Inšpekcijski nadzor zaradi kadrovanja
Inšpektorico za javni sektor Simono Izlakar je v inšpekcijskem nadzoru zanimalo predvsem imenovanje Saša Govekarja po pooblastilu župana Matjaža Rakovca za začasnega vodjo Skupne občinske uprave občin Gorenjske. Županu priporoča čimprejšni razpis za novega direktorja tega medobčinskega organa.
Kranj – Anonimni pošiljatelj je z elektronskega naslova ljudska inšpekcija v zadnjem obdobju poslal več sporočil, v katerih zatrjuje, da naj bi kranjski občinski uslužbenec Sašo Govekar nezakonito zasedal delovno mesto direktorja Skupne občinske uprave (SOU) občin Gorenjske, kar da je pokazal tudi inšpekcijski nadzor.
Sašo Govekar in Mestna občina Kranj (MOK) očitke iz elektronskih sporočil anonimnega pošiljatelja zavračata.
Inšpektorat za javni sektor je na podlagi lanskega avgusta prejete prijave izvedel inšpekcijski postopek v SOU občin Gorenjske, ki jo Govekar po pooblastilu župana Matjaža Rakovca vodi od februarja lani. Kot izhaja iz zapisnika o inšpekcijskem nadzoru, je inšpektorica Simona Izlakar ugotovila, da Govekar ne izpolnjuje pogojev za delovno mesto inšpektor svetnik – direktor skupne občinske uprave, ker ne izpolnjuje pogoja glede stopnje izobrazbe in nima opravljenega strokovnega izpita za inšpektorja. Županu je zato priporočila, da čim prej izvede potrebne postopke za zasedbo delovnega mesta direktor SOU občin Gorenjske, o izvedenih ukrepih pa ji poroča v šestdesetih dneh od prejema zapisnika.
MOK: Govekar pravilno imenovan
V MOK so potrdili, da je bil opravljen inšpekcijski postopek zaradi zaposlitve Saša Govekarja, zapisnik o inšpekcijskem nadzoru pa so prejeli 4. januarja. Kot pa poudarjajo v kabinetu župana, Govekar v medobčinski inšpekciji zaseda delovno mesto višji svetovalec in za to delovno mesto izpolnjuje vse pogoje, kar je ugotovil tudi inšpekcijski nadzor. »Po pooblastilu župana pa Sašo Govekar skrbi za vodenje, usklajevanje in organiziranje SOU občin Gorenjske, da delo tega organa po odhodu prejšnjega vodje nemoteno poteka naprej. Tudi temu ukrepu inšpekcijski nadzor ne oporeka in ugotavlja, da je bil pravilen,« so odgovorili.
Kot so še opozorili, se je MOK pri omenjenem pooblastilu oprla na mnenje ministrstva za javno upravo iz leta 2015. V njem je »jasno zapisano, da predstojnik (v tem primeru župan) lahko za usklajevanje in organiziranje dela pooblasti uslužbenca in pri tem izpolnjevanje vseh pogojev za delovno mesto ni nujno«, časovni okvir tega ukrepa pa ni določen. »Inšpektorica pa se je v nadzoru oprla na mnenje istega ministrstva iz leta 2010, ki pravi, da je tak ukrep možen do zasedbe mesta vodje,« so pojasnili. Drugih nepravilnosti glede imenovanja v naziv ali višine plač inšpektorica ni ugotovila, so še poudarili in dodali, da lahko MOK v osmih dneh od prejetja zapisnika poda ugovor, odrejene in predlagane ukrepe pa bodo tudi izvedli.
Govekar: gre za maščevanje
Sašo Govekar, sicer dolgoletni poveljnik Civilne zaščite MOK, meni, da so anonimna elektronska sporočila in prijava na inšpektorat za javni sektor posledica maščevanja dveh uslužbencev, ki sta zaradi očitane zlorabe pooblastil prejela opomin pred izredno odpovedjo delovnega razmerja. »Eden je trenutno na bolniškem dopustu, drugi nam očita mobing,« je dejal Govekar. »Dogajajo se tudi druge stvari, med drugim nama s sodelavcem Zadnikom (vodja medobčinskega redarstva po pooblastilu Robert Zadnik, op. p.) grozijo tudi s smrtjo. Na Policijski postaji Kranj smo zato že podali kazenske ovadbe.«
Kot je pojasnil, ga je kranjski župan pooblastil za vodenje SOU občin Gorenjske, da vzpostavi red na medobčinskem redarstvu, kjer so se v preteklosti dogajale mnoge nepravilnosti – od popivanja v službi, nenapisane globe določenim gostincem, brisanje zaznamkov avtomobilskih tablic do šikaniranja sodelavcev ... Razmere so bile tako nevzdržne, da je v pol leta sedem od trinajstih redarjev dalo odpoved, še trije pa so iskali novo službo. »In na žalost so odhajali dobri kadri, ne problematični,« je poudaril Govekar in dodal, da so z njegovim prihodom razmere na redarstvu začeli postopoma urejati. »Zaposlili smo pet, šest novih uslužbencev, ki pa morajo še opraviti strokovno usposabljanje za občinskega redarja na policijski akademiji v Tacnu. Tudi odnosi med zaposlenimi so se izboljšali in so precej bolj spoštljivi, kot so bili v preteklosti.«