Sladkorne bolnike selijo na Golnik
Diabetološka in antikoagulantna ambulanta Klinike Golnik se mora do sredine februarja izseliti iz najetih prostorov v Zdravstvenem domu Kranj, ker bodo v njih uredili družinsko in dve pediatrični ambulanti.
Kranj – Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) s 15. februarjem prekinja najemno pogodbo Klinike Golnik za prostore diabetološke in antikoagulantne ambulante v Zdravstvenem domu (ZD) Kranj. To za številne bolnike pomeni, da bodo morali po novem namesto v Kranj na obravnave hoditi na bolj oddaljeni Golnik. Po podatkih Klinike Golnik so sicer na lokaciji v Kranju lani opravili 8736 obravnav sladkornih bolnikov, od katerih sta skoraj dve tretjini Kranjčanov, in 7811 obravnav v antikoagulantni ambulanti.
Mestna občina Kranj (MOK) je junija lani s sredstvi OZG od zasebnega lastnika za 1,36 milijona evrov kupila 470 kvadratnih metrov dodatnih prostorov v prizidku ZD Kranj, v katerih sta doslej delovala zasebni očesni center in diabetološka ambulanta. Kot so pojasnili v skupnem sporočilu za javnost, so se za nakup odločili zaradi velike prostorske stiske predvsem v Centru za krepitev zdravja, Patronažni službi in Razvojni ambulanti. Tudi na otroškem dispanzerju imajo dve pediatrinji brez svojih ambulant, ki zato gostujeta pri drugih pediatrih, eno družinsko ambulanto pa so začasno uredili v predavalnici. V delu kupljenih prostorov bodo tako prednostno uredili eno družinsko in dve pediatrični ambulanti, v delu prostorov pa bo do leta 2027 še naprej deloval zasebni očesni center. Po njegovi izselitvi bodo lahko uredili še dve ambulanti.
Nadomestno lokacijo iščejo že dve leti
»Obžalujemo, da OZG in ZD Kranj dajeta prednost zasebnemu očesnemu centru pred javnozdravstveno dejavnostjo, saj bo lahko zasebnik v prostorih ZD Kranj opravljal dejavnost do leta 2027,« so razvoj dogodkov komentirali na Kliniki Golnik. Zaradi zahtevne selitve diabetološke in antikoagulantne ambulante ter potrebne preureditve prostorov na Golniku so sicer OZG prosili za podaljšanje roka selitve do 31. marca, na odgovor pa še čakajo. »Ker želimo našim bolnikom omogočiti čim boljšo dostopnost do zdravstvene oskrbe, saj gre pri sladkornih bolnikih večinoma za starejše paciente, ki imajo pogosto težave z mobilnostjo, že skoraj dve leti intenzivno iščemo nadomestne prostore v Kranju, a smo bili doslej neuspešni. Mestna občina Kranj nam je sicer predlagala nekaj nadomestnih lokacij za selitev, vendar se je pri vseh predlaganih lokacijah izkazalo, da ne bodo dobile dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti, kar je v pristojnosti odločevalcev Mestne uprave Kranj. Pred koncem leta smo stopili v dogovore za lokacijo, kjer dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti ne bo težava, bo pa prenova prostorov, ki bo omogočala ambulantno zdravstveno dejavnost, po trenutnih ocenah trajala eno leto,« so pojasnili.
Boljši pogoji za primarno zdravstveno oskrbo
Direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura pojasnjuje, da želijo zgolj zagotoviti boljšo oskrbo njihovih pacientov in boljše pogoje za delo zaposlenih. »Razumemo, da se bodo spremenili pogoji za bolnike s sladkorno boleznijo, ki imajo trenutno obravnave v Kranju. A tudi drugi pacienti s kroničnimi boleznimi, kot so bolniki s srčno-žilnimi boleznimi, revmatizmom, astmo, povišanim krvnim tlakom, demenco in podobno, ali osebe s poškodbami morajo žal obiskovati specialiste zunaj Kranja. Dejstvo pa je, da se bo v ZD Kranj z novimi ambulantami družinske medicine in pediatrije izboljšala dostopnost do primarne zdravstvene oskrbe, ki jo potrebujejo vsi občani Kranja in okolice,« je povedala.
»Resnično si močno želim, da bi diabetološka ambulanta ostala v Kranju, saj to zaradi cestnih povezav in povezav z javnim prometom predstavlja najlažji dostop tako za naše kot za občane sosednjih občin. Mi bomo vsekakor še naprej na voljo Kliniki Golnik v upanju, da s skupnimi močmi najdemo rešitev,« pa pravi kranjski župan Matjaž Rakovec, ki je ob tem zadovoljen, da v Kranju rešujejo težavo pomanjkanja ambulant družinske in otroške medicine.
Kot še poudarjajo v OZG in MOK, sodi diabetološka ambulanta v sekundarno raven zdravstvenega varstva, za katero mora poskrbeti država oziroma ministrstvo za zdravje. Kljub temu je MOK v sodelovanju z ZD Kranj že dalj časa intenzivno pomagala Kliniki Golnik, da bi prišli do nadomestne lokacije za diabetološko ambulanto, saj se zavedajo, kako pomembno je, da imajo njihovi pacienti storitev čim bližje in čim lažje dostopno.