Na spletni strani fran.si so dostopni temeljni jezikovni priročniki / Foto: Gorazd Kavčič

Portal Fran stalno raste

Osrednji spletni portal slovenskega jezika je z enajsto večjo posodobitvijo pridobil več kot tri tisoč iztočnic. Število različnih slovarjev je naraslo na 45; v desetletju se je več kot podvojilo.

Sredi oktobra bo minilo deset let, odkar so z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU sporočili, da je začel delovati brezplačni, prosto dostopni spletni portal slovarjev slovenskega jezika (splošnih, etimoloških, zgodovinskih, terminoloških, narečnih), ki omogoča enostavno in napredno iskanje po vsakem slovarju posebej, po izbrani skupini ali po vseh slovarjih hkrati. Pojasnili so tudi, da je Fran enostaven, hiter, intuitiven …, ter napovedali, da bo še rastel.

V začetku lanskega decembra, pred veselim dnevom kulture, so zaključili enajsto večjo posodobitev, s katero so zbirko slovarjev z začetnih dvajset povečali na 45. Novost je večjezični slovar Thesaurus polyglottus Hieronymusa Megiserja iz leta 1603, ki velja za drugi najstarejši slovar, v katerem je bila vključena slovenščina. Po besedah Alenke Jelovšek dopolnjuje pregled zgodovinskega gradiva, obenem prinaša dodatne možnosti v raziskovanju jezikovne zgodovine in povezovanju podatkov.

Slovar slovenskega knjižnega jezika 16. stoletja, ki je na portalu dobil mesto predlani, je zaživel v obliki rastočega slovarja, saj so med drugim objavili 200 novih gesel. eSSKJ (spletni Slovar slovenskega knjižnega jezika) je pridobil skoraj 550 iztočnic s pripadajočimi stalnimi besednimi zvezami, frazeološkimi enotami in drugimi povezanimi vsebinami. Posodobili so ePravopis, Sprotni slovar slovenskega jezika, v katerem opisujejo novejše besede, kot so na primer viralen, gentrifikacija, skimpflacija (zmanjšanje kakovosti, zanesljivosti izdelka ali storitve ob ohranitvi iste cene), Slovar pregovorov in sorodnih paremioloških izrazov ter še nekatere druge slovarje.

Število slovarskih sestavkov je tako v slabih desetih letih naraslo s 513 tisoč na 764 tisoč. Nekaj več kot 192 tisoč dodanih sestavkov so naredili na novo, ostale so retrodigitalizirali, je na predstavitvi novosti povedal predstojnik inštituta Kozma Ahačič.

Fran nudi tudi odgovore na jezikovne dileme in dostop do različnih jezikovnih zbirk. Teh je bilo na začetku pet, zdaj jih je 14. Številke so neverjetne, je dejal Ahačič ter ob tem poudaril kvaliteto in premišljenost slovarskih podatkov, za katerimi stojijo sedanji in upokojenci sodelavci inštituta.

Posebej so ponosni, da enajsta različica Frana omogoča tudi prilagoditev uporabniškega vmesnika za slepe in slabovidne, osebe z disleksijo in osebe z motnjo pozornosti. Pri tem so uporabili lastno programsko rešitev, izdelano s pomočjo ministrstva za kulturo, ki jo tako lahko tudi sami nadgrajujejo.

370 milijonov iskanj

Iz statistike iskanj med drugim lahko razberemo, da jih je daleč največ v Slovarju slovenskega knjižnega jezika, sledijo poizvedbe v Slovenskem pravopisu in Slovensko-nemškem slovarju Maksa Pleteršnika. Skupno so od oktobra 2014 zabeležili več kot 370 milijonov iskanj. Dnevno povprečje je v zadnjih letih nad dvesto tisoč, s čimer se Fran po Ahačičevih besedah uvršča med največje jezikovne spletne strani v Evropi. Med najpogostejšimi poizvedbami v preteklem letu so govedo, opolnomočiti, delo, pokorščina in beseda zal, ki je imela lani, kot smo že poročali, največji prirast.

Franček in Franja

Raste tudi Franov mlajši brat Franček, spletni jezikovni portal za osnovnošolce, dijake in učitelje, ki je zaživel v letu 2021. Ta ima v Šolskem slovarju slovenskega jezika okoli 500 novih sestavkov.

Nov projekt, ki so se ga lotili na inštitutu za slovenski jezik, pa je portal z najboljšimi slovarji tujih jezikov. Poimenovali so ga Franja – po ženi Ivana Tavčarja, političarki in mecenki, podpornici umetnosti in jezika. Zaenkrat je v idejni zasnovi, čaka na finančno ugodnejše čase, je dejal Kozma Ahačič. Kot je še dodal, bodo z njim prišli tudi do tehnologije, ki jo bodo lahko uporabili pri posodobitvi drobovja portala Fran.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 22. april 2016 / 11:45

Težko je biti potrošnik

Priznam, težko je danes biti potrošnik. Na dom dobivam na kilograme različnih reklam, tudi reklame trgovcev s ponudbo živil. Ko prebiram njihove reklame, sem ob vseh oznakah živil – domače...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Začimbe in zelišča tudi zdravijo

V katero jed dati to ali ono začimbo, da bo jed okusna, vabljiva, imela pravi »žmah«, kot pravimo, je vprašanje, ki pri vsakdanji kuhi najbolj tare mlade gospodinje. Sicer je zadnje čase...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Silvestrovi čajni napitki

Imejte v zalogi baziliko, meto, meliso, peteršilj, janež, komarček ...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Arcnije za vse sorte

Pa še nekaj o zdravilstvu naših babic, prababic ...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Zeli z velikimi močmi

Z uporabo zelišč želi človek povečati kakovost svojega življenja. Odkriva nove poti, kako združiti znanje in izkušnje svojih prednikov z novimi znanstvenimi dognanji. Na domačem vrtu goji poprovo meto...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Resnica in privid zdravil

Otok Kosu, Grčija, 5. stoletje pred našim štetjem; Hipokrat, zdravnik in oče načel o moralnem liku zdravnika, povišano telesno temperaturo in bolečino v sklepih lajša s salixom, izvlečkom iz vrbovega...