Tončijeve pesmi domovine
Tonč Feinig, po domače Martinčev iz Sveč v Rožu, je eden od najbolj znanih koroških glasbenikov. Zaključil je študij klavirja in se izpopolnjeval tudi v džezovskem petju, poleg tega pa ima tudi didaktično izobrazbo za poučevanje. Poznan je tudi v Sloveniji, saj že dolgo na koncertih spremlja Vlada Kreslina. Sodeloval je tudi v Kreslinovih jubilejnih decembrskih koncertih v Ljubljani.
Tonč, ki mu lepša življenje kmetovanje na domači kmetiji v Svečah, je decembra izdal novo zgoščenko z naslovom Songs from Home ali Pesmi domovine po slovensko. Na njej je enajst pesmi, v katerih sodeluje enajst glasbenic in glasbenikov, glavno pevsko vlogo pa opravlja Tonč sam. Tako je na zgoščenko uvrstil legendarno koroško ponarodelo pesem N'mav črez izaro in Avsenikovo Po sončnih livadah, ki ima po njegovih besedah tudi nekaj avtobiografskega. Sam je pred manj kot dvema letoma postal oče. Seveda na pa zgoščenki ne manjka legendarna Ko bi jaz šuštar bil. Zgoščenko je posvetil prezgodaj umrli sestri Tatjani Feinig, eni od najbolj poznanih Svečank, pevki, profesorici na Dvojezični trgovski akademiji v Celovcu in eni od najbolj dejavnih članic sveškega Slovenskega kulturnega društva Kočna.
V Celovcu so decembra sklenili praznovanje 70-letnice delovanja Slovenskega kulturnega društva Celovec, čigar ustanovitelj je bil Karl Rojšek. Njegovo delo so nadaljevali mnogi meščani slovenskega rodu, sedanja predsednica pa je Natalija Hartman, pranečakinja ustanovitelja društva Karla Rojška.
Mohorjeva knjigarna v Podjuni
Decembra lani so v prvem nadstropju obnovljene blagovnice Zadruge v Pliberku odprli knjigarno Mohorjeve družbe, ki je edina prodajalna knjig na območju Podjune. Na njenih policah je okoli tisoč nemških in slovenskih knjig. »Za nas je pomembno, da naša Zadruga poleg živil ponuja tudi duhovno hrano,« je povedal njen predsednik Štefan Domej. Direktor Mohorjeve Franc Kelih pa je povedal, da je nova knjigarna v Pliberku direktno povezana s sistemom naročanja knjig, ki omogoča njihovo dostavo v 24 urah. Opažajo namreč, da imajo v času digitalizacije in elektronskih knjig ljudje vedno rajši knjigo, ki jo vzamejo v roke, jo berejo in občutijo. Vodja Mohorjeve knjigarne v Celovcu Miha Kreutz je poudaril, da želijo knjige, ki jih imajo v glavnem mestu, ponuditi tudi podeželju. V Pliberku in okolici je namreč še veliko slovensko govorečih.