Obveznega zdravstvenega prispevka ni mogoče odpisati, odložiti ali plačati po obrokih. Zavarovane osebe so zavezane plačati prispevek, kot je določeno v zakonu. / Foto: Nik Bertoncelj

Z novim letom obvezni zdravstveni prispevek

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je z novim letom nadomestil novi obvezni zdravstveni prispevek. Od prvega januarja tako zdravstvene storitve in medicinske pripomočke, ki jih je prej krilo dopolnilno, v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.

»Zavarovane osebe opozarjamo, naj ne nasedajo različnim zavajajočim ponudbam, da je treba v izogib plačilom ali doplačilom po 1. januarju 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja, saj obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. januarju v celoti krije košarico pravic v enakem obsegu, kot jo je pred tem obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje.«

Kranj – Zavarovalne police, ki so jih zavarovanci sklenili pri eni od zavarovalnic, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, so samodejno prenehale veljati konec decembra lani. Zavarovane osebe, ki so imele pred tem urejeno obvezno in dopolnilno zavarovanje, zaradi sprememb ne bodo deležne nobenih plačil ali doplačil, poudarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Zavarovancem tudi v zvezi s prekinitvijo polic ni treba storiti ničesar, zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je premija za december 2023. »Zavarovane osebe opozarjamo, naj ne nasedajo različnim zavajajočim ponudbam, da je treba v izogib plačilom ali doplačilom po 1. januarju 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja, saj obvezno zdravstveno zavarovanje po 1. januarju v celoti krije košarico pravic v enakem obsegu, kot jo je pred tem obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje,« opozarjajo na ZZZS.

Prispevek znaša 35 evrov mesečno

Prvi mesec, za katerega je treba plačati obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024, plačilo zapade v februarju. Zaposlenim bodo torej prispevek trgali od januarske plače, ki bo izplačana v februarju. Za obdobje od vključno januarja 2024 do vključno februarja 2025 znaša obvezni zdravstveni prispevek 35 evrov mesečno, usklajevali ga bodo enkrat letno.

Obveznega zdravstvenega prispevka ni mogoče odpisati, odložiti ali plačati po obrokih. Zavarovane osebe so zavezane plačati prispevek, kot je določeno v zakonu, pri čemer prenos obveznosti plačila obveznega zdravstvenega prispevka na drugo fizično ali pravno osebo ni mogoč.

Način plačevanja

Več kot 99 odstotkov vseh prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje bo tudi v primeru novega obveznega zdravstvenega prispevka pobirala republiška Finančna uprava na podlagi obračunov davčnega odtegljaja in na podlagi obračunov prispevkov za socialno varnost za samostojne zavezance za prispevke.

Za zaposlene bo obvezni zdravstveni prispevek plačeval delodajalec, ki bo znesek 35 evrov kril iz plače zaposlenega. Za upokojence bo od pokojnin prispevek plačeval Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Republiški zavod za zaposlovanje pa bo plačeval prispevek od denarnih nadomestil za brezposelnost pri posameznikih, ki so bili pred začetkom uveljavljanja te pravice zavarovani kot osebe v delovnem razmerju.

Skladno z zakonom bo ZZZS neposredno pobiral obvezni zdravstveni prispevek za manjši del zavezancev. Ocenjujejo, da je teh oseb približno 96 tisoč. Zavod bo tem ljudem februarja posredoval univerzalni plačilni nalog tako, da bo povečal znesek običajnega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje še z obveznim zdravstvenim prispevkom. Med drugim gre za osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, zavarovane pri tujem nosilcu zdravstvenega zavarovanja. Med posamezniki, katerim bo obvezni zdravstveni prispevek pobiral ZZZS, so tudi tujci, ki se izobražujejo ali izpopolnjujejo v Sloveniji, prav tako osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki si same plačujejo prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Spremembe tudi pri obveznem zavarovanju

Z novim letom se je začela uporabljati tudi večina sprememb in dopolnitev pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja ter sprememb sklepa o medicinskih pripomočkih. Večje število določil se spreminja in usklajuje zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zlasti z vidika opustitve doplačil, pojasnjujejo na ZZZS.

