Skupaj do novih orgel
Sedanje orgle v župnijski cerkvi v Cerkljah so popolnoma dotrajane. Nove bodo omogočile nadaljevanje bogate in kakovostne glasbene tradicije na cerkljanskem koru.
Cerklje – Minulo nedeljo so v cerkljanski župnijski cerkvi Marije Vnebovzete pripravili koncert za nove orgle. Dogodek, na katerem so članice in člani petih župnijskih zborov ob spremljavi harfistke Lare Hrastnik ter organistke in pianistke Damijane Božič Močnik navdušili s programom sakralne glasbe, je del mozaika, ki ga je treba sestaviti, da se bo lahko oglasilo novo glasbilo. »Projekt je zelo velik, zbrati moramo skoraj 600 tisoč evrov,« je povedal Robert Rupnik, vodja delovne skupine za nove orgle. Izdelali jih bodo v Orglarstvu Močnik. V delavnici s 25-letno tradicijo, z opusom raznolikih in kakovostnih orgel ter bogatimi mednarodnimi referencami so po navedbah omenjene skupine pripravili ugodno ponudbo za domačo župnijo. V prizadevanjih za nadaljevanje bogate in kakovostne glasbene tradicije člani delovne skupine ob lastnih sredstvih župnije računajo na posluh župljanov, širše skupnosti in podjetij, podporo občine, škofije, države ... Do podpisa pogodbe z delavnico naj bi zbrali vsaj dve tretjini denarja.
Zamenjava orgel, o kateri obveščajo tudi na posebni spletni strani orglecerklje.si, je neizogibna. Na sedanjih orglah, postavljenih leta 1940, so vidni sledovi lesnih insektov in časa; vsaj tretjina piščali ni več uporabna, omara pozitiva (dela piščali na ograji kora) je v zelo slabem stanju, pojasnjuje skladatelj, dirigent in organist Damijan Močnik, vodja cerkvene glasbe na cerkljanskem koru. »Ko med mašo nepričakovano zapoje piščal ali po končanem igranju še nekaj časa s kora kaj piska, to ni nerodnost organista, ampak okvara v orglah. Že pred desetletjem smo se zavedali, da moramo začeti razmišljati o novih, vendar je bilo najprej treba obnoviti cerkev in oltarje. Sledil je nesrečen požar župnijske dvorane, zato nam ni preostalo drugega kot potrpežljivo čakanje in upanje, da orgle vsaj še nekaj časa zdržijo. Zdaj je stanje orgel v resnici zelo slabo in so pred kolapsom, kar sta v svojih izvedenskih mnenjih potrdila orgelska izvedenca dr. Matjaž Ambrožič in doc. Dalibor Miklavčič, pa tudi Zavod za varstvo kulturne dediščine.«
Nove orgle naj bi bile po sklenitvi naročila dokončane v dveh letih. »Prepričani smo, da bo nastalo čudovito glasbilo, na katero bodo želeli igrati glasbeniki ne samo iz Slovenije, ampak tudi iz tujine.« Kot je še pojasnil Močnik, bodo spet lahko izvajali skladbe, ki jih zdaj ne morejo, mladi se bodo lahko učili igrati na orgle, lahko bodo prirejali orgelske koncerte.