V grški pravoslavni bazliliki sv. Jurija v Madabi je na ogled zemljevid, ki predstavlja regijo, kakršna je bila v šestem stoletju. Sestavljen je bil iz dveh milijonov koščkov barvnega kamna in vsebuje najstarejšo predstavitev Jeruzalema, ki je bil označen kot sveto mesto.

Obljubljena dežela

Dva tedna Jordanije (2)

Manj kot petdeset kilometrov južno od glasnega Amana je Madaba, mesto mozaikov, kot mu tudi pravijo. Tu živi večina kristijanov te sicer pretežno muslimanske dežele.

Samo predstavljala sem si lahko običajen utrip enega od turističnih biserov Jordanije: obiskovalcev polni muzeji, kavarne, odlične restavracije, arheološki park, kjer si je mogoče ogledati dih jemajoče mozaike iz različnih obdobij, največ iz časa bizantinskega cesarstva, …

Sredi lanskega oktobra je bilo na ulicah sicer živahnega mesta po sončnem zahodu le sem ter tja videti nekaj domačinov, turistov tako rekoč nisva srečevala. »Ne vemo, kaj bo, odpovedi rezervacij je iz dneva v dan več,« je potarnala lastnica hotela z nekaj sobami na obrobju mesta, kjer sva bila tisti dan edina gosta.

Kako bi nam bilo vseeno

»Vas skrbi, da se bo konflikt razširil na Jordanijo?« sem jo previdno vprašala. »Ne ne,« odgovori. »Mi smo navajeni na takšno stanje, čez nas so včasih letele rakete med Izraelom in Libanonom. Tujci ste razumljivo bolj prestrašeni, iz Evrope je Gaza res blizu. Ampak bodita brez skrbi, Jordanci smo vedno poskrbeli, da je pri nas mir in da so naši gostje varni. Tu se vama zagotovo ne bo nič zgodilo,« je zatrdila, tako kot v dnevih za tem še številni drugi domačini … čeprav se je prav vsak pogovor z njimi začel z Gazo.

Saj se drugače ne more, je razložil eden od prodajalcev trgovini z izdelki soli in blata Mrtvega morja. »V Jordanijo je v vseh teh letih prišlo že okoli šest miljonov palestinskih beguncev. Večina od nas ima palestinske korenine, tam imamo sorodnike, prijatelje … kako bi nam bilo vseeno?«

Pogled na obljubljeno deželo

Kako blizu sta Izrael in Zahodni breg, se najbolje vidi z gore Nebo, le petnajst minut vožnje z avtom oddaljenega romarskega središča, kjer so ostanke samostana in bizantinske bazilike, postavljene v spomin na kraj Mojzesove smrti, pred desetimi leti čudovito vkomponirali v sodobno oblikovano novo cerkev.

Gora Nebo je kraj, kjer naj bi, tako je zapisano v bibliji, Mojzes prvič videl Obljubljeno deželo. Z razgledne točke na sedemsto metrih nadmorske višine se odpira pogled na reko Jordan globoko v dolini, mrtvo morje, ki leži celo štiristo metrov pod morsko gladino in je najnižja kopenska točka na zemlji, ter, tako pravijo, če je vreme lepo in zrak čist, vse tja do svetopisemskih Jeruzalema in Betlehema.

(Se nadaljuje)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 22. april 2016 / 11:44

Premagamo lahko vsakogar

Tako pred svetovnim prvenstvom v hokeju na ledu divizije I, skupine A, ki se jutri začenja na Poljskem, pravi reprezentant Anže Kuralt z Rupe pri Kranju.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Cepivo predvidoma jeseni

Ljubljana - V Sloveniji je bil do zaključka redakcije potrjen že petnajsti primer nove gripe. Zbolela je mlajša ženska, ki se je vrnila iz Avstralije. Doslej so pri nas vsi zbole...

Avtomobilizem / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Naslednja stopnja hibridnosti

Novi Lexus RX ima novo obliko in izpopolnjen hibridni pogon.

Avtomobilizem / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Ponovno dodatno uglaševanje

Test: Hyundai Sonata 2.0 CRDi Premium

Kranj / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Tuš za otroke iz socialno ogroženih družin

Kranj - V okviru Tuševega dobrodelnega projekta Pričarajmo nasmeh bo letos v sodelovanju z Rdečim križem in dobavitelji na Debelem rtiču letovalo petsto otrok iz socialno ogrožen...

Mularija / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Vse več mladih se uči slovenščino

Poletno šolo slovenščine obiskuje 125 mladih iz sedemnajstih držav. Minuli teden so si ogledali tudi Kranj in Bled.