Z novim letom obvezni zdravstveni prispevek
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je z novim letom nadomestil novi obvezni zdravstveni prispevek. Od prvega januarja tako zdravstvene storitve in medicinske pripomočke, ki jih je prej krilo dopolnilno, v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.
»Zavarovane osebe opozarjamo, naj ne nasedajo različnim zavajajočim ponudbam, da je treba v izogib plačilom ali doplačilom po 1. januarju 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja, saj obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. januarju v celoti krije košarico pravic v enakem obsegu, kot jo je pred tem obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje.«
Kranj – Zavarovalne police, ki so jih zavarovanci sklenili pri eni od zavarovalnic, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, so samodejno prenehale veljati konec decembra lani. Zavarovane osebe, ki so imele pred tem urejeno obvezno in dopolnilno zavarovanje, zaradi sprememb ne bodo deležne nobenih plačil ali doplačil, poudarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Zavarovancem tudi v zvezi s prekinitvijo polic ni treba storiti ničesar, zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je premija za december 2023. »Zavarovane osebe opozarjamo, naj ne nasedajo različnim zavajajočim ponudbam, da je treba v izogib plačilom ali doplačilom po 1. januarju 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja, saj obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. januarju v celoti krije košarico pravic v enakem obsegu, kot jo je pred tem obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje,« opozarjajo na ZZZS.
Prispevek znaša 35 evrov mesečno
Prvi mesec, za katerega je treba plačati obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024, plačilo zapade v februarju. Zaposlenim bodo torej prispevek trgali od januarske plače, ki bo izplačana v februarju. Za obdobje od vključno januarja 2024 do vključno februarja 2025 znaša obvezni zdravstveni prispevek 35 evrov mesečno, usklajevali ga bodo enkrat letno.
Obveznega zdravstvenega prispevka ni mogoče odpisati, odložiti ali plačati po obrokih. Zavarovane osebe so zavezane plačati prispevek, kot je določeno v zakonu, pri čemer prenos obveznosti plačila obveznega zdravstvenega prispevka na drugo fizično ali pravno osebo ni mogoč.
Način plačevanja
Več kot 99 odstotkov vseh prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje bo tudi v primeru novega obveznega zdravstvenega prispevka pobirala republiška Finančna uprava na podlagi obračunov davčnega odtegljaja in na podlagi obračunov prispevkov za socialno varnost za samostojne zavezance za prispevke.
Za zaposlene bo obvezni zdravstveni prispevek plačeval delodajalec, ki bo znesek 35 evrov kril iz plače zaposlenega. Za upokojence bo od pokojnin prispevek plačeval Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Republiški zavod za zaposlovanje pa bo plačeval prispevek od denarnih nadomestil za brezposelnost pri posameznikih, ki so bili pred začetkom uveljavljanja te pravice zavarovani kot osebe v delovnem razmerju.
Skladno z zakonom bo ZZZS neposredno pobiral obvezni zdravstveni prispevek za manjši del zavezancev. Ocenjujejo, da je teh oseb približno 96 tisoč. Zavod bo tem ljudem februarja posredoval univerzalni plačilni nalog tako, da bo povečal znesek običajnega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje še z obveznim zdravstvenim prispevkom. Med drugim gre za osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, zavarovane pri tujem nosilcu zdravstvenega zavarovanja. Med posamezniki, katerim bo obvezni zdravstveni prispevek pobiral ZZZS, so tudi tujci, ki se izobražujejo ali izpopolnjujejo v Sloveniji, prav tako osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki si same plačujejo prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Spremembe tudi pri obveznem zavarovanju
Z novim letom se je začela uporabljati tudi večina sprememb in dopolnitev pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja ter sprememb sklepa o medicinskih pripomočkih. Večje število določil se spreminja in usklajuje zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zlasti z vidika opustitve doplačil, pojasnjujejo na ZZZS.
Spremenjena pravila uveljavljajo nekatere novosti glede pravic do zdraviliškega zdravljenja, prav tako glede pravic do zdravil in živil na recept. Med drugim se zaradi ustreznejše zdravstvene obravnave črta količinska omejitev za predpis zdravil pri akutnih stanjih. Z enega na tri leta se podaljšuje veljavnost obnovljive naročilnice in odpravlja omejitev nakupa medicinskega pripomočka pri dobavitelju, kjer je zavarovana oseba prvič prejela medicinski pripomoček na obnovljivo naročilnico.
Ena izmed najpomembnejših novosti je uvedba napotnice brez časovne veljavnosti, ki bo veljala do konca zdravstvene obravnave na sekundarni oziroma terciarni ravni, kar bo opredelil napotni zdravnik. Pred uveljavitvijo tega v praksi pa mora Nacionalni inštitut za javno zdravje najprej zagotoviti informacijsko podporo, predvidoma bo to v dveh mesecih.
Prav tako še ne bodo začele veljati določene novosti na področju medicinskih pripomočkov, kjer so potrebni večji posegi v informacijske sisteme tako na strani ZZZS kot tudi izvajalcev in dobaviteljev. Te spremembe se bodo začele uporabljati 1. oktobra letos.
Začasni klicni center
»ZZZS bo v ponedeljek, 8. januarja, vzpostavil začasni klicni center za informacije o obveznem zdravstvenem prispevku, ki ga bo za samoplačnike pobiral ZZZS. Na voljo bosta posebni (ločeni) telefonski številki, ki ju te dni še vzpostavljajo. Do tedaj pa zagotavljamo te informacije v okviru obstoječega kontaktnega centra ZZZS, s katerim zagotavljamo zavarovanim osebam tudi druge informacije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ostalim zavarovanim osebam svetujemo, da se glede novega obveznega zdravstvenega prispevka z vprašanji najprej obračajo na ustanovo, ki jim izplačuje njihov dohodek, od katerega jim bo ta ustanova tudi obračunala nov prispevek (delodajalec od plače, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od pokojnine, Zavod RS za zaposlovanje od nadomestila za brezposelnost, Center za socialno delo za prejemnike denarne socialne pomoči …),« je povedal Damjan Kos, vodja Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi na ZZZS.