V Šenčurju poklon štiridesetim talcem
S sobotno spominsko slovesnostjo so se v Šenčurju poklonili štiridesetim talcem, ki so pred osemdesetimi leti na Sitarjevi njivi padli pod streli nemškega okupatorja.
Premk je še opozoril, da četudi nismo največji narod, imamo bogato in veliko zgodovino, na katero moramo biti ponosni in jo spoštovati.
Šenčur – Na območju občine Šenčur je v obdobju druge svetovne vojne nemško nasilje terjalo več kot sto življenj. Med žrtvami je bilo tudi štirideset talcev, ki jih je nemški okupator 24. januarja 1944 pripeljal iz begunjskih zaporov ter jih na Sitarjevi njivi v Šenčurju, na mestu, kjer danes stoji spomenik, usmrtil. Dejanje je bilo storjeno v znak krutega maščevanja, kajti partizani so štiri dni pred tem na cesti med Šenčurjem in Visokim napadli nemško patruljo, pri čemer so padli trije žandarji. Okupator je sicer napovedal poboj domačinov, kar pa je preprečil takratni šenčurski občinski komisar z besedami: »Ustrelite najprej mene.«
Spominsko slovesnost ob 80. obletnici so pripravili Združenje borcev za vrednote NOB Kranj ter krajevni organizaciji ZB za vrednote NOB Šenčur in Visoko. Slavnostni govornik je bil dr. Martin Premk, poslanec državnega zbora in član predsedstva ZZB NOB Slovenije. »Nemci so drugo svetovno vojno začeli z namenom, da zmagajo, in če bi res, bi to pomenilo zmago nacizma in fašizma nad celim svetom. Zato so se nemškemu napadu uprli tako Slovenci kot vsi drugi svobodoljubni narodi,« je poudaril Premk. Spomnil je, da je bil leta 1941 prav na Gorenjskem organiziran eden največjih uporov, t. i. gorenjska vstaja, ki jo je vodil Cankarjev bataljon. »Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,« je dodal.
Med drugim je pojasnil, da se je v slovenskih partizanskih vrstah bojevalo več kot sto tisoč mož in žena, za svobodo pa je padlo več kot trideset tisoč partizanov in partizank. »Druga svetovna vojna je bila za Slovence več kot le bitka za preživetje. Pomenila je tudi narodnoosvobodilni boj, ki ga je vodila Osvobodilna fronta za združitev naroda in ustanovitev prve lastne države.« Premk je še opozoril, da četudi nismo največji narod, imamo bogato in veliko zgodovino, na katero moramo biti ponosni in jo spoštovati.
Žrtvam so se poklonili s polaganjem venca. Kulturni program so oblikovali učenci Osnovne šole Šenčur ter podružničnih šol Voklo in Trboje.