Luna nagajiva (5. del)
Povsod je lepo, doma ni nič drugače
Podobno kot v svetu so se stvari razvijale tudi na Balkanu. Čeprav je šlo v bistvu za ljubi kruhek, naj bi bili »premagani« (oziroma nekateri njihovi voditelji) prepričani, da so v razvoju že nekaj naprej. Ob tem združevanju v nekakšni zaokroženi državni tvorbi ni bilo mogoče priti do čiste nacionalne državne združbe, saj bi tako morali priznati, da gre za nacizem, ki se je še posebej osramotil z Adolfom Hitlerjem v Nemčiji in svetu.
Ob zaokrožanju državnih mej je povsod moralo priti do velikih območij, na katerih (še vedno) živijo narodnostno pomešani ljudje. Nekje, gledano iz sedanjega stanja, na to ne gledajo kot na težavo in so sprejeli, da je mogoče normalno živeti tako, da tudi manjšinam v skupni državi priznajo vse človekove pravice. Vemo, da je to mogoče. (?) Zdaj, po svetovni vojni in osamosvojitvi Slovenije, morda razumemo takšno sobivanje v Avstriji in Nemčiji. Menda nekateri Avstrijci rečejo, da so sicer Nemci, kljub temu pa so državljani Avstrije. Sicer pa imamo zdaj nekaj podobnega tudi Slovenci z Avstrijo. Tudi z Italijo, Madžarsko in Hrvaško. Včasih sicer tudi zavre kri, kot takrat, ko je predsednica Slovenije Slovence v Trstu nagovorila, da so v svoji domovini …
Gre za odnose, ki veljajo med združenimi državami Evrope. Eden od pogojev za vstop nove države v Evropsko unijo je, da ima s sosednimi državami priznane meje, ker naj bi to onemogočilo morebitne spopade za ljubi kruhek. Razumljivo …
Izgovori na mačjem repu
Stari rek pravi, da je vsak izgovor dober, tudi če ga maček na repu prinese. To lahko razumemo kot osnovo iz preteklosti, ko so se nekateri znašli na svojem ozemlju, ki je nenadoma pripadlo drugi, sosednji državi. Nekje je bila rodnost večja, drugod so se k njim priselili ljudje od drugod. Sledili so vse ostrejši spori, kaj je naše in kaj vaše ... Vojna! Gre za ljubi kruhek?
Morda tako zdaj opravičuje Rusija zahtevo po ukrajinskem Krimu? Preprosto si ga je priključila. Naslednji kamen spotike naj bile tudi številne pokrajine v Ukrajini, kjer naj bi se prepirali, katere narodnosti so kje v večini. To so začeli dokazovati s pravico močnejšega. Trditve in izgovori na mačjem repu. Ko se srečata dve močni interesni sili, ima lahko to strahotne, tudi krvave posledice.
Podobni »nesporazumi« so bili tudi v nekdanji Kraljevini Jugoslaviji, kjer so razumljivo prevladovali Srbi. Ozemlje Kosova, zdaj priznane države, kjer naj bi bili v času srbske kraljevine v večini Srbi, naj bi pripadalo Srbiji, ne pa Kosovcem (Albancem?), ki naj bi se v resnici na hitro na novo doseljevali ali pa se morda hitreje razmnožili in tako postali večinski narod. Ostaja možnost, da bodo težavo uredili s posredovanjem Evrope, vendar ne gre za redek dogodek, saj si po vsem svetu posamezne države iščejo za pomoč vojaške ali ekonomsko močne sile. Gre za obstoj in ljubi kruhek?
Se zdaj odloča o tretji svetovni vojni, ki bi lahko povzročila splošno razsulo? Seveda to ne velja samo za Balkan. Je rešitev v medsebojnem priznavanju meja s sporazumom? Srbija bo samo tako (vsaj trenutno) lahko sprejeta v združenje evropskih držav, kjer sprejmejo samo države, ki imajo z vsemi svojimi sosedi podpisane medsebojno priznane mejne sporazume …