je uresničilo. A prišel je šok. Veliko delam od doma, in ko sem dopoldne stopila ven, je velikokrat tako prismrdelo, da sem samo šla nazaj noter. Moramo se aktivirati, nekaj narediti, tudi mi v iniciativi smo odgovorni za to, v kakšnem okolju živimo. Sem vesela, da smo se povezali. Bodite aktivni in ozavestite prepričanje, da če stopimo skupaj, lahko tudi kaj spremenimo na bolje,« je zbrane pozvala Ana Frelih Larsen.
Strupi v zraku delujejo skupaj
Vodja Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo v sklopu Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Miran Brvar je povedal, da formaldehid povzroča draženje sluznic, bronhitis, astmo in alergije ter lahko tudi več vrst raka. Sicer pa, pravi Brvar, je onesnažen zrak mešanica snovi, med katerimi so delci PM, dušikovi oksidi, žveplovi oksidi in druge snovi. Onesnaženje poleg industrije povzročajo tudi kurišča in promet. »Strupi v zraku delujejo skupaj in so tako bolj strupeni kot vsak posebej,« je poudaril.
Aljoša Petek iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja je poudaril, da so osnova prizadevanj vseh civilnih iniciativ kakovostni podatki. Slovenija po njegovem mnenju potrebuje zakonske spremembe, ki bi presekale finančno odvisnost izvajalca meritev od lastnika industrijske naprave, na kateri se meritev opravlja.
<strong>Odziv podjetja Knauf Insulation</strong>
Na javno tribuno se je v sredo odzvalo tudi podjetje Knauf Insulation. Poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje vodili odprt in argumentiran dialog z vsemi deležniki v smeri doseganja konkretnih in merljivih izboljšav. »Podjetje je zakonsko obvezano izvajati meritve izpustov v sodelovanju z akreditiranimi in pooblaščenimi strokovnimi institucijami. V vseh dosedanjih letih so bili rezultati meritev znotraj zakonsko določenih meja, v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem in v skladu z evropskimi direktivami,« so med drugim zapisali. Skupaj z občino izvajajo tudi meritve imisij. »Te kažejo koncentracijo snovi, ki so posledica emisij in delovanja naravnih in antropogenih dejavnikov (kurišča, promet), niso pa zaznale znatnega vpliva s strani našega podjetja,« so dejali. »Podjetje ima izdelano celostno strategijo dolgoročnega razvoja lokacije, ki predvideva prehod na okoljsko sprejemljivejše energente, kot je npr. elektrika. Skupaj z občino pripravljamo ustrezne pravne podlage za vzpostavitev elektrifikacije in novo obvozno cesto, kar bo znatno vplivalo na izboljševanje okoljskega odtisa. Trenutno čakamo na sprejetje občinskega prostorskega načrta, ki bo omogočil nadaljevanje omenjenih projektov,« še pojasnjujejo v podjetju in poudarjajo, da nadaljujejo izvajanje zaveze za zmanjševanje emisij glede na dostopne tehnologije. Pri tem še poudarjajo, da podjetje vzpostavlja merilni sistem, ki bo omogočil trajne meritve izpustov.