Tudi v letu 2023 so gorenjski policisti obvladovali varnostno situacijo, sta poudarila Melita Močnik in Roland Brajič s PU Kranj / Foto: Tina Dokl

Manj smrtnih žrtev, več vlomov in goljufij

V prometnih nesrečah na gorenjskih cestah je v letu 2023 umrlo manj udeležencev kot leto prej, so pa gorenjski policisti obravnavali več vlomov in nasilja v družini, vse bolj pogoste so tudi spletne prevare.

Žrtve drznih tatvin so pogosto starejše osebe, ki jih storilci lažje zmedejo. Storilci se v večini primerov do osamljenih hiš pripeljejo z vozilom, se predstavijo, da bodo opravili dela na telekomunikacijah in podobno. Žrtev zvabijo iz hiše, za vogal, v tem času pa iz odklenjenih hiš odtujijo vrednejše predmete. Svojce starejših oseb, sosede ali druge, ki so v stiku z njimi, policisti prosijo, da se pogovorijo z njimi in jim razložijo, da storilcev ne spuščajo v hišo, da ne zapuščajo stanovanja, da od njih zahtevajo, naj se identificirajo, v nadaljevanju pa preverijo pri konkretnem podjetju, ali se dela res izvajajo.

V zadnjem obdobju se je povečalo število spletnih zlorab. Policisti poudarjajo, da lahko samo vsak posameznik prepreči zlorabo s tem, da ne odgovarja, potrjuje in daje kakršnihkoli podatkov drugim (razni t. i. dostavljavci, prodajalci, bančni uslužbenci, obvestila o plačilih glob, ponudniki nastanitev, izletov itd.). Sporočilo preprosto izbrišite ali pošiljatelja blokirajte. Pred kakršnokoli dejavnostjo se o vsem prej prepričajte in preverite.

Kranj – Tudi v izteklem se letu 2023 so gorenjski policisti obvladovali varnostno situacijo, tako da varnost v regiji ostaja na visokem nivoju, je ob koncu lanskega leta poudarila direktorica Policijske uprave (PU) Kranj Melita Močnik. Ob tem je poudarila, da so minulo leto končali na prvem mestu med vsemi policijskimi upravami v državi po preiskanosti kaznivih dejanj. V zadnjem obdobju so obravnavali več nedovoljenih migracij, ki so bile doslej na Gorenjskem redke.

Nelegalne migracije novost na Gorenjskem

»V zadnjem času beležimo porast t. i. sekundarnih nedovoljenih migracij, ko migranti predčasno zapuščajo azilne domove v Logatcu in Ljubljani in gredo v smeri Avstrije oziroma se na Jesenicah skušajo vkrcati na vlak za Novo Gorico in od tam poskušajo priti v Italijo. Na območju PU Kranj se je število nedovoljenih migrantov povečalo kar za 250 odstotkov. To je novost, s katero se moramo zdaj spopadati. Največkrat gre za tiste, ki so predhodno izrazili namero zaprositi za mednarodno zaščito ali celo za prosilce za azii, ki poskušajo preko Gorenjske oditi naprej v Evropo. Gre za posledico zaprtja italijanske meje, zato zdaj poskušajo iti preko naše poti,« je povedala Melita Močnik. Gorenjski policisti so tako v zadnjem obdobju okrepili nadzor na vlakih in avtocestah, še posebej pa so pozorni na organizirane prevoze migrantov. Odkrili so že več skupin migrantov, večinoma Sirijcev, ki so jih v vozilih prevažali tuji državljani – poljski, ukrajinski, moldavski ... »To nakazuje, da gre za organizirane prehode meje,« je dodala.

Alkohola še vedno veliko

V lanskem letu so si sicer na PU Kranj zadali dva glavna cilja – dvig preiskanosti vlomov v stanovanjske hiše in stanovanja ter zmanjšanje najhujših posledic prometnih nesreč. Pri obeh so bili uspešni, ugotavlja Močnikova. Od januarja do sredine decembra se je sicer zgodilo nekaj več prometnih nesreč kot v enakem obdobju predlani, vendar pa so te terjale manj smrtnih žrtev (enajst letos, štirinajst predlani). Manj je bilo huje poškodovanih, nekoliko več pa lažje poškodovanih v prometnih nesrečah.