Spremenjena pravila uveljavljajo nekatere novosti glede pravic do zdraviliškega zdravljenja, prav tako glede pravic do zdravil in živil na recept. Med drugim se zaradi ustreznejše zdravstvene obravnave črta količinska omejitev za predpis zdravil pri akutnih stanjih. Z enega na tri leta se podaljšuje veljavnost obnovljive naročilnice in odpravlja omejitev nakupa medicinskega pripomočka pri dobavitelju, kjer je zavarovana oseba prvič prejela medicinski pripomoček na obnovljivo naročilnico.

Ena izmed najpomembnejših novosti je uvedba napotnice brez časovne veljavnosti, ki bo veljala do konca zdravstvene obravnave na sekundarni oziroma terciarni ravni, kar bo opredelil napotni zdravnik. Pred uveljavitvijo tega v praksi pa mora Nacionalni inštitut za javno zdravje najprej zagotoviti informacijsko podporo, predvidoma bo to v dveh mesecih.

Prav tako še ne bodo začele veljati določene novosti na področju medicinskih pripomočkov, kjer so potrebni večji posegi v informacijske sisteme tako na strani ZZZS kot tudi izvajalcev in dobaviteljev. Te spremembe se bodo začele uporabljati 1. oktobra letos.

Začasni klicni center

»ZZZS bo v ponedeljek, 8. januarja, vzpostavil začasni klicni center za informacije o obveznem zdravstvenem prispevku, ki ga bo za samoplačnike pobiral ZZZS. Na voljo bosta posebni (ločeni) telefonski številki, ki ju te dni še vzpostavljajo. Do tedaj pa zagotavljamo te informacije v okviru obstoječega kontaktnega centra ZZZS, s katerim zagotavljamo zavarovanim osebam tudi druge informacije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ostalim zavarovanim osebam svetujemo, da se glede novega obveznega zdravstvenega prispevka z vprašanji najprej obračajo na ustanovo, ki jim izplačuje njihov dohodek, od katerega jim bo ta ustanova tudi obračunala nov prispevek (delodajalec od plače, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od pokojnine, Zavod RS za zaposlovanje od nadomestila za brezposelnost, Center za socialno delo za prejemnike denarne socialne pomoči …),« je povedal Damjan Kos, vodja Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi na ZZZS.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 25. november 2007 / 07:00

Skrbijo za lepšo podobo mesta

Turistično društvo Kranj je tudi letos izbiralo najlepše urejeno pročelje in izložbo starega mestnega jedra.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 8. januar 2024 / 22:50

Tovarne v vrtincu podob

Kraji na območju današnje občine Radovljica imajo tudi bogato industrijsko tradicijo. Veriga, Almira, Sukno, Elan, Iskra in Plamen so le nekatera od najbolj znanih imen, katerih dediščino ohranjajo v...

Kranj / ponedeljek, 8. januar 2024 / 22:40

Reševalnega vozila niso dočakali

Zavrnitev prevoza z reševalnim vozilom Zdravstvenega doma Kranj kljub jasnemu opisu simptomov kapi je bila nesprejemljiva in je pripeljala do tragičnega izida, je prepričana in pretresena Petra Bilban...

Gorenjska / ponedeljek, 8. januar 2024 / 22:30

Gorenjski glas v letu 2024

V prestopnem letu 2024 bo izšlo 105 številk časopisa Gorenjski glas, ena več kot običajno.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. januar 2024 / 18:49

Predrzno parkiranje

Nekateri so (pre)drzni. Res je, da so bila v času predprazničnih nakupov parkirišča po Kranju zelo zasedena. A vsi dobro vemo, da kdor išče, ta najde. Tudi prosto parkirno mesto. Četudi so električ...

Nasveti / ponedeljek, 8. januar 2024 / 18:43

Uspešni in modri

To je kombinacija, ki si jo želimo in ki nam zagotavlja ravnotežje. Značilnost uspešnih in modrih je, da sproti uspešno rešujejo probleme, da jih svet bogastva ne omami, vzdržujejo dobre odnose z v...