Prvi forum tveganega kapitala
Trbovlje – Na prvem forumu tveganega kapitala so udeleženci iskali rešitve za izboljšanje trenutnega stanja slovenskega sistema zagonskih podjetij. Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež, bo ministrstvo vodilo delovni proces definiranja in implementacije rešitev v tesnem sodelovanju z deležniki ekosistema zagonskih podjetij. Po njegovem mnenju je treba strniti vrste, narediti akcijski načrt za implementacijo ključnih rešitev po vzoru najambicioznejših evropskih držav. Poudaril je nekaj projektov, ki se že posvečajo omenjenim težavam okolja zagonskih podjetij, in sicer osnutek zakona o udeležbi delavcev pri dobičku, novo reformo za razbremenitev dela in projekt za uvedbo učinkovitega sistema za privabljanje talentov.
Da mora Slovenija uveljaviti globalno primerljive rešitve, ki so značilne za industrijo zagonskih podjetij in tveganega kapitala, se je strinjala tudi Irena Meterc iz agencije Spirit Slovenija. Za krepitev industrije tveganega kapitala so ključne predvsem olajšave za investiranje v tvegan kapital in ustrezne sistemske rešitve, ki bodo vstop v tvegan kapital omogočale denimo tudi pokojninskim skladom in drugim večjim institucionalnim investitorjem. V razpravi so poudarili še druge ukrepe, kot je posvečanje več pozornosti izobraževanju tehnološkega kadra ter vzpostavitvi t. i. regulatornega peskovnika za najsodobnejše tehnologije.
Z 41 evri investicij tveganega kapitala na prebivalca se Slovenija uvršča na rep evropskih držav, saj zaostaja za evropskim povprečjem, ki znaša približno 150 evrov na prebivalca. Tako je Sloveniji uspelo ustvariti le 238 zagonskih podjetij na milijon prebivalcev, kar je občutno pod evropskim povprečjem, ki znaša 550.