Tiha voda bregove dere
To je naslov novega izobraževalnega filma o Poljanski in Selški Sori, ki se v Škofji Loki združita v Soro in močno zaznamujeta življenje na Škofjeloškem. Nastal je kot del projekta Vodni viri Škofjeloškega, ki je bil namenjen predvsem ozaveščanju o pomenu varovanja in ohranjanja kakovostnih vodnih virov.
Kot v uvodnem prispevku o tem, da je bila Loka najprej ob loki, pravi župan Tine Radinja, je Škofja Loka mesto, ki nosi vodo v svojem imenu in značaju.
Škofja Loka – Vodni viri Škofjeloškega je zagotovo zanimiv projekt, ki je na Škofjeloškem potekal zadnja leta, vodila pa ga je Razvojna agencija Sora.
»Osnovni namen projekta je bil dvigniti zavedanje o pomenu vodnih virov na Škofjeloškem, ki je z vodnimi viri res bogato. Ob tem so zanimive ugotovitve, kaj sta Poljanska in Selška Sora pomenili v preteklosti, kaj pomenita danes, in pa predvsem zavedanje, da brez vode v prihodnosti ne moremo. O vsem tem je treba biti ozaveščen. V okviru projekta smo v Žireh izvedli tudi malo čistilno napravo, s katero se čistijo odplake, preden pridejo v Poljansko Soro. Izdali smo zbornik z zelo kakovostnimi prispevki. Veliko smo sodelovali s šolami, saj so otroci merili kakovost vode, bili so deležni različnih izobraževanj, sodelovali pa so tudi na likovnem natečaju. Prav tako je naš projektni partner pripravil izobraževalni film. Vse to z namenom, da dvignemo zavedanje, da je rečni prostor del širšega prostora, do katerega moramo imeti zelo poseben odnos zlasti v času podnebnih sprememb, ko reka zahteva svoj prostor,« je povedal direktor Razvojne agencije Sora Gašper Kleč, vodja projekta Lea Kimovec pa je nato predstavila projekt štirih občin na Škofjeloškem.
»Poleg ozaveščanja o varovanju in ohranjanju vodnih virov je pomembno tudi ohranjanje snovne in nesnovne dediščine tega območja,« je pojasnila Lea Kimovec.
Zanimiv (brezplačen) zbornik s kar enajstimi različnimi strokovnimi prispevki je nato predstavila urednica Vlasta Mlakar, tudi sama avtorica zanimivega prispevka.
»Zbornik je izšel konec lanskega leta kot rezultat aktivnosti, povezanih s projektom, in ima tudi naslov Vodni viri Škofjeloškega. Prispevki različni strok predstavljajo tako vodo v ljudskem izročilu in vodno oskrbo v rimskem obdobju kot spomine Ločanov na življenje ob reki, mostove, predvsem pa je poudarek na naravnogeografskih značilnostih porečja Poljanske in Selške Sore. Predstavljena sta tudi rečni sistem in stanje rek. Iz vsega tega je razvidno, da imajo reke na Škofjeloškem izjemno poudarjen hudourniški značaj, kar ob izrednih dogodkih botruje tudi številnim poplavam. Podobne situacije nas bodo čakale tudi v prihodnje, zato je še kako pomembno, da se zavedamo, kako krhko je naravno ravnovesje in kako pomembni so čisti vodni viri,« je poudarila Vlasta Mlakar.
Seveda je v zborniku, ki govori tudi o zgodovini poplav, na koncu še poglavje o uničujočih lanskih avgustovskih poplavah. Njegova priloga pa je rečna mreža z vodnimi viri in vodnimi objekti na Škofjeloškem.
Zbrani na predstavitvi projekta so si za konec lahko ogledali še zanimiv film z naslovom Tiha voda bregove dere, ki sta ga predstavila Tine Škrbec in Mitja Legat, saj je bil projektni partner tudi Zveza društev Karata film.