Zeleni okoljski vplivnež
Družba Iskraemeco in partnerji so v kranjski Kovačnici predstavili inovativni okoljski projekt Zeleni pingvin, ki s pomočjo naprednih digitalnih tehnologij otroke spodbuja k večji okoljski ozaveščenosti in posledično k zmanjšanju ogljičnega odtisa.
Kranj – Projekt predstavlja inovativno interaktivno digitalno platformo, ki s pomočjo simpatičnega spletnega vplivneža – zelenega pingvina – motivira uporabnike k spremembi njihovih navad in jih poučuje o načinih za zmanjševanje emisij z uporabo manj virov. Namen projekta, ki bo trajal do aprila letos, je tako usmerjen v zmanjševanje emisij ogljika, varovanje okolja in zniževanje stroškov za posameznike ter skupnosti. »Ker poraba energije iz leta v leto enormno narašča in ker vemo, kaj to pomeni za ogljični odtis, želimo ponujati trajnostne rešitve. Tako smo prišli tudi na idejo Zelenega pingvina,« je na novinarski konferenci pojasnila vodja projekta Mojca Volf iz družbe Iskraemeco, ki projekt izvaja skupaj z mestnima občinama Kranj in Ljubljana ter z društvoma, ki v Sloveniji in na Norveškem izvajata mednarodni program Ekošole.
Izračunava okoljski odtis
Platformo in aplikacijo so oktobra in novembra lani testirali učitelji in učenci sedmih pilotnih osnovnih šol, in sicer treh v Kranju (osnovne šole Predoslje, Staneta Žagarja Kranj in Franceta Prešerna Kranj), treh v Ljubljani ter ene na Norveškem. Kot je povedala Volfova, so otroci zelenega vplivneža dobro sprejeli. Aplikacija jim ponuja izobraževane vsebine na področju podnebnih sprememb, ogljičnega odtisa in porabe virov. Na voljo je tudi zeleni dnevnik, v katerem lahko tedensko preverjajo, katere aktivnosti so že bolj trajnostno zasnovali in kaj lahko še storijo. V pomoč jim je izmenjevalnica idej, ki jih lahko delijo tako učenci kot učitelji. Poleg tega se znotraj aplikacije mesečno na podlagi porabe elektrike, energije za ogrevanje in količine proizvedenih bioloških odpadkov izračunava tudi okoljski odtis šole.
Gregor Cerar, nacionalni koordinator projekta Ekošola, in Marija Fabčič, vodja Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Mestne občine Ljubljana, sta poudarila, da v projektu sodelujoči učenci bolje razumejo okoljske izzive in so tudi učinkovitejši pri iskanju rešitev zanje. Prvi rezultati kažejo, da platforma, ki jo bodo spomladi ponudili še ostalim šolam, dosega zastavljene cilje. Z nadgradnjo in novimi funkcionalnostmi pa ima prostor za nadaljnji razvoj.
Okoljska vzgoja mladih
Tomaž Lanišek, vodja Urada za razvoj in pametno skupnost na Mestni občini Kranj, je projekt Zeleni pingvin umestil v širši kontekst aktivnosti in načrtov mestne občine pri prehodu v ogljično nevtralno in pametno mesto. Dejal je, da so jim vsakršne digitalne rešitve v pomoč pri doseganju zastavljenih ciljev. »Z digitalno platformo in mestno kartico, ki ju razvijamo v Kranju, bomo ljudem med drugim omogočili dostop do okoljskih in drugih podatkov, jih ozaveščali in spodbujali uporabo mestnega prometa,« je pojasnil.
Zeleni pingvin povezuje predvsem šole, lahko pa se uporablja tudi za povezovanje druge javne infrastrukture. Da pa se okoljska vzgoja začenja ravno z otroki in se širi na odrasle, njen končni cilj pa je angažirana skupnost, ki bistveno prispeva k izboljšanju kakovosti življenja in spodbuja vedenjske spremembe, so bili enotni sodelujoči na novinarski konferenci.