Novosti pri regulaciji cen
Na področju regulacije cen naftnih derivatov se v novem letu ne obetajo novosti, s prvim januarjem pa so v veljavi nekatere spremembe pri regulaciji cen elektrike in zemeljskega plina.
Kranj – Novo leto prinaša nekatere spremembe tudi na področju državnega blaženja energetske draginje.
Kot smo na kratko že poročali, je vlada podaljšala regulacijo maloprodajnih cen električne energije za gospodinjstva, ne pa tudi za male poslovne odjemalce, zaščitene odjemalce, javne zavode in srednja ter mala podjetja, kot je to veljalo v minulem letu. Tudi za gospodinjstva pa cenovna kapica ne velja več za sto odstotkov, temveč za devetdeset odstotkov porabljene elektrike. V praksi to pomeni, da bodo gospodinjski odjemalci deset odstotkov porabljene elektrike plačevali po tržni ceni, medtem ko bo ceno za preostalih devetdeset odstotkov določila vlada. Do konca letošnjega leta gospodinjski odjemalci ne bodo plačevali prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.
Od 1. januarja dalje so v uporabi tudi nove najvišje dovoljene drobnoprodajne cene zemeljskega plina. Uredba, s katero je vlada omejila cene, velja za gospodinjske odjemalce in tudi za skupne gospodinjske odjemalce in distributerje toplote prek sistemov daljinskega ogrevanja do konca kurilne sezone 30. aprila. Nova cena brez DDV znaša 59,90 evra za megavatno uro, pred tem pa je znašala okoli 73 evrov. Kot so konec oktobra, ko je bil ukrep sprejet, izračunali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, bo zaradi ukrepa v januarju prihranek povprečnega gospodinjstva okoli 13 odstotkov oz. 12,30 evra glede na takrat veljavne cene.
Do nadaljnjega pa ostaja enaka regulacija cen naftnih derivatov. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, sprememb na tem področju ni pričakovati. Tako bodo vsaj do prenehanja uredbe 20. junija, najverjetneje pa dlje, ostale regulirane cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest, prav tako pa tudi kurilnega olja. Cene vlada po metodologiji določa na 14 dni. Od včeraj, ko so v veljavo stopile nove cene, je treba na servisih zunaj avtocest za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina odšteti 1,393 evra oz. 1,4 centa več, za dizelsko gorivo pa 1,430 evra oz. 1,2 centa več kot prej. Za 1,2 centa se je podražilo tudi kurilno olje, in sicer na 1,082 evra.