Kamniški muzej na prostem je bil eden prvih na Slovenskem, v letih 1968-1973 ga je uredila takratna etnologinja kamniškega muzeja Majda Fister.

Kašče z novo slamnato streho

Skansen tuhinjskih kašč na platoju pred kamniškim muzejem predstavlja že skoraj izginulo stavbno dediščino podeželja.

Kamnik – Skansen ali muzej na prostem pred gradom Zaprice je v zadnjih letih dobil lepšo podobo, predvsem pa so v Medobčinskem muzeju Kamnik z obnovitvenimi deli poskrbeli, da bo stavbna dediščina, kakor si jo je mogoče ogledati pri njih, na ogled še vrsto let.

Že leta 2006 so obnovili slamnato streho na najstarejši kašči iz leta 1793, lani je na vrsto prišla skodlasta streha na vodnjaku, pred dobrim mesecem pa so ob finančni pomoči Občine Kamnik obnovili še slamnate strehe na preostalih treh kaščah. »Tuhinjske kašče so podzidane, drugače pa v celoti lesene in krite s slamo. Prav prekrivanje s slamo je v zadnjih desetletjih precejšen problem. Seveda se še najdejo starejši ljudje, ki bi znali pokrivati s slamo, večji problem pa je sam material. Za to potrebujemo daljšo rženo slamo, ki jo je sedaj, ko se vse strojno žanje, vedno manj. V sodelovanju z drugimi Zavodi za varstvo kulturne dediščine Slovenije smo prišli do obrtnika, ki združuje oboje – znanje in ima ves potreben material. To je Anton Golnar, samostojni podjetnik iz Sovjaka pri Svetem Juriju ob Ščavnici,« je povedala direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik Zora Torkar.

Kamniški muzej na prostem sestavljajo štiri kašče, prepeljane iz Tuhinjske doline, sušilnica in vodnjak. Skansen, eden najstarejših na Slovenskem, je kot primer restavriranih in prezentiranih spomenikov ljudske arhitekture razglašen za kulturni spomenik, a obnovitvena dela še niso zaključena, saj bo treba obnoviti nekaj lesenih delov, ki so poškodovani zaradi večkratnih vlomov v kašče. Vodstvo muzeja si prav zaradi vandalizma in mnogih obiskovalcev, ki se z avtom zapeljejo tik pred stare objekte, prizadeva skansen zaščititi z ograjo.

Stare kašče in drugi objekti so stalno dostopni obiskovalcem, muzej pa organizira tudi strokovna vodstva, delavnice za najmlajše in druge dogodke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. december 2014 / 12:17

Več podatkov o dohodkih v tujini

Finančna uprava bo že prihodnje leto imela bistveno več podatkov o dohodkih v tujini.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 25. januar 2022 / 18:33

Smučarska središča za otroke

Na Gorenjskem je nekaj manjših smučišč, ki so primerna zlasti za otroke in smučarje začetnike. Obiskali smo Rekreacijsko-turistični center (RTC) Zatrnik in smučišče s sankaško in smučarskotekaško prog...

Razvedrilo / torek, 25. januar 2022 / 18:31

Korošica zmagala pri Avseniku

V igranju na klavirsko harmoniko je bil najbolje ocenjen Miha Mozetič iz Praproš pri Ljubnem.

Kronika / torek, 25. januar 2022 / 18:30

Brez razloga klicaril na 113

Kranj – Policisti so v noči na petek obravnavali moškega, ki je v nekaj urah večkrat neupravičeno klical na interventno številko 113 kljub njihovim večkratnim opozorilom, da zlorablja klic. Pri tem...

Šport / torek, 25. januar 2022 / 18:28

Slivnik blizu stopničkam

Parasmučar Jernej Slivnik se je izkazal na svetovnem prvenstvu.

Kronika / torek, 25. januar 2022 / 14:50

Stol usoden za Avstrijca

Na Stolu se je smrtno ponesrečil avstrijski turni smučar. Policija opozarja, da so razmere v gorah zahtevne: podlaga je lahko na mnogih koncih poledenela, zelo različna pa je tudi struktura snega.