Kamniški muzej na prostem je bil eden prvih na Slovenskem, v letih 1968-1973 ga je uredila takratna etnologinja kamniškega muzeja Majda Fister.

Kašče z novo slamnato streho

Skansen tuhinjskih kašč na platoju pred kamniškim muzejem predstavlja že skoraj izginulo stavbno dediščino podeželja.

Kamnik – Skansen ali muzej na prostem pred gradom Zaprice je v zadnjih letih dobil lepšo podobo, predvsem pa so v Medobčinskem muzeju Kamnik z obnovitvenimi deli poskrbeli, da bo stavbna dediščina, kakor si jo je mogoče ogledati pri njih, na ogled še vrsto let.

Že leta 2006 so obnovili slamnato streho na najstarejši kašči iz leta 1793, lani je na vrsto prišla skodlasta streha na vodnjaku, pred dobrim mesecem pa so ob finančni pomoči Občine Kamnik obnovili še slamnate strehe na preostalih treh kaščah. »Tuhinjske kašče so podzidane, drugače pa v celoti lesene in krite s slamo. Prav prekrivanje s slamo je v zadnjih desetletjih precejšen problem. Seveda se še najdejo starejši ljudje, ki bi znali pokrivati s slamo, večji problem pa je sam material. Za to potrebujemo daljšo rženo slamo, ki jo je sedaj, ko se vse strojno žanje, vedno manj. V sodelovanju z drugimi Zavodi za varstvo kulturne dediščine Slovenije smo prišli do obrtnika, ki združuje oboje – znanje in ima ves potreben material. To je Anton Golnar, samostojni podjetnik iz Sovjaka pri Svetem Juriju ob Ščavnici,« je povedala direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik Zora Torkar.

Kamniški muzej na prostem sestavljajo štiri kašče, prepeljane iz Tuhinjske doline, sušilnica in vodnjak. Skansen, eden najstarejših na Slovenskem, je kot primer restavriranih in prezentiranih spomenikov ljudske arhitekture razglašen za kulturni spomenik, a obnovitvena dela še niso zaključena, saj bo treba obnoviti nekaj lesenih delov, ki so poškodovani zaradi večkratnih vlomov v kašče. Vodstvo muzeja si prav zaradi vandalizma in mnogih obiskovalcev, ki se z avtom zapeljejo tik pred stare objekte, prizadeva skansen zaščititi z ograjo.

Stare kašče in drugi objekti so stalno dostopni obiskovalcem, muzej pa organizira tudi strokovna vodstva, delavnice za najmlajše in druge dogodke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Spopad s plačilno nedisciplino

Slovenski obrtniki, ki so se v četrtek zbrali v Portorožu na 14. dnevih slovenskih obrti in podjetništva, so predstavili 93 zahtev za izboljšave poslovnega okolja mikro, malih in srednje velikih podje...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Rojstva, obletnice, slovesa

Športnike navadno opazujemo zgolj pri njihovih dosežkih, zmagah in porazih. Večinoma pa so čisto običajni fantje in dekleta, možje in žene, ki imajo podobne radosti in skrbi kot drugi.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Zdrava ekološka cigareta

Kot kaže je izum gorenjskega inovatorja prišel v pravem času. Kadilcem bo lažje preživeti protikadilski zakon.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Nominator 232

Že nekaj časa se je govorilo, da se na Zgornjem Brniku, vasi, ki gleda proti Karavankam, prenavlja domačija, ki naj bi »dvor« postala. In tako so osmega prosinca povabili na »Zgorn´Brn´k...

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Energija ljubezni

Pod tem naslovom Gabi Grm razstavlja v Tržiču mozaike.

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Prišel z odhodom

V Mladinskem kulturnem centru v Kranju fotograf Janez Pelko razstavlja cikel fotografij z naslovom "Odhod".