Omejitev za lesno biomaso bo veljala le, če se za to odloči občina, in le za nove ali prenovljene eno- ali dvostanovanjske stavbe v gosto naseljenih območjih, kjer je problematična kakovost zraka. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Novi zakon ne prepoveduje ogrevanja na plin in drva

Očitke, da novi energetski zakon prepoveduje ogrevanje na plin in drva, na ministrstvu zavračajo, češ da gre za zavajanje javnosti.

Očitke na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ostro zavračajo, češ da gre za zavajanje javnosti in da predlog nikakor ne vsebuje prepovedi ogrevanja na plin in drva.

Ljubljana – Vlada je v začetku decembra sprejela predlog novega energetskega zakona. Kompleksen in obsežen predlog, ki zajema deset poglavij in 188 členov, naj bi celovito prenovil trenutno veljaven zakon ter prilagodil obstoječi pravni okvir na področju energetike in izzive zelenega prehoda.

Predlog, ki je v obravnavi v državnem zboru, pa je naletel na precej kritičen odziv v delu javnosti. Prejšnji teden je tako NSi sklical nujno sejo parlamentarnega odbora za infrastrukturo, okolje in prostor z le eno točko: ustavimo norost zelenega prehoda. V stranki med drugim menijo, da vlada s predlogom želi prepovedati projektiranje in vgradnjo kotlov na zemeljski plin ali utekočinjeni naftni plin v novih stanovanjskih stavbah ter v strnjenih naseljih prepoveduje projektiranje in vgradnjo kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva.

Očitke na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ostro zavračajo, češ da gre za zavajanje javnosti in da predlog nikakor ne vsebuje prepovedi ogrevanja na plin in drva. »Energetski zakon na področju energetike ureja in odgovarja na izzive razogljičenja in ureja energetski vir predvsem za novogradnje, hkrati pa omogoča, da se uporabniki sami odločijo, za katerega izmed energetskih virov se bodo odločili. Zakon ne prepoveduje ogrevanja na zemeljski plin in lesno biomaso, prav tako tudi ne ukinja plinskih omrežij in ne omejuje prodaje plina tistim, ki ga uporabljajo,« pravijo na ministrstvu, kjer odgovarjajo tudi na nekatere druge očitke.

Kot so podrobneje pojasnili, bo ogrevanje na plin še vedno dovoljeno in da omejitve veljajo »zgolj za nove stanovanjske stavbe, ki morajo biti že v osnovi skoraj ničenergijske in s tem fosilnih goriv niti ne potrebujejo«.

Zemeljski plin bo prav tako še vedno dovoljen v stavbah, ki se ogrevajo iz obstoječega plinskega omrežja. Kot pojasnjujejo, bodo obstoječi uporabniki plina za ogrevanje tega še naprej uporabljali in koncesije »se bodo lahko podaljševale brez večjih ovir«.

Omejitev za lesno biomaso bo veljala »le, če se za to odloči občina, in le za nove ali prenovljene eno- ali dvostanovanjske stavbe v gosto naseljenih območjih, kjer je problematična kakovost zraka«. Obstoječih kurišč v strnjenih naseljih se zakon ne dotika, so poudarili na ministrstvu. »Država še naprej spodbuja daljinsko ogrevanje na lesno biomaso, pa tudi uporabo biomase v individualnih kuriščih, če so izven strnjenih naselij, saj je les kot domači obnovljivi vir energije strateškega pomena za Slovenijo. Še vedno bomo lahko uporabljali lesno biomaso tudi v strnjenih naseljih kot sekundarni vir, npr. za kuhanje, kamin …« so še dodali.

Kot še pojasnjujejo, zeleni prehod povečuje našo energetsko neodvisnost in odpornost ter zmanjšuje posledice podnebnih sprememb, saj se Slovenija zaradi geografskih značilnosti segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja. Pri tem dodajajo, da Slovenija vsako leto plača več kot tri milijarde evrov zgolj za nakup naftnih derivatov in zemeljskega plina. S postopnim omejevanjem fosilnih goriv zato država želi zmanjšati uvozne odvisnosti na področju oskrbe z energijo. Dodali pa so še, da gospodarstvo, ki se ne bo razogljičilo, v prihodnosti ne bo konkurenčno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 25. november 2009 / 07:00

Prvo leto Pahorjeve vlade

Državni zbor je 21. novembra lani potrdil ministrsko ekipo in tako je Slovenija dobila deveto vlado od osamosvojitve države.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 16. januar 2024 / 07:00

Zven in odtis kamna

Škofja Loka – V četrtek, 18. januarja, ob 18. uri bodo v Sokolskem domu odprli razstavo Zven in odtis kamna. Kamnite zveneče skulpture bo razstavila Alenka Vidrgar, litografije pa grafičarka Monika...

Šport / torek, 16. januar 2024 / 19:37

Prvenstvo končali na štirinajstem mestu

Dubrovnik – Slovenski vaterpolisti so na evropskem prvenstvu (EP) na Hrvaškem osvojili 14. mesto. Na tekmi za 13. mesto je bila boljša Slovaška, ki je zmagala s 14 : 10. Slovenija je na EP sicer iz...

Preddvor / torek, 16. januar 2024 / 19:35

V Preddvoru dobili novega svetnika

V občini Preddvor so minulo nedeljo potekale nadomestne volitve za člana občinskega sveta.

Kranj / torek, 16. januar 2024 / 19:35

Zadnja evropska destinacija odličnosti

Kranj – Evropska komisija je lani Kranj izbrala za evropsko destinacijo odličnosti. V finale se je uvrstil še z mestoma Grevena (Grčija) in Larnaka (Ciper), navdušil pa z dosežki na področju trajno...

Radovljica / torek, 16. januar 2024 / 19:15

Župniki na sprejemu pri županu

Radovljiški župan Ciril Globočnik je tudi v začetku letošnjega leta na srečanje povabil župnike z območja radovljiške občine. Na tradicionalnem letnem srečanju so tako župan kot župniki izrazili zadov...