Razum

<p>Razum je mladič v nas.</p>

Najprej struktura. Obrazložili bomo pomen razuma, čustev, telesnih občutkov in duhovnosti za človekovo življenje. V naše dobro je, da so vsi štirje nivoji usklajeni. Le takrat delujemo kot celota. Vsak bralec bo pa zase ocenil, na katerem področju je močan in kje ima še rezerve. Celota nas dela močne, parcialnost/delnost pa nas hromi.

V naši zahodni družbi je razum poveličevan nad vse. Vse moramo preračunati in dokazati. Kar se ne da razumsko opredeliti, ne velja prav veliko. Začnimo z našimi evri. Jih preračunavamo, seštevamo, kopičimo in trošimo. Z razumom vemo, pri čem smo. Koliko imamo plače in kolikšna je pokojnina, koliko nas stanejo otroci, koliko kredita imamo in kdaj ga bomo poplačali, koliko nas bo stal dopust in koliko nam bo uspelo privarčevati. Z razumom po spletu kupujemo letalske vozovnice in rezerviramo prenočišča. Tega in še več je sposoben le človek, ki ima razum.

Značilnost razumskega dojemanja sveta je formula 1 + 1 = 2. Na razumskem nivoju je veliko današnjih poklicev – predvsem inženirji strojništva, elektrotehnike, gradbeništva in še posebej računalništva. Drugače kot razumsko in računsko ne moremo in ne smemo pristopiti k npr. izračunu statike za nov most. Če ne bo dovolj pravega betona in dovolj pravega železa, bo most padel.

Današnji šolski sistem močno poudarja pomen razuma. Od tretjega razreda dalje do konca univerze so ocene številčne. Ko sem bil še otrok, se spomnim, da so na vasi rekli o nekem učencu: »Ta pa je pameten, iz njega pa še nekaj bo!« Da si opredeljen kot pameten, to pomeni, da imaš matematiko, fiziko, kemijo pet. To so predmeti, ki zahtevajo visok razum. Brez ustreznih točk ne moreš napredovati. Celo več. Vsak znanstveni članek v naravoslovju – in tudi v psihologiji – mora imeti poglavje metodologija, kjer je treba natančno razložiti, kako je raziskovalec meril neki pojav ali proces.

Na razumskem nivoju pretežno deluje zahodna medicina. V laboratorijih in z raziskavami je naša medicina razsekala naše telo na mišice, kosti, fascije, tkiva, ligamente, žile, sinapse, celice do najmanjših podrobnosti. Na razumskem nivoju deluje vsa farmacija. In ko gremo k zdravniku, damo vodo, kri in blato. Pogledajo parametre. In nam dajo npr. tableto železa za boljše počutje. Ne posvečajo pretirano veliko pozornosti, zakaj telo ne proizvaja dovolj železa.

Z razumom gledamo poročila: Gaza, poplave, šport, vreme, svetovni dogodki, zabava, borze. Gledamo, poslušamo, razmišljamo, analiziramo, načrtujemo v možganskem korteksu. Razum, razum, razum. Pa vendar je razum in del možganov, ki ga upravlja, daleč najmlajši v zgodovini človekovega razvoja. Človek, ki razmišlja (homo sapiens), je star približno samo 200.000 let. V današnji vznesenosti razuma menimo, da bomo prelisičili mnogo mnogo starejše strukture možganov, ki upravljajo čustva in osnovne življenjske funkcije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Gospodarstvo / torek, 10. januar 2012 / 07:00

Novosti pri obdavčenju v kmetijstvu

Kranj, Brezje, Žiri - Ob koncu predlanskega leta sprejete spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini prinašajo za nekatere kmetije drugačen način obdavčenja v prihodnjem letu, pr...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

V ritmu orientalskih plesov

Minuli četrtek je bila v Osnovni šoli Ivana Groharja v Škofji Loki zaključna predstava Kulturnega društva Arabeske, ki ga vodi Petra Glažar. Z orientalskimi plesi so se v predstavi Seza...

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Glasbenica po srcu

Novinarka in moderatorka Maruša Kobal si je od nekdaj želela postati učiteljica, da se je navdušila za medijski svet, pa je "kriv" predvsem Mario Galunič.

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Radijec, ki zna peti

Po zmagi na Prvem glasu Gorenjske po izboru občinstva se Klemen Bunderla namerava še resneje posvetiti glasbi. Zadnja tri leta se je pospešeno učil petja, naprej pri Jadranki Juras, nato pri Veri Dani...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Paketi hrane v novih prostorih

V sredo je tržiški Rdeči križ spet začel deliti pakete s hrano. Preselili so se v stavbo ob Mošeniku, ki so jo obnovili.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Anketa: Hude krize za zdaj (še) ni

Po nacionalni raziskavi približno polovica Slovencev čuti posledice gospodarske krize. Kako pa Kranjčani, ki smo jih povprašali za mnenje? Gredo ukrepi vlade za blažitev krize v pravo smer? Se bojijo...