»Še vedno je skrb vzbujajoče, da je v prometu alkohol zelo prisoten. Pri tem pa ni razlik med moškimi in ženskami; bili bi presenečeni, kolikokrat in ob kakšnih urah, ko tega res ne bi pričakovali, 'napihajo' voznice. Včasih so še naši prometniki, ki so vsega vajeni, presenečeni nad tem, v kakšnem stanju vozniki sedejo za volan,« opozarja Močnikova. Kot je pristavil Roland Brajič, predstavnik za odnose z javnostmi PU Kranj, alkoholiziranost ni več toliko problem pri mladih voznikih, temveč je največ opitih voznikov starih med 40 in 65 let. Vinjenih povzročiteljev prometnih nesreč je bilo lani 158 (predlani 133). Delež alkoholiziranih povzročiteljev v vseh prometnih nesrečah je bil skoraj devetodstoten, povprečna stopnja alkohola pri njih pa je bila kar 1,38 promila. »Precej je na naših cestah prisotnih tudi voznikov pod vplivom psihoaktivnih snovi,« je dodal Brajič. Po reorganizaciji avtocestne policije so sicer gorenjski policisti bolj prisotni tudi na avtocestah, kjer kot veliko težavo opažajo premajhno varnostno razdaljo.

Več vlomov, manj ropov

Na področju premoženjske kriminalitete so lani zabeležili rahel upad tatvin, a na drugi strani porast vlomov, ki so bili – tako kot povsod po državi – pogosti tudi med minulimi prazniki. V zimskem času so sicer vlomi najpogostejši popoldne, ko se začne temniti in so ljudje v trgovini ali po drugih opravkih, torej med 16. in 20. uro. »Pozivamo občane, naj bodo v tem pogledu pozorni in se obnašajo samozaščitno,« je dejala Melita Močnik.

Ropov je bilo lani do sredine decembra (enajst) manj kot leto poprej (petnajst), večino jim jih je tudi uspelo raziskali. So pa v porastu goljufije, zlasti na račun spletnih prevar, je opozoril Brajič. Policisti zato občane pozivajo, naj ne nasedajo klicateljem in ne potrjujejo nobenih povezav, ki jih prejmejo po elektronski pošti ali v obliki drugih sporočil, ter naj ne razkrivajo osebnih podatkov, še zlasti ne bančnih.

Porast spolnih napadov na mladoletnike

S področja kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost so gorenjski policisti lani obravnavali trinajst posilstev, kar je štiri manj kot leto prej. Obravnavali so več spolnih napadov na mlajše od 15 let, in sicer 21 (predlani 14). Preiskave zoper spolno nedotakljivost je za policijo poseben zalogaj, še posebej zaradi mladoletnih žrtev. Preiskovanje teh dejanj je za policijo še posebej zahtevno, predvsem zaradi ranljivosti žrtev, je povedala Melita Močnik.

Naraslo je tudi število prijav nasilja v družini, in sicer s 73 predlani na 93 lani, kar pripisujejo tudi večji ozaveščenosti žrtev, saj žrtve zdaj prej prijavijo taka kazniva dejanja kot v preteklosti. »Vedeti pa je treba, da se mora v primerih, ko gre za nasilna dejanja, žrtev prepoznati kot žrtev. Dokler se ne prepozna, imamo policisti precej bolj oteženo delo pri odkrivanju teh dejanj. Žal se še vedno zgodi, da žrtev sprva prijavi nasilje, ko policisti pozvonijo na vratih, pa si premisli in noče dati prijave,« poudarja Močnikova.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Blejski odbojkarji brez težav do prve zmage

Bled - S prvo tekmo v športni dvorani v Radovljici se je minulo soboto začel veliki finale državnega prvenstva v odbojki za moške. Ekipa odbojkarjev Autocommerca je zanesljivo ug...

Objavljeno na isti dan


Humor / ponedeljek, 1. oktober 2012 / 07:00

Slovenski državni hloding

V noči s četrtka na petek je vlada kljub nasprotovanju opozicije sprejela končni osnutek zakona o Slovenskem državnem hlodingu. Prevladovali bodo bukovi hlodi, smrekovi v manjšini.

Kultura / ponedeljek, 1. oktober 2012 / 07:00

Iz dveh fotografij so tri

V galeriji Kranjske hiše je na ogled razstava fotografij srbske avtorice Božane Marinček.

Prosti čas / ponedeljek, 1. oktober 2012 / 07:00

Namesto zlitin meša koktajle in prebira knjige o viskijih

Eni zbirajo plošče, drugi svinčnike, tretje navdušujejo starine, Marka pa sta pred leti dve starejši Škotinji navdušili nad viskijem, kasneje pa ga je chef Igor Jagodic navdušil še nad hrano in njenim...

Splošno / ponedeljek, 1. oktober 2012 / 07:00

Anketa: Odpuščanje ne bo rešilo države

Vlada napoveduje nove varčevalne ukrepe, državne finance naj bi reševali tudi z odpuščanjem javnih uslužbencev. Kaj na to pravijo mimoidoči v Kranju? Kaj bi še lahko storili v boju zoper globoko zadol...

Zanimivosti / ponedeljek, 1. oktober 2012 / 07:00

Spominjali so se vojaščine

V Cerkljah se je pred kratkim zbrala vesela druščina tistih, ki so v letih 1964-66 vojaški rok služili v Trebinju v Hercegovini.