Opozorili na številne težave
Zadružniki so na regijskih posvetih opozorili na številne težave v kmetijstvu.
Kranj – Zadružna zveza Slovenije je ob koncu lanskega leta pripravila regijske posvete zadružnikov, na enem od njih so sodelovali tudi predstavniki zadrug s širšega gorenjskega območja. Predsednik zadružne zveze Borut Florjančič jim je predstavil sodelovanje zadružne zveze pri zagotavljanju sledljivosti svežega in zamrznjenega mesa, ki ni predpakirano, in pomoč kmetom po poplavah, v okviru katere so preko zadrug zbrali več kot tisoč bal krme in več kot pet ton žit in krmil. Zadružna zveza je skupaj z drugimi kmetijskimi organizacijami dala pobudo, da dan slovenske hrane, ki ga zaznamujemo vsako leto tretji petek v novembru, preraste v teden slovenske hrane, v podporo temu predlogu je izdala knjižico Recepti z okusi Slovenije, ki so jo pripravili v sodelovanju s stanovskimi organizacijami kmetov in čebelarjev. Decembra je pod okriljem zadružne zveze izšla tudi monografija Zgodovina zadružništva v Sloveniji (1856–1992), s katero so zaokrožili praznovanje 150-letnice zadružništva na Slovenskem.
Zadružniki so na srečanjih opozorili na vrsto težav. Aplikacija Sopotnik za nadzor nad stanjem v zbirnih vlogah prijavljenih kmetijskih zemljišč se jim zdi okorna za uporabo, prikaz zemljišč pa nenatančen. Zaskrbljeni so zaradi vse strožjih predpisov glede okolja in zagotavljanja pogojev za dobro počutje (dobrobit) živali pa tudi zaradi vse pogostejših vremenskih neprilik, ki povzročajo škodo na kmetijskih zemljiščih, v trajnih nasadih in v kmetijski pridelavi. Skrbi jih, da se vse manj mladih zaradi številnih težav v kmetijstvu in večinoma skromnega dohodka glede na vložek dela odloča prevzeti kmetije in nadaljevati delo svojih staršev. Težave so tudi v zelenjadarstvu, kjer pridelovalci, ki so vključeni v integrirano pridelavo, niso upravičeni do nekaterih finančnih podpor za ukrepe skupne kmetijske politike.
Vodstvo zadružne zveze je seznanilo zadružnike tudi s poslovanjem zadrug v letu 2022. Rezultati so spodbudni, zadruge so v vseh regijah povečale skupne prihodke, po prihodku pa so v ospredju zadruge iz gorenjske regije, ki so skupaj ustvarile skoraj 170 milijonov evrov prometa.